• 14 Aralık 2012, Cuma 9:26
AliKaya

Ali Kaya

KIŞLIK GÜBRELERİN KULLANILMA ZAMANI GELDİ ve DEVAM EDİYOR
 Fındık üreticilerinin Kışlık Gübre olarak adlandırdıkları fosforlu ve potasyumlu gübrelerin fındığa kullanılma zamanları geldi ve devam ediyor. 
Fosforlu ve potasyumlu gübreleri komşunuzun yada bir yakınınızın kullanmasına bakarak kullanmayınız. Gübreler kullanılmadan önce bahçe topraklarında bu gübrelere  ihtiyaç olup olmadığına bakılır. Bunun içinde toprak örneği alınır analiz ettirilir. Fosfor veya Potasyuma ihtiyaç varsa 3 yılda bir Kasım - Şubat ayları arasındaki dönemde  ocakların her tarafında dal uçları izdüşümünde bulunan 30-40 cm genişliğinde dairesel alan içinde ocakların büyüklüklerine göre ve köklerin yayılma derinliğine göre değişmek üzere 15- 25 cm derinlik ve 10 cm genişlikte açılan 16-32 adet arasında çukurlara eşit oranda dağıtılarak üzeri toprakla kapatılır. 
Fosforlu ve Potasyumlu gübrelerin dalların köklerinin bulunduğu yerlere-derinliğe verilmesi yada gömülmesi mecburiyeti vardır. Bu nedenle ocak çevrelerine serpme olarak verilmesi doğru değildir. Toprak yüzeyine serpilerek verilen fosforlu ve potasyumlu gübrenin faydası olmaz.
******
FINDIK  OCAKLARINDA DALLARIN KÖKLERİNDE KÜTÜKLEŞME VERiMi DÜŞÜRDÜĞÜ GİBİ DALLARIN ÖMRÜNÜ KISALTMAKTADIR. 
Halk bahçelerinde meyil derecesine uygun terasın yapılmaması, dikimde çukurların dar ve sığ açılması ve bu çukurlara fazla fidan dikilmesi, bu ocaklara sonraki yıllarda fidan ilave edilmesi, dalların birbirine bitişik yada yan yana büyümesi, budamanın hiç yapılmaması ve gübrelerin ocakların ortasına ve kenarlarına verilmesi dalların köklerinin kısa zamanda kütük olmasına neden olmaktadır. Kütükleşme de verimi düşürmekte, dalların ömrünü kısaltmaktadır.
Köklerin kütükleşmesi; kılcal köklerin az oluşmasına, uzun köklerin az,kısa köklerin daha çok oluşmasına, dalların besin maddelerinden yeterince faydalanamamasına ve büyüyememesine, dallar üzerinde  yan dalların ve sürgünlerin büyüyememesine neden olmaktadır. Verim de olması gerekenin üçte biri yada dörtte biri kadar olmaktadır. Bu durum halk bahçelerinde verimsizliğin en büyük nedenidir.
Mevcut fındık bahçelerinin büyük bir kısmının kökleri kısmen yada tamamen kütükleşmiştir. Bu durum değişmediği müddetçe verimlerinin artırılması mümkün değildir. 
Köklerin kütükleşmesi ancak şu şekilde önlenir. 
Dikimde ocak sıra üstü ve sıra aralarına gereken mesafe  verilmeli, ocak çukur genişliği ve derinliği teknik şartlara göre açılmalı, 120 cm genişliğinde açılan çukurlara 5 fidan yada 150 cm genişliğinde  açılan çukurlara 6 fidan dikilmeli, mecbur kalınmadığı müddetçe ocaklara dal ilavesi yapılmamalıdır. Ocakların ortası ömür boyu boş olmalıdır. Dallar arasında karşılıklı en az 100 cm mesafe olmalıdır, dal ile yan taraflardaki dallar arasında da 50-60 cm mesafe olmalıdır. Ocak alanında   bırakılan dallardan başka kesilmiş dal kökleri olmamalıdır. Kesilmiş dalların kökleri hemen sökülmelidir. Ocaklardaki dal sayıları ile dallar arasındaki mesafeler ömür boyu aynen korunmalıdır. Gübreler ocak içlerine ve kenarlarına değil dal uçları izdüşümünün iç tarafında 30-50 cm genişliğinde dairesel banda verilmelidir.
******
Makas VE budama testeresi olmaDAN BUDAMA YAPILAMAZ
Modern budamanın yapılabilmesi için Her ÇIftÇIde  en azından Bir makas ile bir budama testeresinin olması ŞArttıR. Bu aletler olmadan budama yapılamaz. Fındık üreticilerinin  maalesef tamamına yakınında bu aletler yoktur. Bu nedenle üreticiler fındık yetiştiriciliğinin hiçbir safhasında budama yapmamaktadır. Budama yapılmadan verim nasıl artırılır? Ben bilmiyorum. 
       ******
GİRESUN KARDEN'DE GÜZEL ŞEYLER OLUYOR.
 Esas işi Organik ve organomineral gübre yapıp satmak  olan ve bu konuda biri Keşap'ta  diğeri Aksaray'da olmak üzere iki gübre fabrikası bulunan KARDEN (Karadeniz Organik Gübre)'de güzel  çalışmalar yapılıyor.
Borlu gübreleme ile emekler boşa(boş fındığa) değil doluya gitmektedir. 
KARDEN'de TÜBİTAK'ın desteği ile 2008 ve 2009 yıllarında Potasyum ve Bor elementlerinin  fındık verimine, boş meyve oranının azalmasına ve randımanına olan etkileri araştırılmıştır.
Ocak başına verilen 12 gr Borun  fındıkta verimi % 32 ye kadar artırdığı ayrıca potasyumun da fındıkta verimi % 15 e kadar artırdığı belirlenmiştir. 
Borun boş meyve oranını % 39 a kadar azalttığı, potasyumun da boş meyve oranını % 13 e kadar azalttığı belirlenmiştir. 
Borun randımanı 3 randıman artırdığı belirlenmiştir
Bu güne kadar yapılan çalışmalara göre Bor elementi fındıkta boş meyve miktarını % 30-50  arasında düşürürken verim ve randımanı da hemen hemen aynı oranda  ters orantılı olarak artırmaktadır. Bunun Türkçesi şudur. Bor eksikliği görülen bahçelere borlu gübre verildiğinde harmanda fındık çotanakları patoza verilirken patoz arkasında görülen boş fındıkların % 30-50 si dolmakta, sağlam fındık olmaktadır. Boş fındık çuvalları azalmakta  sağlam fındık çuvalları artmaktadır. Fındık çuval doldurmaktadır. Borlu gübreleme ile emekler boş fındığa değil dolu fındığa gitmektedir. Ancak bor elementinin fazlası toksik etki yapmaktadır. Bu nedenle mutlaka toprak analizi yaptırılmalı, bor eksikliği varsa borlu gübre kullanılmalıdır.
Saygılarımla
12.12.2012 

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık