• 27 Şubat 2018, Salı 8:04
AliKaya

Ali Kaya

FINDIK ÇİFTÇİSİNİN YAŞLANMASI BAHANE EDİLEREK SÖZLEŞMELİ TARIMA GEÇİLMESİ DOĞRU DEĞİLDİR
 Sayın okuyucularım,
Son yıllarda “çiftçi yaşlandı”, “fındık bahçeleri yaşlandı” diye demeçler verildi, veriliyor.
Fiskobirlik etkisizleştirildi.
Fiyat düşük tutuluyor, fındık para ettirilmiyor,
Bahçeler yaşlandı deniliyor,
Çiftçiler yaşlandı deniliyor,
Köyler boşaldı, boşalıyor deniliyor.
Tabi bunların sonunda verim de azalıyor.
Çiftçi yaşlandı bu doğru ama bunun sebebi çiftçi değildir.
Köylerin yaşlılara-emeklilere kalması fındığa hizmetlerin yapılmaması verimin hep düşük olması demektir.
Fındığa hizmetlerin yapılamaması, çiftçinin yaşlanması, verimin düşük olması bahane edilerek sözleşmeli tarıma geçilmesi istenmekte, ileri sürülmektedir. Sözleşmeli tarım için kamuoyu oluşturulmaya çalışılmaktadır. Eğer böyle olursa köyler-araziler şirketlere teslim edilecek demektir. Fındık tarımını çiftçiler değil maalesef şirketler yapacaktır. Bu durum bahçelerin kiralanmasına ve nihayet satılmasına doğru gidecek demektir.
Fındık bahçeleri 4-5 nüfuslu bir aileyi geçindirecek büyüklükten çok küçüktür. Böyle küçük bahçelerden elde edilen gelir çiftçiyi ve ailesini geçindirmiyor. Biliyorsunuz araziler, bahçeler gün geçtikçe küçülüyor. Bu küçülen bahçeler aileleri geçindiremediği için gençler şehirlere göç ediyor. Şehirlerde iş bulup çalışıyor. Böylece köylerde sadece yaşlılar kalıyor. Gençler köye sadece gezmeye geliyor. Gençlere köyde ailelerini geçindirecek kadar büyüklükte arazi-fındık bahçesi verilirse niye şehire göç etsinler ki? Eğer geçim sağlanacak kadar arazi-bahçe verilmezse bu göç devam eder, köylerde hep yaşlılar-emekliler olur.
A.B.D de dekardan 250-300 Kg gibi iyi fındık alınmasına rağmen bir aileye düşen ort. fındık bahçesi genişliği 183 dekardır. Oysa ülkemizde dekardan 80-120-150 Kg gibi düşük seviyelerde fındık alınmasına rağmen aile başına düşen fındık bahçesi 20 dekarın altındadır. Fındık tarımını düzeltmenin yolu bahçeleri şirketlere kiralamak değildir. 400 -500 000 dolaylarında olan fındık çiftçi aile sayısının 100-150 000 dolaylarına azaltılmasıdır. Diğer bir anlatımla aile başına düşen bahçe büyüklüğünün sahil kolda 20-25 dekara, orta kolda 30-35 dekara ve yüksek kolda 45-50 dekara çıkarılmasıdır. Ülkemizde bu şekilde 100-150 000 dolaylarında çiftçimiz fındık bahçesinden elde ettiği gelirle ailelerini geçindirecektir. O zaman fındık üreticisi modern üretim tekniğini ve yenilikleri bahçesine uygulayarak dekardan 300-500 Kg fındık alacak, bunu da 8-10 TL/Kg fiyatla satarak kar edebilecektir. Fiyat düşük diye bir endişesi de olmayacaktır.
Eğer çiftçi sayısı azaltılarak bahçe genişliği artırılmazsa köylerden şehire göç devam edecek çiftçilerimiz hep yaşlı olacak-yaşlı kalacaktır. Böylece bahçelerin kiralanmasının, satılmasının ve şirketlerde toplanmasının yolu açılacaktır. Esas göçün o zamanlar olabileceği ileri sürülmektedir.
Bahçelerin kiralanması, bahçe sahiplerinin maraba olacağı ve bilahare de bahçelerin satılacağı, fındık tarımının tekel şirketlerine kalacağı anlamına gelmektedir.
******
Fındık bahçeleri yaşlı değildir.
Fındık hakkında konuşan herkes fındık bahçelerinin yaşlı olduğunu iddia etmektedir. Fındık bahçeleri yaşlı diyenlere soruyorum. Fındık dalının-fındık bahçesinin ömrünü biliyor musunuz? Ömrü bilinmeyen fındık dalının-bahçesinin ne zaman yaşlandığını nasıl biliyorsunuz? Bu konuda araştırma yapıldı da benim haberim mi yok. Eğer fındık bahçelerinin yaşlanması ile ilgili araştırma yapılmışsa lütfen bana da gönderiniz. Ben de bilgimi değiştireyim.
Halk bahçeleri yaşlı olmayıp arazi ve toprak hazırlığı yapılmadan kurulmuş-kurulmakta, yapılan hizmetlerin tamamı yanlış yapılmakta ve süper bakımsızdır.
Halk bahçelerinde uygulamalar yanlış yapılmış ve yapılmaktadır.
Halk bahçelerinde fındık tarımı yıllarca yanlış yapılmaktadır.
Halk bahçelerinde babadan oğula, komşudan komşuya intikal eden “ilkel tarım tekniği” uygulanmaktadır. Bu nedenle halk bahçeleri yaşlı olmayıp süper bakımsızdır ve verimsizdir.
Bu yanlış işlemlere bakarak bahçeler yaşlıdır demek aldatmacadır ve doğru değildir.
*******
Fındık budama zamanı geçti.
Budama fındık tarımında yapılması gereken işlerin başında gelir.
Verim düşüklüğünün en büyük nedenlerinden biri budamanın yapılmayışıdır.
Ne yazık ki fındığı budama zamanı geçti.
Giresun-Ordu da fındık bahçelerinin tamamına yakını budanmamış, budanmayı bekliyor.
VERİM NASIL ARTIRILACAK????
******
8 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan yazımın:
Çiftçilerimiz harıl harıl Fındık Araştırma Enstitüsü tarafından yeni tescil edilen fındık çeşitleri fidanını aramaktadır kısmında, ”Neymiş efendim eski çeşitlerin verimleri düşükmüş yenilerin verimleri yüksekmiş. Yeni çeşitlerin veriminin eski çeşitlerden fazla bir farkı yoktur .”
Şeklinde yazılan cümleler sehven yazılmıştır. Benim yapılan çalışmaları kötülemek, küçümsemek gibi bir niyetim yoktur ve olamazda. Yanlış yazımdan dolayı okuyucularımdan özür diliyorum. Bu kısım şöyle olacaktır.
Fındıkta yüksek verimin alınmasında, verimli çeşitlerin dikilmesinin yanında uygulanan üretim tekniğinin de önemli derecede rolü vardır. Halk bahçelerinde uygulanan üretim tekniği maalesef “ilkel üretim tekniği” olup yüksek verimi verecek üretim tekniği değildir. Bu ilkel üretim tekniği ile hiçbir zaman yüksek verim alınamaz. Fındık çeşitlerinin kendilerine has ayrı ayrı özellikleri vardır. Bu nedenle bahçenin bulunduğu rakıma ve iklim özelliklerine uygun verimli ve kaliteli çeşitler belirlenip dikilirken uygulanan ilkel üretim tekniği terk edilip “MODERN FINDIK ÜRETİM TEKNİĞİ” nin uygulamasına geçilmelidir.
Saygılarımla, 19.2.2018

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık