• 25 Aralık 2018, Salı 17:26
AliKaya

Ali Kaya

FINDIK BAHÇELERİNE YAPILAN YANLIŞ BUDAMA BOL BOL ODUN ÜRETMEKTEDİR.

Sayın okuyucularım,
Neredeyse budama sezonunun sonuna yaklaşıyoruz. Bu günlere kadar fındık bahçelerinin en az `-70 inin budanması gerekirken maalesef ancak yanlışta olsa -30 u budanmış gibi görünüyor. Kâğıt üstünde “ÇKS çiftçisi” olan memur çiftçiler, esnaf çiftçiler, işçi çiftçiler, emekli çiftçiler, gurbetçi çiftçiler ve tembel çiftçiler herhalde budamaya zaman ayıramıyorlar. 
********************
FINDIK ÜRETİCİLERİNİN YAPTIKLARI BUDAMA BAHÇELERİ ÜRÜNE DEĞİL ODUNA TEŞVİK ETMEKTEDİR.
Fındık bahçelerinde yapılan budamalar dalları ürüne değil odunlaşmaya teşvik etmektedir. Fındık bahçelerinde gerçek budama olan “fidan ve dal budaması” yapılmazsa-ki yapılmıyor- bahçeler, dallar odun oluyor. Fidan ve dal budamasının yapılmadığı bahçelerde fidanlar ve dallar teknik budama kurallarının istediği gibi değil kendi istediği gibi verimsiz büyümektedir.
Son 10-15 yıl içinde yazılan resmi ve gayri resmi fındık yetiştiriciliği veya budaması kitaplarına ve broşürlerine bakıldığında fidan budaması yazılıdır fakat gerçekte kimse uygulamamaktadır. Uygulanmadığını kesin söylüyorum. Dal budaması fındık yetiştiriciliği veya budaması kitaplarında ve broşürlerinde yazılı değildir, yoktur. Zira bilinmemektedir. Dolayısıyla uygulanamamaktadır. Kendim haricinde araştıranı yoktur. Araştırılmasını isteyen de yoktur. Fidan ve dal budamasının yapılmadığı bilinçsiz dal seyreltmesinin yapıldığı bahçelerde dallar ürün yerine odun üretmektedir. 2-3 yılda bir yapılan dal seyreltmeleri ile bahçelerden kamyonlarca odun alınması bunun en güzel kanıtıdır. Bu nedenle verim artmamaktadır.
**********************
FINDIK BUDAMASI ARTIK BİR ZEVK 
Sayın okuyucularım, 
Mevsim kış ama uygun zaman buldukça kendi bahçemde budamaya devam ediyorum.
3,5 kg ağırlığında bir ağaç-dal kesme motoru aldım. Motor hafif. Önceki yıllarda niye almamışım diye üzülüyorum. 0,5 cm den daha kalın fidanları/sürgünleri, dalcıkları ve dalları istediğim yerden istediğim şekilde kesiyorum. 0,5 cm den ince fidanları ve sürgünleri de makas ile kesiyorum. Dalların dibinden ve üstünden kesilmesi artık bir zevk oldu. Bu motor ile çalışırken makas haricinde başka girebi, bıçkı vs gibi hiçbir alete ihtiyaç duymadım. Deneme yanılma yöntemi ile çok işler başardım.
**********************
FINDIK TARIMINDA ŞEKİL BUDAMASI YAPILMADAN YÜKSEK VERİM ALINAMAZ. 
Bir iş için Fatsa ilçesi Ilıca beldesinin bir köyüne gitmiştim. Fındık üreticileri ile fındık konusunda konuşurken bir üretici, oldukça meyilli bir arazisine bir kepçe ile teras yaptıracağını buraya fındık dikeceğini söyledi. Meyilli araziye set- teras yapılırsa dekardan 250-300 Kg fındık alınıyormuş dedi. Buna istinaden kendisinin de set yaptıracağını söyledi ve benden bilgi yardımı istedi. Neler yapılması gerektiğini sordu. Ben kendisine önce şunu sordum. Yeni dikilen fidanlara uygulanan şekil budamasını biliyor musun? Fidanlara şekil budaması yapanların yanında bulundun mu? Vs sorular sordum. Fındık yetiştirmede şekil budamasını duymadığını ve bilmediğini söyledi. Yetiştirmede diğer uygulamalar da var ama şekil budaması yapılmadan dallardan yüksek ürün alınamayacağını söyledim. Düşündü. “Şekil budamasını kimse yapmıyor-bilmiyor. O zaman kimse fındık bahçesinden yüksek ürün alamaz” dedi. Zaten alamıyorlar dedim. Şekil budaması fındık bahçelerinden yüksek ürün almanın olmazsa olmazıdır. Bahçeyi kurmakta ısrarlı olan üretici şekil budamasının ne olduğunu öğrendikten sonra bahçeyi kuracağını ve başaracağını söyledi. Azmin elinden istenirse hiçbir şey kurtulmaz. Gerek yeni dikimde fidanlara ve gerekse dal seyreltmeleri sonunda bırakılan fidanlara mutlaka şekil budaması yapılmalıdır. 
**********************************
FINDIKCILAR !  HAYDİN, KOZALAK TOPLAMAYA
Fındığımızın amansız düşmanlarından biride FINDIK KOZALAK AKARIdır. Temmuz-Ağustos-Eylül aylarında dallarda görülen ve uç kurusu da denilen sürgün kurumalarının tek nedeni kozalak akarlarıdır. Fındık kozalak akarları ile en iyi mücadele yöntemi yapraksız dönemde bu kozalakları toplamaktır. Kozalağa dönüşen tomurcuklar sadece karanfilli tomurcuklardır. Bu nedenle bahçelerde ne kadar kozalak varsa o kadar az fındık olacak demektir. Bu yılki fındığı kaybettik hiç olmazsa kozalakları toplayarak gelecek yılki fındığı kaybetmeyelim. O zaman haydin kozalak toplamaya. 
Ben Eylül ayından bu yana bahçemdeki kozalakları topluyorum. Yapraksız dönemde, kış boyunca kozalaklar dallardan koparılmalı, bahçelerin bir yerine bırakılmalıdır. Kesinlikle yakılmamalı ya da gömülmemelidir. Kozalakların içi birçok faydalı akar ve böceklerin barınak yeridir. Kozalakların içindeki faydalı akarlar ve böcekler kozalaklar toplandıktan sonrada kuruyan kozalakları terk ederek başka canlılar üzerinde beslenip faaliyetlerini sürdürebilirler. Fındık kozalak akarları çok yavaş hareket ettiklerinden, olumsuz çevre şartlarından çok çabuk etkilendiklerinden kozalakları terk edemezler ve kozalakların içinde besin bulamayıp ölürler. Ayrıca kozalaklar, fındık filiz güvesi larvalarının kışı geçirme yerleridir. Kozalaklarla mücadele yapıldığında fındık filiz güvesi larvaları da imha edilmektedir. Yani kış boyu kozalaklar toplanırsa aynı anda iki zararlı ile birlikte mücadele yapılmış olunmaktadır.
5.12.2018 tarihli, bir önceki Fındık Budamasını Bahçe Sahipleri Yapmak Zorundadır adlı yazımı http://egazete.yesilgiresun.com.tr den okuyabilirsiniz.
2019 YILININ ÜLKEMİZE VE İNSANLARIMIZA SAĞLIK, HUZUR VE MUTLULUK GETİRMESİNİ DİLERİM.
Saygılarımla.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


osman nesil osman nesil 20.01.2019 00:03

10 yıldır şekil ve ürün budaması denemeleri yapıyorum.Özellikle ürün budaması konusunda yeterli ,gerekli bilgi olmadığını görüp budamanın alt tekniklerini kendim geliştirdim. Gördüm ki her yılın ve her dalın ürün budaması farklıdır. yaptığım ürün budamasından çok fayda gördüm budama yaptığım dalların enine ve boyuna uzaması yavaşlarken verim arttı. Şekil budaması yapılmadan büyüyen dallar içinse dönüştürme budaması adıyla yeni bir teknik geliştirdim. 05075227933 tel numaram bilgi almak isteyenler için.

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık