• 17 Şubat 2012, Cuma 8:44
AliKaya

Ali Kaya

GİRESUN FINDIK REKOLTESİ KARANFİLLER ERKEN SAYILARAK 112 000 TON OLARAK DÜŞÜK TAHMİN EDİLDİ

Giresun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü fındık rekolte tespit komisyonu, 9 ilçede 21-28 Ocak tarihleri arasında (1 ay erken) ve kar yağışı nedeniylede 4 ilçede 69 Şubat tarihleri arasında (15 gün erken) fındıkta karanfilleri sayarak tahmini rekolteyi 112 000 ton olarak ilan etti. Karanfillerin açılmasıgörünmesi Şubat ayı 15-20 ne doğru son buluyor. Karanfilden tahminin olmazsa olmazı “karanfillerin tamamının dallarda ve sürgünlerde görüldüğüaçıldığı zamanda sayılmasıdır”. Bu devre de 20 Şubat ile 10 Mart arasıdır. Karanfile dayalı olarak rekoltenin belirlenmesi için karanfillerin 20 Şubat tarihinden sonra sayılması gerekir. Doğal olarak tahminin de bu sayılan karanfiller baz alınarak yapılması gerekir. Karanfiller bu zamandan 15-30 gün önce sayıldı. Ocak ayının 2 ci yarısında ve Şubat ayında sürgün ve dallarda açılangörülen karanfiller ne olacak? Fındık dallarında ve sürgünlerinde Şubat ayı içinde yıllara, çeşide, yüksekliğe ve bakıma göre değişmek üzere toplam karanfillerin % 5-20 i kadar yeni karanfil açılır. Bu miktar kadar karanfil sayılmadan tahmin yapıldığından tahminde hata oranı yüksek olur.  Tahminlerin en az hata ile yapılması esastır. Bu duruma göre daha başlangıçta erken sayımdan dolayı % 5-10 oranında yapılan hataya diğer hesaplama hatalarının katılması ile hata oranı yükselecektir. Karanfillerin erken sayılması ile 112 000 ton olarak tahmin edilen Giresun rekoltesi karanfiller Şubat 20 den sonra sayılsa idi 118 000-125 000 ton dolaylarında tahmin edilirdi. Komisyonun tahmin ettiği 112 000 ton düşüktür diğer bir ifade ile rekolte 613 000 ton düşük tahmin edilmiştir. Ancak ilave 613 000 ton  rekolte için  tekrar masraf  yapılarak karanfillerin Şubat 20 den sonra sayılmasına gerek yoktur. Düz ve taban arazilerdeki fındık bahçelerinde ve 400-500 m rakımdan daha yukarılarda bulunan fındık bahçelerinde çoğu yıllar Mart ve Nisan aylarında soğuktan, dondan, fazla yağan yağmurdan ve rüzgardan dolayı karanfillerde dökümler beklenenden fazla olabilmekte bu durum karanfilden tahminin hata oranının fazla olmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle karanfilden tahmin bir ön tahmindir. Sayımlar doğru yapılıp tahminler hatasız yapıldığında iklim şartları normal giderse yani anormal bir durum olmazsa karanfilden tahmin ile çotanaktan tahmin arasında fark olmaz. 
Giresun'da 25-26 Haziran 2010 tarihinde “Fındık Tarımında Rekolte Tespit Çalıştayı” yapıldı. Bu çalıştay da karanfilden  tahmin için karanfillerin tamamının açıldığı zamanda sayılmasının gerektiği, bu zamanın da  20 Şubat-10 Mart  tarihleri arasına denk geldiği belirtilmedi ise bu çalıştay da ne konuşuldu?
Rekolte tespiti için fındıkta rekolte tespit komisyonunu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü oluşturmakta fakat kamuoyuna sayımlar ve rekolte ile ilgili bilgiyi Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri değil de başkaları vermektedir. Bu durumu anlamış değilim. Sn Vehbi Eker Türkiye'nin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı'dır. Türkiye'yi ilgilendiren tarımsal konularda gerektiğinde Tv lere çıkar konuşur, basına bilgi verir. Kamuoyunu aydınlatır. Giresun'un Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı da Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürüdür. Giresun'u ilgilendiren tarımsal konularda belli zamanlarda ve gerektiğinde mahalli Tv lere ve mahalli yada bölgesel yazılı basına kamuoyunu ve üreticileri aydınlatıcı bilgi vermesi gerekir. Fındık rekoltesi hakkında ve düşük sıcaklık, kuraklık, kar, yağış vs den fındığın zarar görüp görmediği konularında kamuoyunu aydınlatıcı bilgiler vermesi gerekir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kuruluş yasasına göre illerde tarımsal konularda halkı aydınlatma görevi Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne verilmiştir. Bu Müdürlüğün haricinde başka kurum ve kuruluşların fındıkta rekolte ve maliyet tespitine ve bunları ilan etmeye ve tarımsal konularda bilgi vermeye ve konuşmaya yetkileri yoktur. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı veya illerdeki İl Müdürlüğü yetkisiz kişilerin, kurum ve kuruluşların tarımsal konularda bilgi vermelerini engellemesi gerekir.
ŞUBAT AYINDA FINDIK BİTKİSİNİN DURUMU VE YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER
Fındık bitkisinin durumu:
Fındık bitkisinde sürgün tomurcukları Şubat ayının ikinci yarısından itibaren fındık çeşitlerine, rakıma ve yöneye bağlı olarak değişmek üzere kış dinlenmesinden çıkmaya ve sürgün vermeye başlar. Tomurcukların açması Mart ayı boyunca devam eder. Tomurcuklar dış görünüşleri itibarı ile birbirinin üzerine binmiş çok sayıda pulcuklardan meydana gelir. Kış döneminde tomurcuklarda bulunan yaprak taslakları ve karanfil bu muhafaza pulcukları ile soğuklara karşı korunur. 2012 yılı Ocak-Şubat aylarında  800-1000 m ye kadar olan bahçelerde tomurcukların gelişmesi iyi gidiyor.
Karanfillerin (dişi çiçekler topluluğu) tamamı Şubat 20-25 ne kadar karışık tomurcuklardan çıkarak sürgün ve dallar üzerinde görülür. Karanfillerin başlangıçta pembe, açık kırmızı veya kırmızı olan renkleri tozlandıktantoz kabul ettikten bir hafta10 gün sonra siyaha döner. Bu ayın sonuna doğru karanfillerin tozlanıp tozlanmadığının kontrolü yapılabilir. Bu ayın sonuna doğru karanfiller incelendiğinde renklerinin hemen hemen tamamının siyaha dönmüş olması gerekir. Siyaha dönmüşse tozlanma olmuştur denilir.
Erkek çiçekler(Püsler), AralıkOcak aylarında çiçek tozlarının tamamına yakınını yaydılar. Başlangıçta yeşil, gelişmeleri ilerledikçe açık yeşil ve toz yaymaları için açılmaları sırasında açık sarı renk alırlar. Toz yayması sona eren püslerin renkleri kahverengine döner daha sonra esmer renk alır ve kuruyarak dökülürler. Şubat ayında tozlarını yayan püsler kahverengisiyah renk aldılar ve kurumaya başladılar. 2011 yılı Aralık ve 2012 yılı Ocak aylarında fındık çeşitleri üzerinde yeterli hatta fazla miktarda püs vardı. Püslerin tozlarını yaymada hiçbir problem çıkmadı. 
Fındığa yapılması gereken işlemler:
*Fındık ocaklarında bize ürün verecek 58 dalın haricinde dal ve sürgün olmamalıdır. Fındıkta kök sürgünleri(piç) ve dip sürgünleri temizliği yapılmasına devam edilir. Verim budamasına devam edilir. Bahçeler köklere zarar vermeyecek şekilde bellenmeye devam edilir. Ocak çukurları açılır fidan dikilebilir.
*Şubat ayında bahçede yoğun kozalak varsa toplanılır. Kesinlikle imha edilmezgömülmez. Bahçe içinde yığınlar halinde bırakılabilir.
*Virgül kabuklu bitinin yoğun olduğu bahçelerde (özellikle yüksek kol bahçelerde) mekaniki mücadele ve tomurcuklar açmadan öncede ilaçlı mücadele yapılabilir.

BİLGİNİZ OLSUN!
Fındığın, kanda kollesterolü %26,2 oranında düşürdüğünü, kalp ve damar hastalıklarına, bazı kanser türlerine, anemiye, hipertansiyona, kemik ve diş hastalıklarına karşı koruyucu etki yaptığını biliyor muydunuz. Bu olumlu gelişmelerin sağlanması için her gün bir avuç (3045 gr arası) fındığın ya doğrudan alınması yada çeşitli gıdaların bileşimlerine eklenerek alınması gerektiğini biliyor musunuz?
Giresun ve Ordu illerinin,  sığ; dik  çok dik ve sarp eğimli; şiddetli ve çok şiddetli erozyona ve heyelana tabi olan; işlemeli tarıma uygun olmayan 5 ci, 6. cı ve 7.ci sınıf arazilerini değerlendiren, yağmur ve rüzgâr erozyonuna karşı toprağı koruyan fındığın bu arazilerde alternatifinin ya verimli ve maliyeti düşük fındık yani altın fındık  ya da göç olduğunu biliyor musunuz?
Fındık Araştırma Enstitüsü'nde tarafımdan yapılan araştırmaya göre fındık tarımında  mevcut üretim tekniği ve verim dikkate alındığında 45 nüfuslu bir aileyi geçindirecek geliri sağlayan asgari işletme büyüklüğünün sahil kolda 22 dekar, orta kolda 33 dekar ve yüksek kolda 47 dekar olduğunu biliyor musunuz?
Kaptan Yorgi Konstankilidis Paşa 1881-1906 yılları arasında 25 yıl Giresun'da efsanevi belediye başkanlığı yapmış, yaptığı bayındırlık hamleleriyle bugünkü Giresun şehrinin temelini atmıştır. Giresun'un bir şehir hüviyeti kazanmasında çok büyük katkıları olmuştur. Kaptan Yorgi Paşa'dan Atina'dan tanıdıklarıakrabaları fındık fidanı isterler. Kaptan Paşa fındığın Giresun'dan Yunanistan'a gitmesini istemez. Atina'ya göndereceği fidanları biriki gün deniz suyuna sokar ve ondan sonra gönderir. Bu fidanlar Atinaya gittiğinde hiçbiri tutmaz. Kurur. Giresun'dan Rusya'ya fındık ihracını ilk Kaptan Yorgi başlatmıştır. Oldukça kurnaz bir tüccar da olan Kaptan Yorgi Rusya'ya kalitesi düşük olan sivri fındık göndermiş, kaliteli tombul fındığı Giresunlulara saklamıştır. Fındık milliyetçisi Kaptan Yorgi'yi  saygı ile yad ediyorum. Bu gün üçbeş kuruş para uğruna fındığımızı GiresunOrdu ve Trabzon'un dışına gönderen milliyetsizlere ithaf olunur.
Beni izleyin fındıktan haberiniz olsun.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık