• 13 Mart 2012, Salı 9:37
ErolKonal

Erol Konal

25. Kare
 Canım Giresun'da güzel şeyler de oluyormuş. Maviyle yeşilin kucaklaşmasından ortaya çıkan muhteşem tablonun beyazperdeki yolculuğunun seyri tek kelimeyle enfesti.
Durup duruken nereden çıktı bu yazı diye meraklananları daha fazla bekletmeden sadede gelelim en iyisi. 25 Şubat akşamı "25. Kare"nin galasına katılma şansım oldu. Şansım diyorum; çünkü burada anlatmakla bitiremeyeceğim pek çok güzelliği bünyesinde barındıran bir film olmuş, 25. Kare.
Her şeyden önce bir okul filmi, 25. Kare. Ancak filmin ne afişlerini ne de filmin başındaki; " Bu, Bir Sanat Okulu Filmidir" spotunu görmeyenler baya baya kelli felli bir Yeşilçam filmi izlediklerine ikna olabilirler pekâlâ. 
Efendim, lafı eveleyip gevelemeye ne hacet, adamlar yapmışlar hem de ciddi ciddi bu işi kotarmışlar. Az buz değil hatırı sayılır uzun metrajlı bir eser ortaya koymuşlar. 
Peşinen belirtmekte fayda görüyorum ki bu satırların karalayıcısı bir sinema eleştirmeni vasfına haiz olmamakla birlikte çoğu sanat eleştirmenine taş çıkartabilecek sinematografik görgüye de sahiptir.
Filmdeki sürprizleri saymazsak tamamı amatör oyunculardan müteşekkil artist taifesi hiç de yabana atılamayacak bir performansın sahibiler. Özellikle Erdem GÜLERTEKİN'e dikkat.
25. Kare gelişen teknolojinin insanlara tahakkümünü gizli bir lisanla bilinçaltına yollayan subliminal mesajları deşifre etmeyi kendine vazife edinen ve bunu yaparken de seyirciyi mesajın didaktikliğinde boğulmaya hapsetmeden şiirselliğe yaklaşan bir anlatımı yakalayabilmiş nadir amatör projelerden biri.
Emeği geçenlere selama dururken Giresun'un böylesine bir sanat olayıyla buluşmasından duyduğumuz keyfe kelimelerin kifayetsiz kalması da cabası. 
Gençlerin özellikle de öğrencilerin sorunlarına getirmiş olduğu mizahi bakış açısıyla ve problemleri sistematik bir beceriyle çözen kurgusuyla ustaca ellerden çıkığını bize hissettiren 25.Kare'nin en önemli meziyetlerinden biri de amatör oyuncuların samimiliğini beyazperdeye aktarabilmesindeki becerisini söylemekte fayda görüyorum.  Zaten bu coğrafyada özlemini duyduğumuz en önemli hasletlerden biri de disiplini elden bırakmadan amatörlük ruhunu yaşatmak değil midir?
25. Kare'nin belki de üzerinde çokça durulması ve satır aralarının iyice okunması gereken yönü eğitimöğretime içeriden cesursa ve hedefi on ikiden vuran eleştireler yöneltebilmesi. Bu bile başlı başına 25.Kare'ye sahasında hatırı sayılır bir paye vermeye yeter de artar bile. 
Böylesine yapıtların değişik platformlarda arzı endam etmesi en büyük dileğimiz. 25. Kare, Giresun'da hatta ve hatta ülkemizde okul filmleri kategorisinde çıtayı öylesi bir yere koymuş ki hem bizzat 25.Kare'nin yapımcılarının hem de diğer bu işle iştigal edenlerin bundan sonraki adımları hiç de kolay olmayacak.
Şimdiden yerlerinizi ayırmayı unutmayın; zira son pişmanlık fayda vermez diye boşuna dememişler...

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık