• 23 Mart 2012, Cuma 9:58
AliKaya

Ali Kaya

MODERN FINDIK ÜRETİM TEKNİĞİNİ UYGULAMAYAN ÇİFTÇİLER SÜRÜNÜYOR
 ►Ülkemizde, fındık üretiminde birim alandan elde edilen verim dekara ortalama 1950'li yıllarda 48 Kg, 1960'lı yıllarda 56 Kg,1980 li yıllarda 85 Kg ve son 5 yılda 90-100 Kg arasındadır. Ülkemizin fındıkta verim durumu, İtalya'da 155-180 kg arasında, ABD'de sıradan bahçelerde 200-250 kg, bakımlı bahçelerde 300-375 Kg, İtalya' da 160-180 Kg, Fransa'da 180-200 Kg, Yunanistan'da 160 Kg, Gürcistan' da 143 Kg olan verim durumlarına göre çok geride ve çok düşüktür.Türkiye' nin fındıkta verim düzeyi İtalya, ABD, Fransa ve Gürcistan' dan çok düşüktür hatta yarı oranlarındadır. Gerek yöneticilerin ve gerekse üreticilerin bu konuyu tekrar tekrar düşünmeleri gerekir.     
Ne iş yapılırsa yapılsın o iş hakkında yapılan gelişmeler-yenilikler takip edilip uygulanmadıkça başarılı-verimli olunması mümkün değildir. Verim ancak gelişmelerin-yeniliklerin uygulanması ile olur. Anadan-babadan komşuda görülen bilgilerle, eski teknolojilerle verim artırılamaz. Bunu sizlerde bilirsiniz.
Fındık üretimi konusunda  yapılabilecek bir sürü teknik işlemler bulunmaktadır. Bu teknik işlemler yapıldığı takdirde toprağına, rakıma ve bakıma göre dekara 200 Kg-400 Kg ürün alınabilmektedir. Durum böyleyken fındık üreticileri nedendir bilinmez fındık tarımı konusunda yapılan gelişmeleri, yenilikleri hiç takip etmezler ve uygulamazlar. Modern teknik bilgilere maalesef arkalarını-sırtlarını dönmektedirler. Ticarette gelişen üretim teknolojisine ayak uyduramayan kimseler bir müddet sonra yok olmak zorunda kalabiliyor. Modern Fındık Üretim Tekniğini Uygulamayan Çiftçiler de Yok Olmuyor ama Sürünüyor.
►Modern üretim tekniğini öğrenmeyi hiç aklına getirmeyen çiftçiler düşük verimi kader olarak ifade ediyorlar. Fındık konusunda araştırma mı yapılmış? Verimi artıran bir çalışma mı var. Fındık Araştırma Enstitüsü çalışma mı yapmış. Fındık Araştırma Enstitüsü, Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri var mı-yok mu hangi üreticinin umurunda. Verimi artıran teknik gelişmeleri hangi üretici uyguluyor, uygulamak için çaba harcıyor? Kayıtlarda 350 000 den fazla fındık üreticisi gözüküyor. Bunların % 5 i bile teknolojiyi uygulamıyor. Çiftçiler modern üretim tekniklerinin hiç birini yapmıyorlar-yapmak için uğraşmıyorlar, dedelerinden-babalarından veya komşularından gördükleri ilkel tarım tekniğini uyguluyorlar.  Çiftçiler kolaylarına nasıl geliyorsa öyle hareket ediyorlar. Modern üretim tekniğinin uygulanmadığı yerde  verim nasıl artacak? Örneğin; Hep söylüyoruz. Azot gazdır. Azotlu gübredeki bu gazın uçmaması ve bitki tarafından alınabilmesi için gübre toprak üzerine serpildikten sonra hemen peşinden 5-10 cm toprağa çapalanması-karıştırılması gerekir. Azotlu gübre serpilerek verildiğinde hemen toprağa çapalanmazsa  içindeki  azot gazı uçar fındık bitkisi bundan faydalanamaz. Durum böyle iken çiftçilerin % 85 nin bu gübreyi serperek ve çapalamadan vermesine ve yıllarca da ısrar etmesine  ne demeli bilemiyorum. Gübreyi toprağa çapalayarak verirseniz bir günde ancak 50-60 ocak gübrelersiniz. Doğrusu da budur. Gübreyi ocaklara serperek verirseniz bir günde 7-8 dekar bahçeyi gübrelersiniz. Çiftçi gübreyi bahçeye jet hızı ile veriyor. Onun hızına THY bile yetişemiyor. 
►Fındık tarımı konusunda yazılı kitap,broşür vs  yok diyenler olabilir. Bilgi Çin'de bile olsa arayan buluyor.  Günümüzde fındık tarımı bilgilerine ulaşmak çok kolay. İnternet denilen bir iletişim sistemi var. Her çeşit tarımda olduğu gibi fındık tarımı konusunda istenilen  bilgileri hemen hemen bulabiliyorsunuz. Tarım İl Müdürlükleri ve Fındık Araştırma Enstitüsü bu yenilikleri çeşitli şekillerde, çeşitli illerde 2530 yıldan beri anlatıyorlar.  Yeter ki çiftçi bilgi edinmeyi ve uygulamayı kafasına koysun. Zaman zaman Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinde ve Fındık Araştırma Enstitüsü'nde fındık tarımı konusunda kurs ve seminerler veriliyor. Bilgi edinmek temin etmek bu kadar kolayken maalesef bu bilgileri alacak ve uygulayacak olan çiftçi yok, kayıp. Çiftçi uyuyor. Çiftçi sürünüyor.Bundan 30-40 yıl önceleri fındık nasıl dikiliyorsa, fındığa nasıl bakılıyorsa hemen hemen bu gün de maalesef aynı şeyler yapılıyor. Bu gün toprak yapısına-gücüne ve arazinin rakımına göre dekardan 200-400 kg fındık alınabilmektedir. Yeter ki bu bilgileri uygulayacak üretici bulunsun. Esas önemli can alıcı nokta burada. Verimi artıracak olan bizatihi üreticinin kendisidir. Yenilikleri uygulayarak verimi artıracak olan üreticidir. Üreticinin sorgulanması gerekiyor. Uygulayan olmadıkça, uygulayacak olanlar bilgilere kayıtsız kaldıkça verimi artıramazsınız? 
Fındığa Neler Yapılır?
►Toprağın gücüne göre ocakların merkezinden merkezine en az  4,5 m ve en fazla 7 m olacak şekilde işaretlenen yerlerde,    1,2-1,5 m çapında ve 40-50 cm derinliğinde  ocak çukurları açılır  her bir çukura 5-6  fidan dikilir.
►Mart ayı sonuna doğru fındık gal sineğine karşı ilaçlama yapılır. Bulaşıklığın % 50 'yi geçtiği bahçelerde, sürgünlerin çoğunluğunun 2 yaprakcıklı olduğu Mart sonu  Nisan başı gibi bir dönemde ilaçlama yapılır ve ilaçlama 20 gün sonra tekrar edilmelidir.
► Unutmayınız! Azotlu gübre, ocakların her tarafında dalların uçları altında 3040 cm genişliğinde otu alınmış dairesel  alana serpilip 5-10 cm toprağa karıştırılır.
Saygılarımla.                                                                                           ( 20.3.2012 )

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık