• 30 Mart 2012, Cuma 10:06
AliKaya

Ali Kaya

FINDIK ÇİFTÇİSİ KENDİNİ KANDIRIYOR!
 Azotlu(yazlık) gübreyi serperek veren çiftçiler kendilerini kandırıyor.
Fındığa azotlu gübrenin yarısının verilme zamanı fındığın tomurcuklarının şiştiği, kabardığı ve yaprakların bu tomurcuklardan çıkmaya başladığı dönem olan Mart ayıdır. 
Fındığın tomurcuklarının şişmesinde, kabarmasında ve yaprakların bu tomurcuklardan çıkmasında bu yıl önceki yıllara göre küresel ısınmanın olumsuz etkisi nedeniyle 10-15 günlük bir gecikme oldu. 
 Bunun da sebebi Mart ayında aralıklı olarak 3-4 kez kar yağması ve aşırı soğuk yapması. Aşırı soğuklardan bitkilerin gelişmesinin yavaşlamasıdır.
Bu nedenle azotlu gübrenin(yazlık gübrenin) yarısı orta ve yüksek kol üretim alanlarında Nisan ayının ilk yarısında da verilebilir. Nisan ayının ilk yarısını geçirmemek gerekir.
Yenmeyen ve içilmeyen bir gıda maddesinin, bir besin maddesinin nasıl insan vücuduna hiç faydası olmuyorsa toprağa girmeyen-karışmayan gübrelerin, besin maddelerinin de bitkiye faydası olmuyor. 
Fındık köklerinin azotu alabilmesi için azotun-azotlu gübrelerin köklerin bulunduğu yere, köklerin çevresine verilmesi mecburiyeti vardır.  
Durum böyle iken çiftçilerin % 85 i yazlık gübreyi serperek ve çapalamadan veriyor. 
Çiftçi azotu toprağa yani bitkiye değil havaya vererek kendini kandırıyor. 
Fındık çiftçisi bir günde toprağa karıştırarak 50-60 ocak gübrelemesi gerekirken işin kolayına gidiyor serpme olarak 7-8 dekar bahçeyi gübreliyor. Serpme olarak verdiği gübreden fındığına fayda olmuyor. 
Evine ekmek götürmekte zorlanan çiftçi zar-zor bir araya getirdiği bir miktar parası ile aldığı gübreyi jet hızıyla yanlış kullanarak içindeki azotu havaya verip bahçenin dekarından aldığı 60-90 Kg ürünle kaderim böyleymiş diye yetinmeye çalışıyor. 
 ► Unutmayınız! İhtiyaç duyulan azotlu (yazlık-beyaz) gübre 2 ye bölünür,  biri Mart ayında diğeri Mayıs sonu-Haziran başında ocakların her tarafında dalların uçları altında 3040 cm genişliğinde otu alınmış dairesel alana serpilip peşinden 5-10 cm toprağa karıştırılır.
****
Fındık bitkisinin durumu:
Fındık bitkisinde sürgün tomurcukları kış dinlenmesinden çıkıp sürgün vermeye başlıyorlar 
Karanfillerin (dişi çiçekler topluluğu) durumu; Toz kabul etmiş yani tozlanmış yada dişicik boruları tozlanarak kararmış karanfiller karışık tomurcukların açılması ile ortaya çıkan sürgünün ucunda  bulunmaktadır. Sürgün büyüdükçe  sürgün ucunda gelişmeye devam etmektedir. Bu günlerde karanfiller incelendiğinde dişicik borularının renklerinin siyah olduğu görülür. Rengi siyaha dönmüş karanfiller tozlanmıştır. Erken gelişen karanfiller Nisan ayının başlarından itibaren çotanağa dönüşmeye başlayacak. Çotanağa dönüşüm Nisan ayı boyunca devam edecek.
****
Fındığa ve fındık bahçesine neler yapılır?
►Mart ayı sonuna doğru fındık gal sineğine karşı ilaçlama yapılır. Bulaşıklığın % 50 'yi geçtiği bahçelerde, sürgünlerin çoğunluğunun 2 yaprakcıklı olduğu Mart sonu  Nisan başı gibi bir dönemde ilaçlama yapılır ve ilaçlama 20 gün sonra tekrar edilmelidir.
► Fındığa azotlu gübre vermeden önce gübre verilecek  alanın otları ile ocak içlerindeki ışkınlar  temizlenir. Ocak içleri, dalların altları ve gübre verilecek alan temiz, otsuz olmalıdır. Azotlu gübre bu temizlik yapıldıktan sonra verilir.  Çiftçilere soruyorum. Ota ve ışkınlara-dip sürgünlerine gübre verecek kadar zengin misiniz?  Zengin bile olsanız gereksiz yere yapılan harcamaları kimse sevmez. Hayvanlar için bahçeden ot  almak isteniliyorsa o zaman fındık için verilen gübre haricinde bir miktar gübrede ot için bahçenin her tarafına serpilir.
►Tomurcukların kabardığı, sürgünlerin ve yaprakların büyümeye başladığı bu günlerde bahçelere büyük baş hayvan ve koyun koyulmamalıdır. Bu hayvanlar fındık ocaklarında dalların alt kesimlerindeki yeni büyüyen sürgünleri dolayısiyle sürgünler üzerindeki karanfilleri ve yaprakçıkları yiyerek zarar verirler.
►Hendek temizliği: Meyilli alanlarda fındık bahçelerinin kurulduğu arazilerin konumunun korunması, fazla yüzey sularının tahliye edilmesi için belli aralıklarla ocak aralarına 30 cm genişliğinde ve 3040 cm derinliğinde hendekler açılır. Çalı-çırpı, yaprak vs ile dolan hendekler temizlenmelidir.
►Fındık bahçesinde ağaçlar: Çiftçilerin bahçelerinde meyveli ya da meyvesiz birçok ağaç vardır. Bunlar fındık bitkisine gölge yaparak güneşlemesini engellemekte, güneşten yeterli derecede faydalanmayan dallarda az karanfil dolayısiyle az fındık olmaktadır. Aynı zamanda bu ağaçlar kökleri ile de dalların topraktan aldığı su ve besin maddelerine ortak olmaktadırlar. Bu nedenlerle bahçe içindeki ağaçlar kesilerek bahçeden uzaklaştırılmalı ve kökleri de sökülmelidir. Meyve yapılmak isteniyorsa arazinin bir köşesinde yarım dönüm yada 1 dönüm kısmında kapama meyve bahçesi yapılabilir.   
Saygılarımla
28.3.2012

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık