• 11 Mayıs 2012, Cuma 9:39
AliKaya

Ali Kaya

FINDIĞINIZI KURDA YEDİRMEYİN
Sayın üreticiler!
Fındık kurduna ilaçlama zamanı geliyor. Fındık kurduna karşı rastgele ilaçlama yapmayınız. Komşum ilaçlama yapıyor bende yapayım demeyiniz. Bahçenizde sayım yapınız. Gerçekte bahçenizde ilaçlamayı gerektirecek kadar fındık kurdu ergini varsa ilaçlama yapınız. Aksi halde ilaçlama yapmayınız. Bahçenizde ilaçlamayı gerektirecek kadar ergin kurt yokken bilinçsizce kullanacağınız ilacın hem cebinize zararı vardır hem de çevreye olumsuz etkisi vardır.
Fındığın en önemli 2 zararlısından biri olan fındık kurdu genel olarak her yerde az yada çok oranlarda zarar yapmasına rağmen orman kenarlarında, dere kenarlarında, sık bahçelerde ve kuz diye tabir edilen kuzeye bakan bahçelerde daha çok zarar yapar. Genç meyvelerin kabuğunu hortumu ile kemirerek delen böcek kabuk içindeki yumuşak etli kısımla beslenerek sarıkaramuk  denilen zararı yapar. Normal iriliğe ulaşmış meyveler zarar görürse karakaramuk denilen zararı yapar Ayrıca yumurta koymak içinde fındığınızı deler ve içine yumurta bırakır bu şekilde zarar yapar. Tek başına % 30-40 oranlarda zarar yapar. 1 çift fındık kurdu ortalama 200 meyveye zarar verir.
İlaçlama yapmadan önce bahçede böcek yoğunluğunun olup olmadığına bakılır. Bahçelerin muhtelif yerlerinden 10 ocak  güneş doğmadan, sabahın erken saatlerinde bir bez örtüye silkelenir. Bulutlu günlerde günün her saatinde sayım yapılabilir. 10 ocakta 2'den fazla fındık kurdu ergini bulunursa ilaçlama yapılmalı, aksi taktirde ilaçlama yapılmamalıdır. İlaçlamaya bahçedeki hakim fındık çeşidinin meyvelerinin yarıdan fazlası mercimek iriliğine geldiğinde ( 3-4 mm.) başlanılır ve ilaçlama en geç 10 gün içinde bitirilir. İlaçlama tarihini tespit edemeyenler için Giresun ve Ordu Gıda-Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri fındık üretim kollarını dikkate alarak fındık kurduna karşı ilaçlama tarihlerini açıklamıştır. Bahçenizin rakım durumuna uygun tarihten sonra ilaçlamalarınızı yapabilirsiniz.
İli Sahil Kol (0-250 m  Orta Kol (250-500 m Yüksek Kol (750 m
 rakımlar arası)   rakımlar arası)  ve üzerinde )
Giresun 14 Mayıs 2012   19 Mayıs 2012   24 Mayıs 2012
Ordu 15 Mayıs 2012   22 Mayıs 2012   29 Mayıs 2012
İlaçlamalar akşamüzeri veya sabahın erken saatlerinde, arıların uçuş yapmadıkları zamanda yapılmalıdır. Çevrede arı varsa ilaçlamadan önce sahiplerini ikaz ediniz. Arıcılar ilaçlama başlamadan önce arı kovanlarını ilaçlama yapılacak alanlardan en az 6 km. uzaklaştırmaları gerekmektedir.
Sayım sırasında bez örtü üzerine kokulu böcekte dediğimiz fındık yeşil kokarcasından en az 1 ergin düşerse ilaçlamada fındık kurduna ve fındık kokarcasına etkili olan ilaç kullanınız.
Fındık kurduna karşı zamanında ve önerilen dozlarda olmak şartiyle yapılacak tek ilaçlama kesin etki yapmaya yeterlidir.
Mücadelede kullanılan ilaçlar reçete yazma yetkisi olan kişilerce yazılacak reçete karşılığında Bitki Koruma Ürünleri Satış Bayilerinden alınabilir.
Unutmayınız! Daldaki fındığı kurda kuşa yedirmemek verimli bir fındık bahçesi kurmak kadar önemlidir.
*****
Bir Fındık Bahçesinin yada Bir Fındık Ocağının Yaşlı Olduğu Nasıl Anlaşılır ?
Giresun'daki fındık bahçelerinin yaşlı olup yenilenmesi gerektiğinden bahsedilmekte, verim düşüklüğünün bahçelerin yaşlı olmasından kaynaklandığı söylenmektedir. Bir fındık bitkisi şartlara bağlı olarak 50-60 yıl ürün verebilmektedir. Bir fındık bitkisinin-dalının ömrü 55-60 yıldır. Bir fındık bahçesinin yaşlı olabilmesi için bahçeleri meydana getiren ocakların, ocakları meydana getiren dalların aynı yaşlarda ya da birbirine yakın yaşlarda olması ve bu dalların 45-50 yıl ürün vermesi, dalları ve yan dalları kısmen ya da tamamen kurumuş, çürümüş, sürgün veremez hale gelmiş olması gerekir. Ayrıca yaşlanarak verimden düşmüş bahçelerin ocakları her 55-60 yılda bir sökülerek yeniden dikilirler ve yeni dikilen fidanlar meyveye yatıncaya kadar 5-6 yıl gibi verimsiz bir devir geçirirler. 50-60 yaşına gelmiş yaşlı bahçeler sökülüp yeniden dikildiğinde bahçelerin veriminde 5-6 yıl gibi bir verimsiz yıllar, kesinti-boşluk olur. Giresun da 150 000 in üzerinde fındık bahçesi vardır. Bu kadar bahçe içinde son 35 yılda yaşlanmadan dolayı sökülüp yeniden dikilen ve verime yatıncaya kadar 4-6 yıl verimsiz kalan bahçe görmedim. 70-80 yaşlarında vatandaşlara sorduğunuzda 100-120 yıl içinde yaşlanmadan dolayı sökülüp yeniden dikilen ve verime yatıncaya kadar 4-6 yıl verimsiz kalan bahçe görmediklerini söylemektedirler. 100-120 yıl önce dikilen fındık bahçelerinin en az 2 defa yenilenmesi gerekirken hiç yenilenmediği, ilk dikim şekilleriyle üretimlerine devam ettiği görülüyor. Giresun'da tüm dallarının yaşı 50-55 olan ve  her 55-60 yılda bir  sökülüp yeniden dikilen  bahçeler varmı dır?  Varsa ne kadardır?
Çiftçiler fındığa hizmeti tekniğin istediği gibi değil yalan-yanlış olduğuna bakmadan kolayına nasıl geliyorsa, ana-babadan, komşudan nasıl görüyorlarsa öyle yapıyorlar. Modern üretim tekniğini hiçe sayıyorlar, ta baştan itibaren uygulamıyorlar. Örneğin; arazi hazırlığı - toprak hazırlığı yapılmadan fındık dikiliyor. Ocak çukurları dar açılıyor ve bu dar alana 2-3 katı fidan dikiliyor. Dikimden sonraki ilk 5-6 yıl içinde şekil budaması yapılmadığı gibi verim budaması da denilen dal budaması hiç yapılmıyor. Azotlu gübrenin bitkiye faydalı olabilmesi için  2 farklı zamanda toprağa karıştırılarak verilmesi gerekirken maalesef Nisan ayı ikinci yarısında yada Mayıs ayı ilk haftasında 1 defada ve serpme veriliyor. Fındık erken hasat ediliyor. Çiftçiler kolayına nasıl geliyorsa öyle hareket ediyorlar. Bu nedenle çiftçilerin fındığa yaptığı uygulamalar yanlıştır. Yanlış uygulamalara bakarak fındık yaşlanmıştır ve yenilenmesi gerekir denilemez.
 *****
Fındık meyvesinin durumu:
Karanfillerin  çotanağa ve meyveye dönüşümü tamamlanmak üzeredir. Kasım ayı ile Şubat ayı sonu arasında oluşan karanfillerin hepsi çotanak olarak toplanmaz. Bu karanfillerin bir kısmı karanfil halinde bir kısmı Çotanak ve meyve halinde dökülür. Kalan ve olgunlaşan çotanaklar ve meyveler toplanır. Halk bahçelerinde karanfillerin çeşitli nedenlerden dolayı beklenen döküm oranı % 20-25 dir. Karanfillerin dökülmesine neden olan çok sayıda sebep vardır. Bu sebepler nelerdir ve oranları nedir? Karanfil döküm sebepleri hemen hemen bellidir. Yalnız oranları belli değildir.2012 yılında yani bu yıl çeşit bazında bu oran daha az mı oldu yoksa fazla mı oldu? Bu oranın bilinmesi yapılacak karanfil sayımlarına bağlıdır. Bu yıl için sahil, orta ve yüksek kolda, düz, meyilli, tepebaşı, yamaç, dere içi ve kenarı gibi kesimlerde daha önce Şubat ayı ikinci yarısında karanfil sayımı yapılmışsa bu dallarda tekrar sayım yapılarak oran bulunabilir. Mart başında karanfilleri sayılmış dallar yoksa bu oran bulunamaz. 
Giresun ilinde 2011 yılı Mart-Nisan-Mayıs aylarında sahil ve orta kol üretim alanlarının bir kısmında Tombul fındıkta karanfillerin büyük bir kısmı çotanak bağlamadı ve bağlayan çotanaklarda olgunlaşmadan döküldü? Karanfil döküm oranı %20-25 oranında beklenirken  % 40-45 oranlarda oldu. Dökümün bu kadar fazla olmasının nedeni neydi? Acaba sahil ve orta kolda Tombul fındık soğuklama ihtiyacını karşılayamadı mı?
Saygılarımla                                                 9.5.2012            

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık