• 05 Kasım 2018, Pazartesi 16:53
AliKaya

Ali Kaya

FINDIK ÇİFTÇİSİ BİLİNÇSİZ DAL SEYRELTMESİ YAPIYOR

Sayın okuyucularım,
Fındıkta budama olanca hızı ile devam ediyor.
Ekim ayı içinde Giresun ve Ordu da çiftçi tarafından budaması yapılmış-yaptırılmış 11 bahçeyi inceleme fırsatı buldum. Bol resim çektim. Budamayı yaptıranlarla ve yapanlarla görüştüm. Çoğu, budamayı babasının-komşusunun yaptığı bahçelere-ocaklara bakarak gördüğünü söyledi. Bir tanesi Tarım İl Müdürlüğü tarafından verilen budama kursuna gittiğini söyledi ancak yaptıkları budamalarda çok hatalar olduğunu gördüm. Budamada makas ve testere kullananlara rastlamadım. “Budama makası ve budama testeresi” fındık budamasının birinci olmazsa olmazıdır. Budama yapanların dal seyreltmede “girebi veya nacak”, dip sürgünlerini almada “bıçkı veya orak” denilen aletleri kullandıklarını gördüm. Bu aletler ile ancak dip sürgünleri ve kesilmesi gereken dallar diplerinden kesilir, odun yapılır. Dal üzerinde hiçbir işlem yapılamaz. Çiftçilerin yaptıkları budamanın “bilinçsiz dal seyreltmesi” olduğu, gerçek budama ile hiçbir ilişkisinin olmadığını gördüm. Dal seyreltmesinin de tamamen yanlış yapıldığını gördüm. O kadar çok yanlış yapılıyor ki fındığı hiç tanımayan bir kişiye bahçelerde budama yaptırılsa ancak bu kadar hata olur. Budama yapanlar günde 50-60 ocakta dal seyrelttiklerini söylediler. Gerçek budama, ocakların büyüklüğüne-küçüklüğüne göre değişmek üzere günde ancak 20-40 ocakta yapılır. Ben hakkını vererek günde ancak 20-30 arasında ocakta budama yapıyorum. Gerçekten fındık çiftçisi budamayı bilmiyor. Budama yerine bilinçsiz dal seyreltmesi yapıyor. Budama yapanların bir kısmına budamada kullanılan aletler ile budamanın yapılışı hakkında bilgi verdim. Fındığın budamasını son 10 yıl içinde çeşitli kimselere sürekli anlattım, yeri geldi gösterdim. Bu bilgileri duvara anlatsam duvar bana olumlu cevap verirdi. Bu kafayla 100 yıl bile geçse fındıkta dekara verimin ort. 80-100 Kg dan bırak ort 250-300-350 Kg lara çıkması yerine ort 130 Kg ma bile çıkacağından ümitli değilim. Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinin yaptığı eğitim çalışmalarının ve verilen emeklerin maalesef tamamının boşa gittiğini gördüm. Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri köylerde çiftçilere-budama yapanlara sürekli kurs verseler bile bu yanlışlar ancak 3-5 yılda düzelir. Fındık tarımının en önemli halkası “çiftçi” dir. Verimi 00artıran bilginiz olsa bile eğer bu bilgi uygulanmazsa hiçbir değeri yoktur. Verim artırıcı budama bilgilerinin çiftçiler tarafından uygulanabilmesi için çiftçilerin bir şekilde bu bilgileri ve uygulamaları öğrenmeye ve uygulamaya mecbur bırakılması gerekir. Bunun için bir formül bulunmalı.  En basitinden alan bazlı gelir desteği ürüne verilmeli yani verimle orantılı olarak verilmelidir. 
************************
Orijinal resimlerim-fikirlerim resmi kimseler tarafından resmi-gayri resmi basılan kitaplarda, broşürlerde vs de kaynak belirtilmeden kullanılmaktadır. 
2000 yılından sonra fındığın budaması konusunda hiçbir çalışma olmadığı gibi  yeterli bilgi, belge, resimde yok. Ben fındığın her konusunda özellikle budaması konusunda çalışıyorum-araştırıyorum ve bol resim çekiyorum. Kendi bahçemde 2015 yılından beri 4 yıldır “budama ile verim artırma” çalışması yapıyorum. Budamayı yaparken bol miktarda orijinal resimler ve bilgiler elde ediyorum. Çalışmam devam ediyor. Elde ettiğim bilgileri 1-2 yıl içinde kitap olarak yayınlayacağım. 
Resmi ve özel kurum ve kuruluşlarda, resmi kimseler tarafından hazırlanmış kitaplarda, broşürlerde vs de orijinal resimlerimin, orijinal fikirlerimin ve şekillerimin kaynak belirtilmeden kullanıldığını gördüm. Resimlerimin altına adlarını yazarak yayınladıklarını gördüm. İnternette kendi adımla yayınladığım sunularımı adımı değiştirerek kendi adları ile yayınladıklarını gördüm. Bu düpedüz hırsızlıktır, emeğe-kişiye saygısızlıktır. Fındığın yetiştirilmesi ve budama konusunda yeterli resminiz ve bilginiz yoksa kitap, broşür vs yazmayınız. Çok komik ve saygısız oluyorsunuz. Bilgi kirliliği yapıyorsunuz. Fındık çiftçisi budamayı bilmiyor da fındık hakkında kitap, broşür vs yazanlar biliyor mu? Kitap ve broşür yazanlar bilselerdi benim orijinal resimlerimi ve orijinal bilgilerimi çalarak kullanmazlardı.   
Saygılarımla.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Metin TOPÇU Metin TOPÇU 05.12.2018 10:59

saygı değer yazarım... çokça yazmışsınız temel meseleniz fındığı... zaman zaman sıtıfade edeceğim... ordu trabzon arasında sıkışmış Efsane güzellikleri olan Girsunun bütün karadenizi boydan boya, samsunda sarp geçecek bir tren yolundan hiç bahsetmemişniz... aslında alt yapı yatırımlarından pay almanın ve gelişmiş bir il olmanın yolu tren yoludur... bu konuda kamuoyu yapacak yazılarınızı bekliyorum... selamlarımla...

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık