• 28 Eylül 2017, Perşembe 9:05
AliKaya

Ali Kaya

FINDIK, ÜRETİCİNİN “EK GELİRİ (YAN GELİRİ) DEĞİL TEK GELİRİ (GEÇİMLİĞİ) OLMALIDIR”
 Çok hisseli, çok parçalı ve küçük arazilerde ve parsel arazilerde fındık tarımını nasıl yaparsanız yapın ekonomik olmuyor.
CHP lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu' nun fındık üretimi ile ilgili 6 maddelik çözüm paketi 22 Eylül 2017 tarihli Yeşilgiresun gazetesinde yayınlandı.
Fındık üreticisine ve fındık bahçelerine sahip çıkmak için 6 maddelik öneri şunlardır.
1- Fiskobirliği, en görkemli kurum haline getireceğiz. Bu kuruma siyaset bulaşmayacak. Bu ülkenin insanı hakkını alacak.
2- Yeniden bir fındık kanunu çıkarmak lazım. Üretici, ihracatçısı herkes katılacak. Herkes parayı adil şekilde bölüşecek.
3- Manavcılığı dahil ederek fındık ihtisas borsasını kuracağız.
4- Fındık ARGE merkezi kurulmak zorundayız. Biz neden yapmıyoruz? Elin oğlu kazanıyor da biz neden kazanamıyoruz?
5- Fındığın ana vatanı Karadeniz'dir. Karadeniz'in fındığına başka birisine emanet etmeyelim.
6- Fındık bahçelerini gençleştireceğiz. Ona uygun teşvik getireceğiz
Bu pakete ilk tepkide Giresun Ziraat Odası Başkanı Sayın Nurittin Karan' dan geldi. Sayın başkan, Kılıçdaroğlu'nun öneri paketi olarak sunduğu 6 maddelik çözüm önerisini kendilerinin yıllardır savunduğu konular olduğunu belirterek” Bu maddelerin içlerinin doldurulması, yani revize edilmesi lazım” dedi.
Karan, Fiskobirlik'in eski gücüne ulaştırılmasını kendilerinin de istediğini belirterek, “Bunun için ilk önce Fiskobirlik'in ortaklık sisteminin sıfırlanarak yeni baştan oluşturulması gerekir” dedi.
Karan, bölgede kurulması istenilen ihtisas borsası ile ilgili olarak ta” Bu yapılabilir ancak kooperatifçilik sisteminin daha da geliştirilmesi bizce daha akılcıl bir çözüm olur” diye konuştu. Karan, fındık dikim alanlarını yeniden düzenleyen kanunun revize edilmesi ve fındık bahçelerinin gençleştirilmesi önerileri ile ARGE merkezi kurulması önerisine de sıcak baktıklarını ifade etti.
Fındık üretiminin hak ettiği yeri alması için bu maddelere katılmamak mümkün değildir.
Tarımın dolayısıyla fındık tarımının en önemli halkası üreticidir.
Fındık üreticilerinin % 85 nin arazisi 10 dekarın altında ve 6-7 parçalıdır. Bahçeler çok hisselidir. Bahçelerin bir kısmı parsel işletme olmuştur. Örnek mi. Benin yaklaşık 6,5 dekar arazime hisseli 10 tapu vardır. Yani bahçem 10 parçalıdır.
Bunlar içinde biri 18 m2 ve diğeri 80 m2 olan 2 tapum alan bazlı gelir desteğinde 100 m2 nin altında kaldığı için dikkate alınmamıştır.
Çok hisseli, çok parçalı ve küçük arazilerde, parsel arazilerde fındık tarımı ekonomik olmuyor. Bu bahçelerden elde edilen gelir vatandaşı geçindirmiyor. Vatandaş başka gelir kaynakları aramak zorunda kalıyor. Bu sefer fındık tek gelir yerine ek gelir oluyor.
Fındıkcılığın istikrarlı ve verimli olabilmesi için yukarıda belirtilen 6 madde gerekli ama daha önemlisi fındıkta 400-500 000 dolaylarında olan üretici sayısı arazi toplulaştırması yapılarak ve “geçinilebilir asgari işletme büyüklüğü” de dikkate alınarak 150-200 000 dolaylarına azaltılmalı, bu şekilde üreticilerin 24 saat/12 ay/365 gün ve ömür boyunca arazisinin başında kalması ve geçimlerini fındıktan temin etmesi sağlanmalıdır.
Böylece yıl boyu arazisinin başında olan üretici BİLMEYEN-SEYREDEN durumundan BİLEN-UYGULAYAN durumuna geçecek, bunun sonunda fındık, üreticinin “EK GELİRİ (YAN GELİRİ) DEĞİL TEK GELİRİ (GEÇİMLİĞİ) OLACAKTIR”.
Bu maddeye işlerlik kazandırılırken diğer maddelerde uygulamaya konulmalıdır.
**************
Fındık bahçeleri yaşlı değildir.
Fındık hakkında konuşan herkes fındık bahçelerinin yaşlı olduğunu iddia etmektedir. Fındık dalının-fındık bahçesinin ömrünü bilen yoktur. Kimine göre 25 yıl, kimine göre 60-70 yıl. Bu konuda benim yaptığım çalışma haricinde çalışma yapan da yoktur. Bu konuyu herkesle tartışabilirim. Ömrü bilinmeyen fındık dalının-bahçesinin ne zaman yaşlandığı nasıl biliniyor. Bakımlı bir fındık bitkisinin yaşlanarak veya bakımlı bir fındık bahçesinin tamamına yakın dalları yaşlanarak 55-60 yaşlarında verimden düştüğünü tespit ettim. Yani bakımlı bir fındık bitkisinin-fındık bahçesinin ömrü 55-60 yıldır. Aslında bir dalın-bahçenin yaşı 55-60 demekte yetmiyor. Bu 60 yıllık ömür içinde yaşa bağlı olarak nasıl gübreleme ve budama yapılacak bundan bahseden yok. Yaşlanarak verimden düşen fındık dalının gövdesi tamamen çürümekte-koflaşmakta, sürgün veremez hale gelmektedir. Bu nedenle dallarının tamamı yaşlanarak verimden düşmüş fındık bahçesinden ürün alınabilmesi için bu bahçenin sökülüp yenilenmesi gerekir. Bir bahçeye yaşlı denilebilmesi için dallarının tamamının yada tamamına yakınının yaşının 55-60 dolaylarında olması verimden düşmesi gerekir ve bu yaşlarda yenilenmesi gerekir. Halk bahçelerinde dallarının yaşı 55-60 dolaylarında olan ve verimden düşen fındık bahçesi olmadığı gibi son 40 yıl içinde Giresun' da ve Ordu'da yaşı 55-60 dolaylarına gelip yenilenen halk bahçesi görmedim.
Halk bahçeleri yaşlı olmayıp arazi ve toprak hazırlığı yapılmadan kurulmuş-kurulmakta, yapılan hizmetlerin tamamı yanlış yapılmakta ve süper bakımsızdır.
Halk bahçelerinde uygulamalar yanlış yapılmış ve yapılmaktadır.
Halk bahçelerinde fındık tarımı yıllarca bu şekilde yanlış yapılmaktadır.
Bu yanlış işlemlere bakarak bahçeler yaşlıdır demek doğru değildir.
Halk bahçelerinde babadan oğula, komşudan komşuya intikal eden “ilkel tarım tekniği” uygulanmaktadır. Bu nedenle halk bahçeleri yaşlı olmayıp süper bakımsızdır ve verimsizdir.
İlkel tarım tekniğinin uygulandığı halk bahçeleri VERİMSİZDİR.
Bu bahçeler sökülüp yeniden dikilmeden verim artırılamaz.
*************************
Eğitim, eğitim, eğitim ……
Üreticinin bu fındık yetiştiriciliği bilgisiyle fındık tarımı yapılamaz ve verim artırılamaz.
Geçinilebilir asgari işletme büyüklüğüne göre belirlenen sayıda üreticiye hızlı bir şekilde modern fındık tarımı konusunda kurslar verilerek yoğun bilgi akışı sağlanmalıdır. Bu bilgiler, 24 saat/12 ay/365 gün köyde bahçesinin başında olan üreticinin bizzat kendisi tarafından en kısa zamanda bahçelere uygulanmalıdır. Bu şekilde bahçelerin tamamı bir plan dahilinde sökülerek, arazi ve toprak hazırlığı yapılarak teknik esaslara göre yeniden kurulmalıdır. Ancak üreticiler, bahçeleri yenilenmesindeki maliyetin yüksek olması ve yeni tesis edilen bahçenin verime yatıncaya kadar gelir kaybı olacağı düşüncesiyle bahçeleri yenilemekten kaçmaktadır. Bunun yerine verim düşük olsa da mevcut sistemle üretime devam etmeyi tercih etmektedir. Bu endişeyi gidermek için bahçesini yenileyen ve yenilikleri uygulayan üreticilere kredi verilmelidir. Faizsiz, ilk 6 yılı geri ödemesiz olan kredinin süresi 15 yıl olmalıdır. Bu kredi kesinlikle bahçe kurulmasına harcanmalıdır. Kaynak mı varlık fonuna aktarılan sermayeler.MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık