• 05 Ekim 2012, Cuma 9:30
AliKaya

Ali Kaya

FINDIK PARA ETMİYOR DİYENLERE SORUYORUM !
 Fındık fiyatları 3-4 yıldan beri serbest piyasada ekonominin kuralı olan arz-talep durumuna göre belirlenmektedir. Yıl içinde üretilen fındık miktarından (önceki yıldan veya yıllardan devir edilen fındık varsa toplanır) ihraç edilen ve içte tüketilen toplamı çıkarıldıktan sonra üretim (arz) fazlasının olup olmadığına bakılır. Üretim fazlası yoksa fiyat yüksek olur varsa fiyat düşük olur. 
2012 yılı fındık rekoltesi tahminlerinde 100-150 000 ton arz fazlası olduğu görülür. Bu arz fazlası hemen birden bire olmadı. Bu  arz fazlası 30 yıldan beri  uygulanan yanlış politikalar sonucu oluşmuştur. 1989 yılında 540 000 hektar olan fındık üretim alanı bu gün  700 000 ha a ulaşmıştır. Alan artışı 2012 yılında 100-150 000 ton arz fazlasına sebep olmuştur. 2012 yılı fındık fiyatının düşük olmasının en büyük nedeni bu arz fazlasıdır. 
Fındığın fiyatı neden 4 TL ve daha yüksek değildir diyenlere,
Fındık fiyatlarının belirlenmesinde oyun vardır diyenlere,
Fındık fiyatları 3,8-4,30 TL arasında demir attı, pek kıpırdayacak gözükmüyor diyenlere, 
Fiskobirlik 5 TL den fındık almalıydı ve acilen fındık mitingi düzenlensin diyenlere,
Fındık fiyatları kasıtlı düşürülüyor diyenlere, 
Fındık fiyatları yükselecek diye bekleyenlere ve
Fındık dikim sahalarının sökülmesi kararına üreticinin uymamış olmasını Allah'ın lütfu olarak değerlendirip  iyi ki üretici fındık ocağını sökmedi diyenlere
SORUYORUM !
1- Arz fazlasına; 1983 yılında çıkarılan “2844  sayılı FINDIK ÜRETİMİNİN PLANLANMASI VE DİKİM ALANLARININ BELİRLENMESİ” yasasının uygulanmaması, kadük olması neden olmuştur. BU YASAYI NEDEN UYGULATMADINIZ? BU YASAYI NEDEN KADÜK ETTİRDİNİZ? 
2- Arz fazlasına; 24 Şubat 2011 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile Samsun ilinin daha önceleri izin verilen Çarşamba, Terme, Ayvacık ve Salıpazarı ilçelerindeki fındık alanlarına ilave olarak Alaçam, Asarcık, Atakum, Bafra, Canik, 19 Mayıs, Tekkeköy, İlkadım ve Yakakent ilçelerinde; Gümüşhane ilinin Kürtün ilçesinde, Giresun ve Ordu illerinin 750 metrenin üzerinde alanlarında-yaylalarında fındık yetiştirilmesine izin verilmesi neden olmuştur. Samsun'da fındık alanı artışının Samsun halkı ve siyasilerinden başka kimseye fayda sağlamayacağı ortadadır. BAKANLAR KURULUNUN BU KARARINA, FINDIĞIN DİĞER İLLERE YAYILMASINA NEDEN ENGEL OLMADINIZ? NEDEN TEPKİ GÖSTERMEDİNİZ? 
3- Arz fazlasına; Sakarya, Düzce ve Samsun illerinin düz ve az meyilli arazilerine fındık yerine  fındıktan daha fazla gelir getirebilecek ayçiçeği, mısır, silajlık mısır, örtü altı sebzeciliği, soya, kolza, fiğ, hayvan pancarı, üzümsü meyveler, çilek, kivi, Trabzon hurması, sarımsak, aromatik ve tıbbi bitkiler gibi çok sayıda tarımsal ürün yetiştirme imkanı varken fındık dikilmesi neden olmuştur. DÜZ ARAZİLERDE FINDIK DİKİLMESİNE NEDEN ENGEL OLMADINIZ? NEDEN TEPKİ GÖSTERMEDİNİZ?
4- Arz fazlasına; 2003-2005 yılları arasında uygulanan Alternatif Ürün projesi  ile 2009-2011 yılları arasında uygulanan Alternatif Ürüne Geçen Üreticilere Telafi Edici Ödeme yapılması projelerinin başarısız olmaları neden olmuştur. BU PROJELER BAŞARISIZ OLURKEN SİZLER NEREDEYDİNİZ? KAFALARINIZI KUMAMI GÖMDÜNÜZ?. AYDAMI YAŞIYORDUNUZ? BU BAŞARISIZLIĞA NEDEN TEPKİ GÖSTERMEDİNİZ?
5- Arz fazlasına; halâ BİRLİK OLMAYIŞINIZ YANİ KOOPERATİFİNİZİN OLMAMASI neden olmaktadır. Unutmayınız Almanya ve Hollanda'da üretilen tarımsal ürünlerin üretiminin ve pazarlanmasının % 88-90 nı üretici örgütleri yapmaktadır. Biz de ise tarımsal ürünlerin pazarlamasının ancak %5-10 nu üretici örgütleri  yapmaktadır. YENİ KOOPERATİF KURAMIYORSUNUZ - KURMUYOR-SUNUZ.  FİSKOBİRLİK'İN BATMASINA NEDEN ENGEL OLMADINIZ? NEDEN TEPKİ GÖSTERMEDİNİZ?
Fındık neden para etmiyor, fiyatta oyun var, arz fazlası bahane fiyatı düşürüyorlar ve iyi ki üretici ocağını sökmedi diyenler fındık fiyatının düşük olmasında kabahati başkalarında aramasınlar. 
*****
TOPRAKLARIMIZI ANALİZ YAPTIRALIM, GÜBRELERİ ANALİZ SONUÇLARINA GÖRE KULLANALIM!
Sayın çiftçiler,
Kasım-Aralık-Ocak ayları fındıkta fosforlu, potasyumlu, borlu gübrelerin ve ahır gübresinin, Mart ayı azotlu (yazlık) gübrenin kullanılma zamanlarıdır. Bu nedenle bu günlerde bahçelerinizden örnek alıp Ekim ayı içinde analiz yaptırırsanız yukarıda belirtilen gübreleri kullanmadan önce analiz raporu elinizde olur. Gübreleri raporda belirtildiği gibi kullanır daha fazla ürün elde edersiniz. Patoz arkasında ve harmanda boş fındık olmasını istemiyorsanız  bahçe topraklarınızda bor analizi de yaptırınız. Bor eksikliği varsa borlu gübre kullanarak boş meyveleri dolu meyvelere çevirebilirsiniz. 
Toprak Örneğinin Alınması: 
Toprak örneği her zaman alınabilirse de daha ziyade gübre verilmeden önce yani Eylül, Ekim ve Kasım aylarında alınır. Toprak örnekleri bahçelerde Z,S veya U şeklinde zig-zag lı dolaşılarak 20 dekara kadar genişlikte olan bahçelerin en az 5-6 yerinden ve 30 cm derinlikten alınır. Toprak örneği nerelere gübre veriliyorsa oralardan alınır. Örnek alınacak yerlerdeki otlar temizlenir. Daha sonra kürek ve kazma ile 30 cm derinlikte bir çukur açılır. Bu 30 cm derinlikten sabun kalıbı kalınlığında ve genişliğinde bir toprak dilimi düzgünce alınıp kovaya yada bir çuval üzerine konur. Belirlenen diğer noktalardan da örnekler alınır. Örnek alma işi bitince toprakların içinde varsa taş, ot, kök parçaları temizlenir, iyice karıştırılır. Bu topraktan yaklaşık bir Kg alınarak naylon veya bez torbaya konur. İki adet etiket doldurulup biri torbanın içine diğeri ağzına bağlanır. Sonra toprak örneği laboratuvara getirilir.  
Saygılarımla.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık