• 16 Mart 2012, Cuma 9:27
AliKaya

Ali Kaya

FINDIKTA GÜBRELEME YANLIŞ YAPILMAKTADIR
Sevgili okuyucularım,
Fındık tarımında gübreleme başta olmak üzere arazi hazırlığı, dikim, budama, hastalık ve zararlılarla mücadele gibi uygulamaların önemli yeri vardır. Tekniğine göre yapılmak şartı ile bu uygulamalar fındık tarımının olmazsa olmazlarıdır. Fındığın ihtiyaç duyduğu besin maddeleri içinde azot, noksanlığı en sık görülen ve en çok ihtiyaç duyulan besin elementidir. Bu nedenle, fındık bahçelerinin tekniğine uygun  azotlu gübre ile gübrelenmesi gerekir. Yetersiz miktarda kullanılan azotun fındık dallarına ve verime faydası olmadığı gibi bilinçsiz ve aşırı miktarda kullanılan azot, içme suyunda, yüzey ve yeraltı sularında nitrat ve nitrit formunda birikerek insan sağlığına ve çevreye zarar verebilmektedir. 
Sizlere 2 haftadır azotlu gübre ve kullanılması ile ilgili bilgiler veriyorum Çok önemli olması nedeniyle bunları bir kez daha özet olarak veriyorum.
1- Gübrelemede bitkilere ihtiyacı kadar gübre verilmesi yanında besin elementleri yönünden dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Bunun için fındığa hangi gübreden ne miktarda kullanılacağı toprak analizi ile belirlenir. Kullanılan gübrenin çeşidini ve miktarını öğrenmenin başka yolu yoktur. O nedenle toprak analizi yaptırılması şarttır. Çiftçilerin % 75-80 nin toprak analizi yaptırmadan gübre kullanmaktadır. Bu uygulama yanlıştır.
2-Fındığa azotlu gübre vermeden önce gübre verilecek  alanın otlardan temizlenmesi gerekir. Ocak içlerindeki ışkınlar da temizlenir. Azotlu gübre ondan sonra verilir. Gübre verilecek alan temiz, otsuz olmalıdır. Ota ve ışkınlara-dip sürgünlerine gübre verecek kadar zengin değiliz. Hayvanlar için bahçeden ot  almak isteniliyorsa o zaman fındık için verilen gübre haricinde bir miktar gübrede ot için bahçenin her tarafına serpilir. Çiftçiler gübre verdiği yerin otunu temizlememektedir. Bu yanlış uygulamadır.
3- Mart Ayı Fındığa Azotlu Gübre Verilme Ayıdır. Karadeniz Bölgesi topraklarında azotun toprakta kalma müddeti 2,5-3 aydır. Bu nedenle ihtiyaç duyulan azotlu gübre her yıl ve yılda en az iki defa, yarısı Mart ayında, diğer yarısı Mayıs ayı sonu-Haziran ayı ilk yarısında toprağa verilmelidir. Çiftçilerin büyük kısmı azotlu gübreyi 1 defa Nisan yada Mayıs ayında kullanmaktadır. Bu yanlış bir uygulamadır. Toprakta azot eksikliği varsa  ve Mart ayında gübre verilmemiş ise Nisan-Mayıs aylarında sürgünler küçük oluşur ve büyümesi durur. Küçük sürgünlerin karanfil oluşturma oranları yok denilecek kadar düşüktür.  Biz fındığı nereden alacağız?  
4-Azotlu gübre, ocakların her tarafında dalların uçları altında 3040 cm genişliğinde otu alınmış dairesel  alana serpilip 5-10 cm toprağa karıştırılır. Azotlu gübre ocakların içine veya ocakların-dalların kenarına verilmez. Dalların uçlarının altında 30-40 cm genişliğinde dairesel banda  serpilir ve mutlaka toprağa çapalanır-karıştırılır. Serpme olarak verilen ve toprağa karıştırılmayan gübredeki azot uçar. Bu nedenle gübre alanına serpilen gübrenin hemen toprağa karıştırılması-çapalanması gerekir-zorunludur. Bahçe ister meyilde olsun ister düzde olsun fındık ocaklarının her tarafında kökler bulunmaktadır. Gübre ocakların her tarafında köklerin bulunduğu yerlere verilir. Meyilli arazilerde ocakların yarısından yukarı kısmına yarım daire şeklinde (ay şeklinde) gübre verilip ocakların aşağı kısmına gübre verilmemesi eksik gübrelemedir. Çiftçilerimizin büyük kısmı azotlu gübreyi bahçeye serperek vermektedir. Azot gazdır. Bahçeye serpilerek verilen azotlu gübredeki azotun bir kısmı uçar, bir kısmı yüzey akışı ile aşağıya doğru akar gider ve  bir kısmını da otlar alır. Zaten az verilen gübreden size çok azı kalır yada öğünmesi -havası kalır. Sizler de bahçeye gübre veriyoruz diye övünürsünüz. Aslında kendinizi kandırıyorsunuz. Toprak analizi yaptırmadan rastgele belirlenen ve serpilerek (toprağa karıştırılmadan) verilen gübrenin faydası olmaz. Fındıkta gübreleme yanlış yapılmaktadır.
Fındığın gübrelemesi başta olmak üzere arazi hazırlığı, dikimi, budaması, hastalık ve zararlılarla mücadelesi vs..gibi konularda Fındık Araştırma Enstitüsü ve Tarım İl Müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz.
Bu yanlış gübreleme ile bol ürün alınamaz ama ben yine bol ürünlü günler yıllar diliyorum.
Saygılarımla. 14.3.2012

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık