• 14 Eylül 2012, Cuma 11:54
AliKaya

Ali Kaya

UYAN FINDIK ÇiFTÇiSİ UYAN ! FINDIK FİYATINI KENDİN DÜŞÜRÜYORSUN
 

Senin fındığınla başkaları köşeyi dönüyor, trilyonları vuruyor  Sen sürünüyorsun. Sürünmekte de ısrar ediyorsun.

Fındık bu yıl 6-7 TL den satılmalıydı.Maalesef  bu günlerde 3,8-4,2 TL ye satılıyor.  Her yıl bu zamanlarda fiyatlar düşük olduğu gibi bu yıl da düşük.

Daha da düşebilir.

Ey üreticim;

1-Fındığı erken-olgunlaşmadan topluyorsun, erken toplama randımanı düşürüp buruşuk oranını artırdığından fiyatın düşmesine neden olur.

2-Bu yıl fındık geçen yıldan biraz fazla. Fındığını kurutur kurutmaz pazara indiriyorsun. Fındığın birden bire pazara inmesi çok olmasına neden olmakta buda fiyatları aşağı çekmektedir. İyi fiyat için en az üçte birini yada yarısını depolayıp  5-8 ay sonra satman gerekiyor. Depon olmadığı gibi depolamayı adet haline getirmiyorsun.

3-Fındığını inatla emanete veriyorsun. Ordu Ziraat Odası başkanı Sn Nejat Avcı 8.9.2012 tarihinde Ordu sokaklarında tüccarların depolarının emanet fındığı almadığını ifade etti. Belki yanlış görmüştür diye içimden inanmak istemedim. 11.9.2012 tarihinde bu yazıyı yazarken  Giresun’da mahalli gazetede  Ziraat Odası Başkanı Sn Özer Akbaşlı  Giresun sokaklarında tüccarın depolarının emanet fındıkları almadığını ifade eti. İki oda başkanının görüşleri birbirlerini teyit edince anladım ki üretici inatla fındığının bir kısmını tüccara emanete veriyor. Ayrıca bu günlerde Giresun’da tüccarların aldığı fındıkların en az yarısının emanete verildiği söyleniyor. Emanete fındık vermek ayağa kurşun sıkmak demektir. Emanete verilen fındık fındık fiyatlarını yükseltmez aksine düşürür.

4-Daha da önemlisi seni savunacak kooperatifin yok. Bu nedenle üretimden gelen gücünü kullanamıyorsun. Fındığımı satmıyorum diyemiyorsun.

5-Fındığını,  kooperatifin olmadığı için kendin ihraç etmiyorsun. Başkaları ihraç ediyor.

6-Gel “Kooperatif” kuralım desem bin türlü bahane ileri sürüyorsun, gelmiyorsun-kaçıyorsun.

7-Fiskobirlik’e sahip çıkmadın. Yeni bir kooperatif  kurmadın. Kendini savunacak kooperatifin yok.

8-Tarım İl Müdürlüklerinin, Ziraat Odalarının, Ticaret Borsalarının, Ticaret ve Sanayi odalarının, daha bir çok kurumların ve fındıkla ilgili benim gibi görüşlerini açıklayan kişilerin tavsiyelerine uymuyorsun.

Bunlar fındığın hasat, harman ve  pazarlamasında hiç yapılmaması gereken hatalardır.

Sen fiyatı yükseltecek uygulamalar yapacak yerde maalesef hep fiyatı düşürecek uygulamalar yapıyorsun. Uygulamaları tekniğine göre değil de yanlış yapıyorsun ve yanlışlığına bakmadan bile bile kolayına nasıl geliyorsa öyle yapıyorsun.

Sizlerin doğru sandığınız aslında hiç yapılmaması gereken bu yanlış uygulamalar-hatalar fiyatı düşürerek ne  yazık ki size düşük fiyat olarak geri dönüyor.

Bu yanlışlara göre fiyat 2-3 TL olmalı.  Şu anda 50 randımanlı fındığın fiyatı Ordu’da karışık fındık 3,9-4,1 TL/Kg, Giresun’da Tombul fındık  4,2-4,4 TL/Kg. Bu kadar yanlışa rağmen bu fiyat bile çok iyi. Bana kızabilirsin ama gerçek böyle. Dost acı söyler.

Yaptığın bu kadar yanlışlara rağmen fındığa yüksek fiyat ( 6-7 TL) istiyorsun. Fındık niçin 6-7 TL ye satılmıyor diye kızıyorsun.

Yaptığın yanlış uygulamalarla  düşük fiyata razıyım diyorsun.

Sen fiyat oluşumunun neresindesin? Hiçbir yerinde yoksun.

Bu kadar yanlışla beraber fındık yüksek fiyata nasıl satılacak?

Ey üreticim !

İyi fiyat istiyorsan bahçede, harmanda ve pazarda yanlış yapmayacaksın. EMANETE FINDIK VERMEYECEKSİN!. Ürünün bir kısmını depolayacaksın. Kooperatif  kuracaksın, bu kooperatifle fındığın üretim ve pazarlamasına hakim olacaksın yani üyelerin fındığının en az yarısını yada tamamını alıp satarak fiyatı sen belirleyeceksin.

Kendini ancak kendin düşünürsün. Ama sen kendini düşünmüyorsun. Kendini düşünmeyeni başkaları niçin düşünsün.

Modern fındık üretim tekniğini bilmediğin gibi öğrenip uygulamıyorsun, uygulamaları yanlış yapıyorsun,tavsiyelere ve ikazlara itibar etmiyorsun, kulaklarını tıkamış üzerine yatıyorsun.

Fiyatı kendin düşürüyorsun. Sen kendini kandırıyorsun.

UYUMAYA DEVAM FINDIK ÇİFTÇİSİ!

Saygılarımla

12.09.2012

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık