• 10 Ekim 2018, Çarşamba 9:08
ErolKonal

Erol Konal

Arkadaş
 Geçenlerde bir ikindi vakti yolum Çınarlar camiine düştü. Ezanı beklerken caminin yavaş yavaş doluşunu seyrettim bir köşede. Tebessüm ettim kendi aralarında şakalaşan arkadaş gruplarına.
Camii arkadaşlığı dedim içimden ne güzel. Her gün belli saatlerde, belli bir amaç için bir araya gelen ve birbirlerini hatır gönül eden iyi insanlar, güzel insanlar. Dolan gözlerime, karmakarışık zihnimle fırtınalı gönlüm eşlik etti uzun bir süre.
Şair gibi hem üzüldüm hem de mutlu oldum. Ama en çok da mesut ve bahtiyardım o anda. Çok şükür dedim içimden, çok şükür.
Arkadaşlığın en meşhuru ve en unutulmazı herhalde okul-özellikle de lise- arkadaşlığı ile asker arkadaşlığıdır, sanırım. Hangimiz duymamıştır ki lise arkadaşlıklarının ününü? Hep özlenmez mi hala gözde tüten o günler? Lise yılları…Lise yolları…Liselim şarkıları… Liselim yazıları…
Sonra anlat anlat bitmez askerlik hatıralarıyla birlikte asker arkadaşlıkları vardır bir de! Bu noktada hanım okuyucularımızı sıkmamak adına bu bahsi hızlıca geçiveriyorum.
Okuldan arkadaşlar, işten arkadaşlar, mahalleden arkadaşlar, günden arkadaşlar, spordan arkadaşlar, kahveden arkadaşlar diye liste uzadıkça uzar, kabardıkça kabarır.
Çocukluk arkadaşları için ayrı bir parantez açmak gerekir. Çocukça düşlerle başlayan yolculukta hala arkadaş kalabilenlere kocaman bir alkış alabilir miyim, lütfen.
Sözü burada Barış Manço'ya bırakalım bir süreliğine: “Kaç yıl oldu saymadım köyden göçeli/Mevsimler geldi geçti görüşmeyeli/Hiç haber göndermedin o günden beri/Yoksa bana küstün mü, unuttun mu beni?//Dün yine seni andım, gözlerim doldu/O tatlı günlerimiz bir anı oldu/Ayrılık geldi başa, katlanmak gerek/Seni çok çok özledim, arkadaşım eşek//Arkadaşım eş-/Arkadaşım –şek/Arkadaşım eşek…”
Ruhumuzu müzikle de gıdalandırdıktan sonra kaldığımız yerden devam edebiliriz.
Dostluğa dönüşen arkadaşlıklar. Yarı yolda kalan arkadaşlıklar. Birinciler ne kadar şanslıysa, ikinciler de bir o kadar talihsiz olmalılar.
Mesai ile başlayan arkadaşlıklar. Mesai sonrasına taşan arkadaşlıklar. Ne mesaide ne de mesai sonrasında filizlenmeyen arkadaşlıklar.
Bazen de mecburiyetten, kısa süreli, zorunlu arkadaşlıklar bulur sizi bir yolculukta yahut bir seyahatte. Çoğunca yolculuk arkadaşlıklarının ömrü varacağınız yere kadar olur da kafile arkadaşlıkları hiç ummadığınız kadar sürebilir.
Nöbet arkadaşlığı da az buz bir arkadaşlık değildir hani. Sorumluluğun eşit şekilde paylaşıldığı, kimi zamansa fedakârlığın ön planda olduğu nöbet arkadaşlıkları götürdüklerinden ziyade biriktirdikleriyle her daim hatırlanmayı hak edecek anılar deryasıdır.
Sıra arkadaşınız vardır eşyalarınızı paylaştığınız, oda arkadaşınız vardır sırlarınızı emanet ettiğiniz. Sırtını sıvazladığınız arkadaşlarınız kadar kolunuza giren arkadaşlarınız vardır sonra.
Yol arkadaşlığı vardır sonra dava arkadaşlığı. Aynı ülküye inanmış, aynı mefkûreye bağlanmış, aynı gayeye adanmış, aynı hayale tutulmuş, aynı amaca sarılmış, aynı sevdaya vurulmuş, aynı rüyayla yola koyulanların kader arkadaşlığı en kutsal arkadaşlıkların başındadır desek, sezadır.
Bazı rüzgâr arkadaşlık eder size, bazı yağmur. Kimi kuşlar yarenlik eder sizle, kimi kediler. Gün olur bir kitaptır en sadık arkadaşınız, gün olur bir şarkıdır en iyi yareniniz. Yalnızlık olur bazen tek arkadaşınız, bazen de yıldızlar.
Mesela iyi gün arkadaşları çoktur da kötü gün arkadaşları pek nadirdir! Nadir olana paha biçilememesi de zaten bundan değil midir?
Bütün bunlardan sonra bir de çocuklarıyla arkadaş olduklarını iddia eden ebeveynler grubu vardır ki bunları da konunun uzmanı kişilere havale etmekten başka elimizden bir şey gelmiyor, maalesef!
Unutmadan neye hizmet ettikleri belli olmayan arkadaşlık sitelerinden uzak durmakta fayda olduğunu da hatırlatıp geçelim.
Bir arkadaş daha vardır ki onu anlatmaya ne kelimeler yeter ne de cümleler kâfi gelir. Ömür dediğin onunla manasını bulur, onunla bir kıymet kazanır, onunla bir anlama bürünür.
Odur sizi tamamlayan, odur sizle tamamlanan. Odur evin neşesi, odur evin direği. Odur elmanın diğer yarısı.
Gönül onunla şenlenir, yürek onunla eğleşir. Kabul edilen duadır o, göklerden sunulan bir armağandır o. Hem emanettir o, hem lütuf.
Sabahleyin evinize doğan güneştir o, geceleyin odanıza dolan ay. Yağmur sıcaklığıyla ruhunuzu yıkayandır o, meltem tatlılığıyla yanağınızı okşayandır o. Şarkı olup nota nota gönlünüze dökülendir o, şiir gibi kalbinize sokulandır o.
Bir demet çiçektir o: Leylaktır, sümbüldür, nergistir, güldür, papatyadır, laledir, menekşedir, zambaktır, kardelendir, gelinciktir, o.
Hayat arkadaşıdır ezcümle, o. İyi ki hayat arkadaşınızdır, iyi ki hayat arkadaşısınızdır.
Burada her ne kadar konuyla doğrudan bir bağı olmasa da sırf retorik açıdan anmadan geçemeyeceğim, 'arkadaşımın aşkısın' repliği üzerinden bize sevmeyi, sevilmeyi öğreten Yeşilçam emektarlarına, bir 'Turist Ömer' selamı yollamayı kendi adıma bir borç bilirim.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık