• 27 Nisan 2012, Cuma 9:21
AliKaya

Ali Kaya

FINDIK ÇİFTÇİLERİNE DESTEK DEVAM ETMELİ ANCAK BU YÖNTEMLE DEĞİL!
Fındık çiftçileri, fındığın az olduğu ve fiyatın düşük olduğu yıllarda devlet tarafından desteklenmelidir.
Fındık tarımı yıl boyu iklim olaylarının ve peryodisitenin etkisi altındadır. İklim olayları normal olsa bile peryodisite nedeniyle fındık bir yıl çok bir yıl az ürün vermektedir. İklim olaylarının etkisinden ve peryodisiteden dolayı fındık ürünü her yıl aynı miktarlarda olmamaktadır. Çiftçilerimiz fındıktan elde ettikleri gelirle geçimlerini sağlamaktadır. Çiftçinin fındık az olduğunda veya fiyatı düşük olduğunda elde ettiği gelir de az olacaktır. Fındık az olduğunda ve para etmediğinde çiftçiler ve çiftçi aileleri nasıl geçinecek? Fındık yaprağı mı yiyecekler? Çiftçi bu az gelirle bahçesine mi bakacak geçimi nimi sağlayacak? Fındık az olduğunda ve fiyatının düşük olduğu yıllarda çiftçilerin devlet tarafından desteklenmesi gerekiyor. Bu durumlar fındık üreticilerinin devlet tarafından desteklenmesini zorunlu kılmaktadır. Diğer bir anlatımla tarımsal ürünlerin desteklenmesi gerekir ve zorunluluktur.
Devlet  2002 yılından itibaren 5-6 yıl Doğrudan Gelir Desteği(DGD) adı altında dekar başına 10-20 TL dolaylarında bir destek vererek ruhsatlı fındık üreticilerini desteklemiştir. Ayrıca düz alanlardaki 60 000-100 000 ha fındık bahçesinin söktürülmesi için 2003 yılından itibaren Alternatif ürün ve söküm projesi uygulamıştır. 3 yıllık uygulama sonunda maalesef ümit edilenin çok altında 837 üreticinin 1163 ha fındık bahçesinde söküm sağlanmıştır. Alternatif ürün projesi tam bir fiyasko ile sonuçlanmıştır Alternatif ürünlerin üretiminde, depolamasında ve pazarlamasında sorunlar halledilmemiştir. Alternatif ürün projesi havada- masa üstünde kalmıştır.
2009 tarihinde  Fındık Üreticilerine Alan Bazlı Gelir Desteği ve Alternatif Ürüne Geçen Üreticileri Telafi Edici Ödeme Yapılmasına Dair Karar ile fındık çiftçilerinin desteklenmesi tekrar gündeme gelmiştir. 2009 da yürürlüğe konulan ve 2011 yılı sonunda biten fındık politikası arz fazlası fındığın çözümüne yönelik ve düz ve az meyilli arazilerde bahçeleri bulunan üreticilerin alternatif ürüne geçerek 60-100 bin hektara yakın bir alanda fındığın söküleceği varsayımı üzerine kurulmuştur. Bu 3 yılın sonunda 650-700 bin hektar fındık alanı 550-600 bin hektara inecek. Arz fazlası sorunu ortadan kalkacak dolayısıyla devlet müdahalesi olmayacak. Piyasaya serbest piyasa şartları hakim olacak bunların sonunda fındık fiyatlarında düşüşler olmayacak ve istikrar sağlanacak neticede üreticiler her yıl fındıktan belli bir gelire sahip olacaktı.
Yeni fındık stratejisi ile meyilli arazilerde fındık bahçesi bulunan ruhsatlı çiftçilere dekar başına 3 yıl boyunca 150 TL verildi. 2003 yılından itibaren uygulanan ve fiyasko ile sonuçlanan alternatif ürün projesinin başarısız sonuçları incelenmeden aynı yöntemle 2009 yılından itibaren 3 yıl daha Alternatif Ürüne Geçen Üreticilere Telafi Edici Ödeme yapıldı. Sökülmesi planlanan alanın % 25 i bile sökülmedi.2 ci alternatif ürüne geçme uygulaması da başarısız oldu.(bu konuda neler yapılabilir gelecek haftaya)
*****
Fındığa ve fındık bahçesine neler yapılır?
KOZALAK AKARI İLAÇLI MÜCADELESİNİ İHMAL ETMEYİNİZ.
Bahçelerin muhtelif yerlerinden 10 ocakta tüm kozalaklar sayılır. Dal başına ortalama 5 ve daha fazla kozalak düşüyorsa Giresun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü 28 Nisan 2012 tarihinden (yani yarından) itibaren ilaçlama yapılabileceğini ilan etmiştir. Bahçenizde ilaçlamayı gerektirecek kadar kozalak varsa ilaçlamayı ihmal etmeyiniz.
*****
 FINDIK KURDU İLAÇLI MÜCADELE ZAMANI YAKLAŞIYOR.
Fındığın ana zararlılarından biri olan fındık kurdu ile ilaçlı mücadele zamanı yaklaşıyor.
Fındık kurdu  6  7 mm boyunda hortumlu bir böcektir. Beslenme ve yumurta koyma yolu ile meyvelerde zararlı olur. Fındığın meyve kabuğunu ağız parçalarıyla kemirerek delen böcek, kabuk içindeki yumuşak etli kısımla beslenir. Normal iriliğe erişinceye kadar zarar gören meyvelerde kabuk içindeki etli kısım bozularak sarı bir renk alır. Sonradan bu renk kabuk üzerinde de belirir. Meyve beslenmediği için kabukta çöküntüler oluşur. Bu zarar şekline halk arasında sarı karamuk denir. Meyve normal iriliğe ulaştıktan sonra zarara uğrarsa meyve içi kararır. Buna da halk arasında kara karamuk denir.
Bahçedeki hakim çeşitlerin yarıdan fazlası mercimek büyüklüğüne ulaştığında, bahçelerin muhtelif yerlerinde seçilen 10 ocağın tüm dalları, sabahın erken saatlerinde veya akşamüstü saatlerinde bir bez çarşaf üzerine silkelenir. 10 ocaktan ikiden fazla ergin böcek düşerse ilaçlı mücadeleye karar verilir. İlaçlı mücadele zamanı yaklaşıyor, hazır olunuz!
*****
FINDIKTA BAKTERİYEL YANIKLIK HASTALIĞINA DİKKAT!
Fındık bahçelerinde dallar kurumuş gibi görünüyorsa, yapraklar kıvrılarak kuruyor ve asılı kalıyorsa,  dalların kabukları kaldırıldığında iç kısımlardaki dokular küçük lekeler şeklinde kırmızımsı kahverengine dönüşmüşse, yapraklar üzerindeki lekeler yuvarlak veya düzensiz bir şekilde görülüyorsa bahçenizde Bakteriyel Yanıklık Hastalığı var demektir. Bakteriyel Yanıklık Hastalığını oluşturan etmen bakteridir. Bakteri; bitkiden bitkiye yağmur, rüzgar ve budama aletleri ile yayılır. Hastalıkla bulaşık dallar kesilip derhal imha edilerek bahçeden uzaklaştırılmalıdır.
*****
Fındık bitkisinin durumu:
Fındık bitkisinde sürgünlerde 4-5 ci yapraklar  büyüyor. Azotu eksik olup takviye edilmeyen bahçelerde sürgünlerin büyümesi durmuş yani sürgünler 1-6 cm uzunluğunda küçük oluşmuştur.
Karanfillerin (dişi çiçekler topluluğu) çotanağa dönüşümü devam ediyor. Toz kabul etmeyen karanfiller çotanak bağlayamıyor ve dökülüyor. Ayrıca filiz güvesi tahribatına uğramış sürgünler ve karanfiller kuruyarak dökülüyor. Şubatın 15-20 si ile Mart ayı arasında sayılan karanfillerin yukarıda saydığım ve diğer sebeplerden dolayı ancak % 20-25 inin karanfil döneminde dökülmesi beklenir.
   *****
Fındığa Hizmette İz BIRAKANLAR:
Ziraat Teknisyeni Atilla Bilgin: Fındıkta çit dikimle ilgili bilgiler 1966 yılında Giresun Teknik Ziraat Müdürlüğü'nde çalışan ve o devirde Giresun'da bir amatör spor kulübünün antrenörlüğünü yapan Ziraat Teknisyeni Atilla Bilgin'in spor karşılaşması için gittiği İtalya'da İtalya fındıkçılığını incelemesi sonunda İtalya Fındıkçılığı hakkında hazırladığı rapordan alınmıştır. Meyilli arazilerde çit dikim sistemi ile dekardan 300 Kg fındık alındığını Ziraat Teknisyeni Atilla Bilgin'den öğrendik. Daha sonra bu bilgiler Fındık Araştırma Enstitüsü bahçesinde uygulandı ve dekardan bu miktarlarda fındık alındı.
Atilla Bilgin hocam, 1966 yılından bu güne kadar çit dikim sistemini uygulayan üretici sayısı bir elin parmak sayısı kadar  yoktur. Gördünüz mü  sizi dinleyen yok. Siz ne güzel İtalya'ya gitmişsiniz, orada fındığı inceleyeceğinize gezseydiniz. Harcırahını ikiye katlardınız. Zengin olarak dönerdiniz. Bahçelerimizin dekarından 60-90 Kg fındık alıp sürünmek varken dekara 300 Kg fındık alınabileceğini bize söylemek size mi düştü. Hocam çit dikim sisteminden size ne. Hem o gâvur icadı. Bize uymaz hocam. Dekardan 300 Kg fındık almak için çalışmak lazım, kim çalışacak hocam. Biz çalışmamaya alıştık.  Bize dekardan aldığımız 100 Kg fındık yetiyor, artıyor bile. Nasıl olsa devlet çalışmadan da dekar başına 150 TL alan bazlı gelir desteği de veriyor. Çalışmaya hiiiç gerek yok.           
 Saygılarımla.     25.04.2012

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık