• 01 Mart 2013, Cuma 9:24
AliKaya

Ali Kaya

TÜRKİYE'DE FINDIK ÜRETİM ALANLARI SÜREKLİ ARTARKEN GİRESUN'DA FINDIKÇILIK MAALESEF GERİLİYOR
 Sevgili okurlarım,
Giresun'un fındık yetiştiren ilçelerinin sahil,orta ve yüksek kol mevkilerinde  200'e yakın bahçede karışık(karanfilli) tomurcuk  saydım ve bu arada bahçelerin ocak ve dallarını inceleme fırsatı buldum.
Eynesil,  Görele, Çanakçı ve Doğankent ilçelerinde fındık bahçelerinin çok bakımsız olduğunu gördüm. Bundan daha kötü bahçe olamaz.
Keşap bahçelerinin iyi dikimli ve bakımlı olduğunu gördüm. 
Tirebolu, Espiye, Güce, Yağlıdere, Dereli, Merkez ilçe, Bulancak ve Piraziz ilçelerinde normal halk bahçesi görünümünde. İyi olduğu söylenemez.
Piraziz' den doğuya doğru gidildikçe arazilerin meyil durumları artıyor. 
Maalesef  meyilli arazilerde set yapılarak fındık dikildiğini görmedim. 
Arazi meyilinin % 5  25 arasında olduğu yerlerde Kanal ya da Tam teras ve ocak usulü dikim, arazi meyilinin  % 25  75 arasında olduğu yerlerde Hendek teras ve çit dikim, arazi meyilinin % 75 den fazla olduğu yerlerde ya da ekonomik olması nedeniyle meyili % 2025 den fazla olan her yerde Cep teras yapılıp (% 100 meyil = 45 derecedir) daraltılmış ocak usulü dikim uygulanması gerekirken maalesef  hiç teras (setleme) yapılmadan fındıklar dikilmiş ve birde bakımsızlıktan dolayı bahçeler odun deposu haline gelmiştir. 
Giresun fındık dikim alanlarının  % 90 ı meyillidir. Mutlaka setleme yapılmalı fındık ondan sonra dikilmelidir. 
Dekarda 50-55 ocak olması gerekirken  ocak sayısı 80-100 dolaylarında hatta 140-150 yi bulan bahçeler  bile var. 
Ocakların % 90-95 i dar bir alandan çıkmış kökleri maalesef kütükleşmiştir.
Bu haliyle verimin arttırılması mümkün değildir.
Zaten verimi artırmak için çalışanda yok.
Yaşasın alan bazlı gelir desteği. 
ÇKS kaydında bakımlı yada bakımsız olması önemli değil tapusunda fındık bahçesi yazılı olan herkes alan bazlı gelir desteğini alıyor.
Çiftçinin çalışması için bir neden yok.
Fındık üretimi fazla olduğundan fındığa  ihtiyaç yok. Üretim fazlası var.
Giresun' da çiftçiler dekardan 80-100 Kg fındık alırken  fındık üretim alanları sürekli artıyor. Giresun fındıkçılığında verimin artırılması yerine diğer illerde fındık üretim alanları devamlı artıyor.
Bunun en yakın örneği Samsun  ili.
2011 yılına kadar Samsunun 5 ilçesinde fındık üretilirken şimdi 14 ilçesinde fındık üretiliyor.
Samsun'da 10-15 yıl öncelerine kadar 60-70 000 ha fındık üretim alanları bu gün 100 000 hektar dolaylarına çıkmıştır. Samsun fındık sahaları bu gidişle 15-20 yıl sonraları hem Giresun'u ve hem de Ordu'yu geçecektir. 
Giresun ve Ordu illerinin meyilli arazilerinde fındıktan başka bitki yetiştirme imkanı yokken Samsun ilçelerinde fındık yerine  fındıktan daha fazla gelir getirebilecek ayçiçeği, mısır, silajlık mısır, örtü altı sebzeciliği, soya, kolza, fiğ, hayvan pancarı, üzümsü meyveler, çilek, kivi, Trabzon hurması, sarımsak, aromatik ve tıbbi bitkiler gibi çok sayıda tarımsal ürün yetiştirme imkanı var. 
 Giresun ve Ordu illerinde mevcut fındık bahçelerinin ıslah edilerek verimin artırılması gerekirken Samsun ilçelerinde fındık yetiştirmeye  izin verilmesini anlayamıyorum.
*******
FINDIKTA ÜRÜN SİGORTASININ SON TARİHİNE 4 GÜN KALDI.
Fındıkta ürün sigortası  eğer son tarihi uzatılmazsa 4 gün sonra 5 Mart tarihinde sona ermektedir.
Fındıkta Mart-Nisan aylarında kötü sürprizlerle karşılaşılması istenmiyorsa ve daha da önemlisi eğer bulunduğunuz yerde önceki yıllarda Mart-Nisan aylarında don olmuşsa mutlaka sigorta yaptırınız.
Fındık ürünü sigortası yaptırılırken poliçede  hangi tehlikelere karşı sigorta yaptırıldığı biliniz. 
Sigorta poliçesi iyi okuyunuz.
Don sigortası, poliçe düzenleme tarihinden itibaren en erken 10 gün sonra başlaması ile birlikte bahçedeki karanfilli tomurcukların en az % 90 da bu tomurcukları çevreleyen  pulcukların açılıp sap oluşturmaya başlaması ve yaprakçıkların görülmesi gerekir.
Hem poliçe düzenleme tarihinden itibaren 10 gün geçecek hem de bahçedeki karanfilli tomurcukların en az % 90 da pulcuklar açılıp sürgün yani tomurcuğun ekseni açığa çıkacak ve yaprakçıklar görülmeye başlanacak. Bu iki durumunda var olması halinde don sigortası başlıyor.
Poliçe düzenleme tarihinden  itibaren 10 gün geçmesine rağmen bahçedeki karanfilli tomurcukların en az % 90 da değil de % 90 nın altında veya çok altında tomurcukta yaprakçıklar görülüyorsa don sigortası başlamaz.
Bahçedeki karanfilli tomurcukların en az % 90 da pulcuklar açılmadan ve yaprakçıklar görülmeden önce don hasarı meydana gelmişse bu zarar sigorta dışıdır. 
Çiftçiler bahçelerinde gerçekten don zarar yaptı ise ihbarda bulunsunlar.
Çiftçilerin don olayının olduğu tahmin edilen günlerden sonraki günlerde bahçelerini kontrol etmeleri, bahçelerinde gerçek don zararı varsa ihbarda bulunmaları gerekir. 
İhbar asılsız olduğunda yapılan hasar tespit masrafları ihbarı yapandan veya yapanlardan tahsil edilmektedir. 
Saygılarımla                                                                                  27.02.2013

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık