• 20 Temmuz 2012, Cuma 9:54
AliKaya

Ali Kaya

KALiTELi FINDIK İÇİN FINDIK ÇEŞİTLERİ HASAT OLGUNLUĞUNA GELDİĞİNDE AYRI AYRI TOPLANMALIDIR

 

Fındığın kalitesini düşüren en büyük iki etkenden biri erken toplama, diğeri fındık çeşitlerinin karışık toplanıp harmanlanıp çuvallanması ve pazarlanmasıdır.

1- Her fındık çeşidi hasat olumuna geldiğinde toplanmalıdır.

Fındık çeşitlerinin hepsi aynı zamanda hasat olumuna gelmemektedir. Bir kısmı erken, bir kısmı orta erken ve bir kısmı da geç hasat olumuna gelmektedir. Örneğin;  Palaz çeşidi erken, Tombul çeşidi ve Kalınkara çeşitleri orta,  Çakıldak çeşidi geç hasat olumuna gelmektedir. Bu çok önemli bir noktadır. Fındık çeşitlerinin hasat olum tarihleri birbirlerinden farklı olduğu için fındık bahçeleri çok sayıda çeşitten karışık şekilde kurulmuş olsa dahi her fındık çeşidi hasat olumuna geldiğinde toplanmalıdır. Fındığını erken toplayanlara bir yaptırım uygulanmalıdır.

2- Fındık çeşitleri karışık olarak değil de her çeşit ayrı ayrı toplanmalı, harmanlanmalı,  kurutulmalı ve çuvallamalıdır. Fındık çeşitlerinin karışık toplanması yasaklanmalıdır.

Fındık bahçeleri farklı çeşitlerden karışık kurulmuş olsalar dahi her fındık çeşidi ayrı ayrı toplanmalı, harmanlanmalı, kurutulmalı ve çuvallamalıdır. Fındıkların karışık toplanılmasına müsaade edilmemelidir.

Fındık çeşitleri arasında karışım oranı en fazla % 10 olmalıdır.  Karışık toplanan ve kurutulan fındıkların işlenmesi ve pazara hazırlanması sırasında birçok sorun yaşanmaktadır. Fındığın her çeşidinin ayrı ayrı toplanması, çuvallaması ve pazarlaması, yalnız çerez tüketimi için değil sanayi için de büyük yararlar sağlamakta ve daha yüksek fiyatla satılmaktadır.

Fındıkta kalite, her fındık çeşidini hasat olumuna geldiğinde ve ayrı ayrı toplanması ile başlar. Bunun için fındığın daldan toplanması yasaklanmalıdır.

*****

Halk bahçelerinin yaşlı olmadığını, fındığa yapılan uygulamaların yanlış yapıldığını ve halen bu yanlışların devam ettiğini 4-5 haftadır sizlere anlatmaya çalıştım. Artık bu hafta anlatımlarımın sonuna geldim.(detaylı bilgileri önceki yazılarımda bulabilirsiniz).

15-Arazi ve toprak hazırlığının yapılmaması, dikimin sürekli yanlış yapılması, budamanın hiç yapılmaması, gübrelemenin ve fındık hastalık ve zararlıları ile mücadelenin tekniğe uygun yapılmaması, bilgisizlik ve bakımsızlık vs… halk bahçelerinde fındık dallarının ömrünün 15-30 yıl, fındık ocaklarının ve bahçelerinin ömrünün 150-200 yıl olmasına sebep olmaktadır.

 Fındık çalı formunda bir bitkidir. Bu nedenle her yıl bol miktarda kök ucu sürgünü verir. Çiftçiler bilgisizlikten ve bakımsızlıktan dolayı sık, gelişmemiş, verimsiz ve göze iyi görünmeyen dalları ömürlerini tamamlamadan-erken gelişigüzel 15-30 yılda bir kesip yerlerine çok miktarda ışkın-kök ucu sürgünü bırakarak büyütmektedir. Göze iyi görünmeyen dallar ömürlerini tamamlamadan-erken kesilerek yerlerine fidan ve dal bırakılmakta bu şekilde ocaklardaki dallar sürekli yenilenmektedir. Ocaklardaki dallar sürekli genç yaşlardadır ve en fazla 25-30 yaşındadır.  Az sayıda yan dal veren, iyi gelişemeyen, istenildiği gibi büyüyemeyen ve sık büyüyen bu dalların ve ocakların verimleri düşük seviyelerde fakat sürekli olmaktadır. Çiftçilerin fındık yetiştirme anlayışı budur.

Giresun’da 140 - 150 yıl önceleri dikilmiş bahçeler gerçekte fındık dallarının ömrü olan 50-60 yılda bir yenilenseydi bu zaman zarfında bahçelerin 3 veya 4 defa sökülmesi ve yeniden dikilmesi ayrıca her yenilemede söküm masrafı+dikim masrafı yanında 5-6 yıl ürünün alınmadığı verimsiz yıllar olurdu.

Halk bahçelerinde dalların yaşlanmadan-erken kesilmesi, yerlerine bol miktarda fidan ve dal bırakılması, bu işlemlerin sürekli yapılması gibi nedenler dalların ömrünün 15-30 yıl olmasına ve ocaklardaki dalların sürekli genç olmasına bu durumlar fındık ocaklarının ve fındık bahçelerinin ömrünün de sürekli 150-200 yıl (belki daha fazlada olabilir) olmasına neden olmaktadır.

Halk bahçeleri yaşlı mı? Verim düşüklüğü yaşlılıktan mı yoksa başka sebeplerden mi düşüktür konusunda son olarak kısaca şunları söyleyebilirim.

-Dikimden önce arazi ve toprak hazırlığı yapılmamaktadır.

-Taban suyu sorun olan arazilere balıksırtı teras(set), meyilli-sığ arazilere meyline uygun  teras, bu teraslara uygun dikim ve bu dikilen fidanlara uygun şekil budaması yapılmamaktadır.

-Fındık bahçelerine rastgele çeşit dikilmekte, Dikimde  tozlayıcı çeşitlere yer verilmemektedir.

-Toprak analizi yaptırılmıyor, Gübreler toprak analizine göre değil de rastgele ihtiyaçtan çok az  belirleniyor ve zamansız kullanılıyor.

-Fındık arazileri işlenmiyor. Araziler taş gibi ve su işlemiyor. İşlenmeyen toprakların organik maddesinin çok az ve yetersiz.

 -Halk bahçelerinde ocaklar arası mesafenin çok küçük olması yani dekara düşen ocak sayısının olması gerekenin 1,5-2 katı olması, Ocak çukurlarının dar açılması ve fidanların sığ dikilmesi, Ocaklarda dalların bitişik yada yan yana büyümesi. Bütün bunlar köklerin kütükleşmesine neden olmaktadır.

-Fındık zararlılarına karşı mücadele yapılmaması sonucu fındık zararlılarının etkisi ile dalların, yan dalların veya dalcıkların tamamen yada kısmen kurumakta, dallar erken verimden düşmekte ve erkenden kesilmektedir.

-Fındıkta budamanın bilinmemesinden ve yapılmamasından dolayı bahçeler orman haline gelmiştir.

-Bu nedenler halk bahçelerinde bir fındık dalının ömrünün 15-30 yıl ve ocakların ve dolayısıyla fındık bahçelerinin ömrünün 150-200 yıl olmasına neden olmaktadır.

Halk bahçelerinde fındık dalları 15-30 yaşlarındadır ve yaşlı değildir. Bu bahçelerde verim düşüklüğü yaşlılıktan değil yukarıda belirttiğim nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu şekilde yapılan fındık tarımı ile dekar başına alınan 80-120 Kg fındık miktarı hiçbir zaman 200-300 Kg seviyelerine yükseltilemez.

 Saygılarımla

18.07.2012


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık