• 13 Ocak 2020, Pazartesi 9:44
Bekir Bayram

Bekir Bayram

AMATÖR SPOR

Amatör spor deyince aklımıza ilk gelen amatör futboldur. Oysa dünya geleninde ve ülkemizde onlarca amatör spor dalı mevcuttur. Hangi dalda olursa olsun, gerçekten amatör sporun ayakta durması ve gelişmesi için özveri gerekmektedir. 
Yani sporun gelişmesi ve tabana yayılması amatöre verilen destekle yakından ilgilidir. Gelişmiş ülkelere bakıldığında amatör spor alanında da çok güçlü oldukları görülmektedir.  
Her ne kadar amatör spor sevgi ve fedakarlık işi olarak değerlendirilse de geçekler çok farklıdır. Amatör spor ülkelerin tanıtımında da önemli rol oynamaktadır. Büyük özveri isteyen amatör spor aynı zamanda sağlıklı yaşam içinde gereklidir. 
Amatör spora sahip çıkmak demek sporun geleceğine sahip çıkmak anlamına gelmektedir.  Amatör spor öncelikle okullarda teşvik edilmelidir. Tabi bunun içinde okulların yeterli salon ve spor alanlarına sahip olması gerekmektedir. 
En önemli sorunlardan bir tanesi de tesis eksikliğidir. Yeterli salon veya spor alanı olamayan okullardan sporcu yetişmesini beklemek hayalcilikten öteye gitmesi beklenmemelidir.  Sporun her hangi bir dalında başarı bekleniyorsa sağlam bir alt yapı en önemli seçeneklerdendir. 
Bu nedenle diyoruz ki, başarının yolu amatöre verilen destekle yakından ilişkilidir. Amatör sporun yaşaması ve gelişmesi için tesis önemli bir faktördür. Giresun yüzme havuzunun yapıldığı alanda ek futbol sahası varken amatör futbol çok izlenirken, futbol sahasının yıkılması amatör futbola ilginin azalmasına neden olmuştur. 
Amatör futbola hizmet verecek yeterli saha olmayınca sorunlar gün geçtikçe artarak devam etmiştir. Ek sahanın kapanması Giresun amatör futboluna vurulan en büyük darbelerin başında yer almaktadır. Ek saha yerinde kalsaydı bugünkü olumsuzlukların belki de birçoğu gündemde olmayabilirdi.  
Ya da kapatılan ek sahanın yerine yapılan yüzme havuzu için alternatif seçenekler düşünülebilirdi. Yüzme havuzu gerekliyse elbette gerekli ama başka bir alana yapılabilirdi. Neyse olan olmuş iş işten geçmiştir. 
Şimdi yapılması gerekenler planlanmalıdır. Amatör sporun her alanında sorunlar bilimsel olarak tespit edilmeli ve çözüm aranmalıdır. 
Özellikle gençleri ve çocukları spora yönlendirmek ve teşvik etmek için gerekli adımlar atılmalıdır. Bu konuda belediyelere büyük görevler düşmektedir. Çünkü belediye başkanlarının seçilmeden önceki vaatlerine bakılırsa amatör spora destek olacaklar da yer almaktadır. 
Seçilince bu vaatlerini yerine getirmeleri bir borç ve sorumluluktur. Amatör spor kulüpleri başkan ve yöneticilerin omuzlarındadır. Bu ise yürütülebilir olmaktan çıkmıştır.
Amatör spor kulüplerini diğer amatör sporu ayakta tutabilmek için daha rasyonel atılımlara ihtiyaç vardır. Amatör sporcuların hangi branşta olursa olsun idmanlarına ve müsabakalarına gitmekte bile büyük sorunlar yaşadıkları bilinmektedir. 
Belediyeler amatör sporu angarya olarak görmemelidir. Amatör spor kulüpleri sporun gelişmesi, genç yeteneklerin geleceğe hazırlanmasında önemli ol oynamaktadır. Gelişmişliğin ölçülerinden birisi de aktif lisanslı sporcu sayısıdır. Amatör spor kulüpleri sadece sportif faaliyetlerin merkezi olarak görülmemelidir. 
Buralarda aynı zamanda gençlerin, sağlıklı, bilinçli, kötü alışkanlıklardan uzak, sorunlara duyarlı olarak yetişmeleri sağlanmaktadır. 
Yani amatörün özünde toplum yararı vardır. Bu nedenle amatöre verilen destek boşa gitmemektedir. Kısacası amatöre destek sağlam ve sağlıklı toplumun geleceği için önemlidir. 
 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık