• 06 Temmuz 2012, Cuma 9:05
AliKaya

Ali Kaya

FINDIKTA DESTEKLEME DEVAM EDiYOR, ANCAK DESTEKLEME YÖNTEMi HAKKINDA ÇALIŞMALAR VAR

Fındıkta desteğin devam etmesi kabul edilmiş ancak desteğin yöntemi konusunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında hummalı çalışmalar devam ediyor. Destekleme yöntemi belirlendikten sonra destekleme stratejisi muhtemelen 2009 yılındaki açıklamaların yıldönümü olan 15 Temmuz 2012 de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı tarafından açıklanacak.

Fındıkta destekleme devam etmeli. Fındık için sahil kol, orta kol ve yüksek kol alanlar için “asgari işletme büyüklüğü” belirlenmeli, bu büyüklükten küçük fındık işletmeleri toplulaştırılmalı, her çiftçiye asgari işletme büyüklüğü kadar arazi verilmeli, fazla çiftçiler sanayi veya hizmet sektörüne  kaydırılıncaya kadar fındıkta destekleme devam etmelidir.

Fındık tarımı yapacak olan çiftçilerin arazisi asgari işletme büyüklüğü seviyesine çıkarılıncaya kadar destek devam etmeli ancak destek araziye(alan bazlı destek) değil ürüne Kg başına yani ürün bazlı gelir desteği olarak yada köyde oturup fiilen çalışana verilmelidir. Çiftçinin bu desteğe ihtiyacı var, ülkemizin de fındık veriminin yüksek olmasına bunu sağlamak içinde çiftçinin çok çalışmasına ihtiyaç var. 2002 yılından itibaren 5-6 yıl verilen Doğrudan Gelir Desteğini ve 2009-2011 yıllarında verilen Alan Bazlı Gelir desteğini tapusunda fındık bahçesi yazılı olup çalışanda aldı çalışmayan da aldı. Desteğin bu şekilde verilişi çiftçileri tembelleştirdi. Çalışmayan sayısı çoğaldı. Devlet nasıl olsa destek veriyor diye kahveler doldu taştı. Önemlisi hazıra alıştık. Destekten önce dekara 50-100 Kg ürün alıyorduk 2009-2010 ve 2011 yılları olan 3 yıllık destek sırasında bu verim artmadığı gibi Giresun ve Ordu illeri ortalaması olarak sırası ile 2009 yılında 49 Kg/da, 2010 yılında 77 Kg/da ve 2011 yılında 53 Kg/da fındık ile verim düştü. Bu yıllarda arz fazlası olmadığı gibi verim de düştü. Fındığa talebin 600 bin ton dolaylarında olduğu ülkemizde rekoltenin bu talepten yüksek olduğu 2006 ve 2008 yıllarında destekleme alımları yapılmasına rağmen üretici fiyatları istenilen seviyenin çok altına düşmüştür. 2012 yılı ürünü için tahmin edilen 700.000-750.000 ton luk rekoltenin 600 000 ton dan fazlası ne olacak?  Belli değil? 2009 yılı fındık stratejisi kapsamında alternatif ürüne geçen üreticilere telafi edici ödeme uygulaması 3 yıl sonunda 1500 ha altında gerçekleşerek fiyasko ile sonuçlanmıştır. Piyasada fiyat oluşumu için önemli bir kurum olan, Lisanslı depoculuk hayata geçirilememiştir. Stratejinin uygulama dönemi bitmiş, pilot bölge çalışması yeni başlamıştır. Üretici kuruluşu olan Fiskobirlik yapısal sorunlarını çözememiş,fındık alma kabiliyetini yitirmiştir. Fındık ürün ihtisas borsaları kurulamamıştır. Yeni ilan edilecek destekleme programında arz fazlasının nasıl giderileceği belirtilmeli,  fındık ihtisas borsasının kurulması ve lisanslı depoculuğa geçiş hızlandırılmalı  bir an önce faaliyete geçirilmelidir.

Fındık bahçelerindeki verim düşüklüğünün sebebinin bahçelerin yaşlanmasına bağlanması çok yanlıştır. Nedense fındık hakkında bir şeyler söylemek isteyenler öncelikle fındık bahçeleri yaşlanmış ve gençleştirilmesi gerekir demektedir. Fındık bahçeleri yaşlı değildir. Fındık bahçelerinde verim düşüklüğü teşhisi doğru fakat tedavi şekli yanlıştır. Verim düşüklüğü yaşlılıktan değil modern üretim tekniği yerine dededen-babadan, komşudan görülüp yalan-yanlış uygulanan geleneksel üretim tekniğinden kaynaklanıyor. Giresun ve Ordu da yaşlı fındık bahçeleri yoktur, modern üretim tekniğine göre dikilmemiş ve bakımı da modern üretim tekniğine göre yapılmamış ve yapılmayan bahçeler vardır. Bahçelerin ıslah edilmesi sırasında belki sökülmesi ve yeniden dikilmesi gereken bahçeler yada bahçelerin bölümleri olabilir ama verim düşüklüğünü yekten yaşlılığa bağlamak sorunu çözmüyor. Bu tedavi şekli ile fındık bahçelerinde verim artırılamaz.

Yeni ilan edilecek Fındık Strateji Programında verim düşüklüğünün giderilmesi ile ilgili önlemler belirtilmeli ancak bu yaşlılığa değil çiftçilerin eğitilmesine, bilgisizliğinin giderilmesine (Bilgisizlik = Verimsizlik), geleneksel üretim yönteminden modern üretim yöntemine geçilmesine yönelik olmalıdır.

*****

Fındık çiftçilerinin fındığa yaptığı uygulamaların tamamına yakını tekniğin gerektirdiği uygulamalar olmayıp yanlış ve eksik uygulamalardır

Yanlış yapılan uygulamaların nasıl yapılması gerektiği  burada sizlere kısa kısa verilmektedir. Bu konularda  uzun yazılar yazılabilir. Hatta kitaplar yazılabilir. Halk bahçelerinin yaşlı olmayıp nasıl olduğunu anlatmaya devam ediyorum.(İlk dokuz madde önceki haftalarda anlatılmıştır)

10)Dar açılan ocaklara sonraki yıllarda sürekli dal ilave edilmesi dalların birbirine çok yakın yada bitişik büyümelerine yani sık ve uzun boylu büyümelerine, yukarılardan taçlanmalarına neden olmaktadır.

Dalların sık, bakımsız ve uzun büyümesi yeterli güneş alamamasına bu da yan dalların 2,5-3 m ve daha yukarılardan az sayıda çıkmasına, çelimsiz büyümesine ve çabuk kurumalarına neden olmaktadır. Az yan dal, dalcık ve yıllık sürgün oluşması karanfil miktarının az oluşmasına dolayısıyla fındığın da az olmasına neden olmaktadır.

11)Fındık bahçelerine fidan dikildikten sonraki 5-6 yıl içinde şekil budaması hiç yapılmadığı gibi verim döneminde dal içi budaması da hiç yapılmamaktadır.

Teknik esaslara göre dikilen fidanlara dikimden sonraki 2 ci yıldan itibaren başlamak üzere 5-6 yıl içinde şekil budaması ve her yıl olmasa bile iki-üç yılda bir verim budaması da denilen dal içi budaması yapılması gerekirken halk bahçelerinde fidanlar dikilmekte bu fidanlar büyüyüp dal olup fındık verinceye kadar ancak hasatta yanlarına uğranılmakta, şekil budaması yapılmadığı gibi dal içi budaması hiç yapılmamaktadır. Kısaca fındık bahçelerinde budama yapılmamaktadır.

12)Fındık ocaklarında kök ve dip sürgünleri temizliği yılda bir kez yada iki yılda bir kez yapılmaktadır.

Fındık bahçelerinde kök ve dip sürgünlerinin yılda en az iki defa gübre kullanılmadan önce temizlenmesi gerekirken halk bahçelerinde yılda bir kez ya da iki yılda bir kez yapılmaktadır.

13)Fındık zararlılarına karşı mücadele yapılmaması sonucu fındık zararlılarının etkisi ile dalların yan dalları veya dalcıkları kısmen kurumakta, bu nedenle dallar erken verimden düşmektedir.

14)Fındıkta budamanın bilinmemesinden ve yapılmamasından bahçeler orman halini almış ve almaktadır.

SONUÇ 5: Dar açılan ocaklara sonraki yıllarda sürekli dal ilave edilmesi dalların yukarılardan taçlanmalarına neden olmaktadır. Fındık bahçelerine şekil budaması ve dal içi budaması hiç yapılmamaktadır. Fındık üreticisi budamayı bilmemektedir. Fındık zararlılarına karşı mücadele yapılmaması sonucu fındık zararlılarının etkisi ile dallar, yan dallar veya dalcıklar tamamen yada kısmen kurumakta, dallar erken verimden düşmekte ve erkenden kesilmektedir. Fındıkta budamanın bilinmemesinden ve yapılmamasından dolayı bahçeler orman halindedir. Mevcut fındık bahçelerinin % 90 ı fındık ormanıdır. Yanlış ve eksik yapılan uygulamalarla verim artırılamaz (devamı haftaya).

 Saygılarımla

04.07.2012


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık