• 12 Ekim 2012, Cuma 8:46
AliKaya

Ali Kaya

FINDIK FİYATI DÜŞÜK DİYENLER NERDESİNİZ?
 Fındık, Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında Ordu, Giresun ve Trabzon illerinde 22 000 ha alanda üretilirken 1951 yılında 164 000 hektara, 1963 yılında 220 000 hektara yükselmiştir. 1950 yılından sonra bu illerden Samsun ilinin Terme, Çarşamba, Bafra ve Alaçam ilçelerine, Zonguldak, Bolu, Bartın, Düzce, Sakarya ve Kocaeli illerinin ilçelerine göç eden yada göç etme zorunda kalan Giresun'lu ve Ordu'lu çiftçilerin, göç sırasında beraberinde fındık fidanlarını götürüp ikamet ettikleri yerlere bilinçsizce dikmeleri; 1963 yılından sonra fındığın satışının garanti altına alınması ve daha başka sebeplerden dolayı adı geçen illerde ve ilçelerde ikamet eden diğer çiftçilerce de fidan talep edilerek bilinçsizce dikilmesi; siyasilerin oy kaybetmeme uğruna 1983 yılında çıkarılan 2844 sayılı fındık yasasının uygulanmaması fındık üretim alanlarının kısa zamanda plansız-programsız genişleyerek 1989 yılında 536 337 hektara, 2012 yılında da  yaklaşık 700 000  hektara  ulaşmasına neden olmuştur. 
Resmi gazetenin 24 Şubat 2011 tarihli sayısında yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına göre Samsun ilinin Çarşamba, Terme, Ayvacık ve Salıpazarı ilçelerinde izin verilen fındık alanlarına  ilave olarak Alaçam, Asarcık, Atakum, Bafra, Canik, 19 Mayıs, Tekkeköy, İlkadım ve Yakakent ilçelerinde; Gümüşhane ilinin Kürtün ilçesinde, Giresun ve Ordu illerinde 750 metrenin üzerinde bulunan alanlarda-yaylalarda  fındık üretimine izin verildi. 
Giresun ve Ordu illerinin meyilli arazilerinde fındıktan başka bitki yetiştirme imkanı yokken Samsun ilçelerinde fındık yerine  fındıktan daha fazla gelir getirebilecek ayçiçeği, mısır, silajlık mısır, örtü altı sebzeciliği, soya, kolza, fiğ, hayvan pancarı, üzümsü meyveler, çilek, kivi, sarımsak, aromatik ve tıbbi bitkiler gibi çok sayıda tarımsal ürün yetiştirme imkanı varken Samsun ilçelerinde  fındık yetiştirmeye neden izin verildi? 
Fındık üretim alanını genişletilmesinde 2 amaç olabilir.1- Fındık fiyatları yüksek olabilir, 2- İç ve dış talep çok olabilir. Fındık fiyatları hiçbir zaman yüksek olmadığı gibi iç ve dış satımda da aşırı bir talep olmamıştır. Arz fazlası olduğu yıllarda fındık satılamayıp elde kalmıştır. Bu güne kadar fındık üretim alanlarının artmasını gerektirecek hiçbir neden olmamıştır.
 Arz fazlası olduğu yıllarda fındık satılamayıp elde kalırken ve fındık fiyatları yerde sürünürken, devlet bir taraftan düz ve meyili % 6 nın altında olan arazilerden fındığı söktürmek için Alternatif Ürüne Geçen Üreticilere Telafi Edici Ödeme yaparken diğer taraftan  Samsun ilinin 9 ilçesinde düz ve taban arazilerinde, Gümüşhane ilinin Kürtün ilçesinde alan genişlemesine izin vermiştir.  Devlet bir taraftan sökenlere tazminat öderken diğer taraftan üretim alanını genişletmeye izin veriyor. Bu ne perhiz bu ne lâhana turşusu. Bu gün 700 000 hektar olan fındık üretim alanı ile fındık fiyatı 4-4,5 TL/Kg oluyorsa önümüzdeki  10-15 yıl içinde 800 000 -850 000 hektarlara ulaştığında fındık fiyatlarının daha düşük olacağını söylemek sihirbazlık olmaz. 
Bu gün fındık, fiyatı düşük denilerek 4-4,5 TL/Kg dan satılıyor. Verilen izinlerle 10-15 yıl sonra üretim alanı 800 000-850 000 ha a çıktığında düşük denilen bu fiyatta aralanılacaktır. 
Sivil toplum kurumları ve kuruluşları yetkilileri nerdesiniz?
Fındık üreticileri örgütlerinin, derneklerinin yöneticileri nerdesiniz?
Fındık fiyatları 3,8-4,30 TL arasında demir attı, pek kıpırdayacak gözükmüyor diyenler nerdesiniz? 
Fiskobirlik 5 TL den fındık almalıydı ve acilen fındık mitingi düzenlensin diyenler nerdesiniz?
Fındık fiyatları kasıtlı düşürülüyor diyenler nerdesiniz?
Fındık dikim sahalarının sökülmesi kararına üreticinin uymamış olmasını Allah'ın lütfu olarak değerlendirip Iyiki ÜRetici fıNdıK ocaĞıNı SÖKmedi diyenler nerdesiniz?
Fındıkçılar, fındık üretim alanı süratle genişliyor.  NERDESİNİZ?
Naçizane hatırlatayım demiştim.
********
Sayın okuyucularım.
Fındıkta budama zamanı geliyor. Verimin düşük olmasının en büyük nedeni fındık fidanlarının ve dallarının bizim istediğimiz gibi büyümesinden değil kendi istediği gibi büyümesinden kaynaklanıyor. Fındık dallarının modern üretim tekniğinin istediği gibi   büyütülebilmesi için her çiftçide  bir makas ile bir budama testeresinin olması şarttır. Bu aletler olmadan budama yapılamaz. Budama girebi ve orak denilen aletlerle yapılıyor diyenler olabilir. Bu aletlerle düzgün ve çıkıntısız  kesim yapılamadığı gibi kesim yerlerinde çatlamalar, yarılmalar meydana gelmektedir. Bu sebeplerden dolayı bu aletlerle budama yapılamıyor. Nasıl ki bir insanın tansiyonu tansiyon aleti ile ölçüm yapılmadan  bilinemiyorsa işte bu aletler olmadan budama yapılamıyor. Kuruyan, kırılan fındık dallarının toprak seviyesinden kesilmesinde girebi, balta, ağaç kesme motorlarından biri kullanabilir. Yalnız dalların üzerinde  kuruyan, kırılan yada yanlış büyüyen yan dal, dalcık ve sürgün kesimleri mutlaka budama makası ve budama testeresi ile yapılmalıdır.
Saygılarımla.
                                      

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık