• 20 Nisan 2012, Cuma 9:15
AliKaya

Ali Kaya

FINDIĞINIZI DÖKEN KOZALAK AKARI
Fındığın bir ana zararlısı olan kozalak akarı fındık bahçelerinde Tombul, Mincane ve Uzunmusa çeşitlerinde % 70 lere varan oranlarda diğer çeşitlerde % 20-40 lara varan oranlarda zarar yapar.  Bahçeleri Tombul fındık çeşidi ile kurulu Giresun'lu çiftçilerin daha dikkatli olması gerekir.
Kozalak akarları püslerde, karanfillerde ve sürgün tomurcuklarında zarar yaparak ürünün az olmasına neden olabilmektedir.
  1- Püslerdeki (Erkek çiçekler) zararı:
 Nisan sonlarında yoğun beslenme sonucu  tomurcuklar kırmızımsı bir renk alır ve kuruyarak dökülürler.
2-Karanfildeki  zararı:
Kasım Mayıs ayları arasında karanfilleri deforme ederek kurutur ve dökülmesine neden olur.
3- Sürgün tomurcuklarında ve  sürgünlerdeki zararı:
Mayıs ayında yeni oluşan tomurcuklar saldırıya uğradığında Ağustos-Eylül aylarına doğru kururlar, dökülürler ve sürgünlerde uç kurusu meydana gelir. Fındıkta görülen uç kurusunun en büyük nedeni kozalak akarlarıdır.
Kozalak akarının yavruları kozalak içinde yaşadıklarından derileri oldukça hassas ve incedir. Güneş ışığından ve diğer olumsuz çevre şartlardan çok çabuk etkilenirler ve ölürler. Bu nedenle genç akarlar dalların  iç ve alt kısımlarında yan dalların, dalcıkların ve sürgünlerin güneşten uzak gölge kısımlarına kaçarlar. Gölge kısımlarda yoğunlaşan kozalak akarı gençleri buralardaki yıllık sürgünlerin tomurcuklarını tahrip ederek kurumalarına neden olur. Fındık ocaklarında dalların iç,  alt ve eteklerinde güneşten uzak gölgeli kısımlarında irili-ufaklı birçok yıllık sürgünün kurumasının nedeni işte bu kozalak akarıdır.
 Kozalaklar, Fındık filiz güvesi larvalarının kışı geçirme yerleridir. Kozalaklarla mücadele yapıldığında Fındık Filiz güvesi larvaları da imha edilmektedir.
Mücadelesi: Yapraksız dönemde kozalaklar dallardan koparılmalı, bahçelerin bir yerine bırakılmalıdır. Kesinlikle yakılmamalı ya da gömülmemelidir.
Kozalaklardan ayrılan genç akarlar, yeni bulaşmalar yapmak üzere yaprak koltuklarında oluşan yeni sağlam tomurcuklara (gözlere) göç ederler. Akarların göçünün yoğun olduğu Nisan sonu ile Mayıs başındaki bir haftalık süre en uygun ilaçlama süresidir. Bu dönemde uzun sürgünler 4  4,5 yapraklıdır, yeni tomurcuklar toplu iğne başının yarısı kadar büyüklüktedir ve yeni gelişen meyveler mercimek iriliğindedir (yaklaşık 3 mm çapında).
Sayın çiftçiler. İlaçlama yapılacak bahçelerde mutlaka  bir ön sayım yapınız. Sayım yapmadan rast gele ilaçlama yapmayınız. Komşum ilaçlama yapıyor ben de yapayım demek çok yanlış. Komşunuzun bahçesinde vardır ama sizin bahçenizde yoktur. Yada komşunuzun bahçesinde yoktur, ilacı komşunuz rast gele kullanmıştır. Bunun için bahçelerin muhtelif yerlerinden 10 ocakta tüm kozalaklar sayılır. Dal başına 4 ve daha az kozalak düşüyorsa o bahçede ilaçlamaya gerek yoktur. Dal başına ortalama 5 ve daha fazla kozalak düşüyorsa ve o bahçedeki hakim fındık çeşidinin % 50 sinde sürgünler 4 - 4,5 yapraklı olmuşsa ilaçlamaya başlayabilirsiniz. Başarılı bir mücadele için yaprak ve sürgünlerin tamamı ilaçlanmalıdır. İlaçlamalar bir hafta içerisinde bitirilmelidir. Giresun Gıda-Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü kozalakla ilaçlama zamanını 20 Nisan 2012 tarihinden sonraki herhangi bir tarihte  ilan edebilir, mahalli TV lerde ve gazetelerde yayınlayabilir. Eğer bahçenizde ilaçlamayı gerektirecek kadar kozalak varsa ilaçlamak için hazır olunuz. Çevrede arı varsa ilaçlamadan önce sahiplerini ikaz ediniz. Arıcılar ilaçlama başlamadan önce arılarını mutlaka ilaçlama sahası dışına çıkarmalı ve ilaçlama sonrasına kadar da getirmemelidirler.
Mücadelede kullanılan ilaçlar reçete yazma yetkisi olan kişilerce yazılacak reçete karşılığında Bitki Koruma Ürünleri Satış Bayilerinden alınabilir.
*****
Fındık piyasasında istikrar nasıl sağlanır ?
Fındık bahçelerinde karanfillerin iyi seviyelerde oluşması ve ikliminde olumlu etki yapması sonucu fındık rekoltesi yüksek olabildiği gibi(2008 yılı gibi), karanfilin az oluşması yada iklim olaylarının olumsuz etkisinin görülmesi sonucu fındık rekoltesi düşük(2004-2009-2010 yılları gibi) seviyelerde olabilmektedir. Fındık çok olduğu yıl fiyatlar düşmekte üreticiler sürünmekte, fındık az olduğu yıl fiyatlar yükselmekte tüccarlar fındık bulamamakta ve iflaslar yaşanmaktadır. Fındığın çok olduğu yıllarda üreticileri koruyacak, fındığın az olduğu yıllarda da ihracatçıları koruyacak bir kuruma ihtiyaç vardır. Devlet, görevi  sadece üreticide oluşan arz fazlası fındığı alıp depolamak veya sadece arz açığı fındığı  piyasaya sürmek ile sınırlı olmak kaydıyla bir “Fındık Stok Kurumu” adı altında bir birim kurabilir. Zira ne üreticilerin ne de ihracatçıların  “arz fazlası fındığı” alacak ve depolayacak güçleri yoktur. Esasında bu işi yapmak devletin görevidir. Fındık Stok Kurumu'nun görevi sadece “arz fazlası kadar fındığı” piyasadan çekerek deposuna koymak böylece fiyatın  düşmesini engellemek, arzın  az olduğu yıllarda da “arz açığı kadar fındığı” piyasaya sürerek fiyatların anormal yükselmesini önlemektir. Bu şekilde ürünün bol olduğu dönemde fiyatlar dip yapamayacak az olduğu dönemlerde de tavan yapamayacaktır. Arz fazlasının olduğu yıl piyasanın bu arz fazlası fındığa ihtiyacı yoktur. Çeşitli nedenlerle fındığın az olduğu yılda bu arz fazlası fındığa ihracatçının ihtiyacı vardır. Fındığın az olduğu yıllarda arz fazlası fındık ihracatçınındır. Fındık Stok Kurumu arz açığı olmadığı halde elindeki fındığın bir miktarını piyasaya sürmesi yada süreceğim demesi psikolojik etki yaparak fiyatın normalin altına düşmesine neden olabilir. Dikkatli olmak gerekir. Bu nedenle arz fazlalığını yada arz açığını çok iyi belirlemek gerekir.
******
Fındığa Hizmette Iz BIRAKANLAR:
                 Prof Dr Sebahat Sullivan: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Başkanı  dır : Tirebolu doğumlu olan Sebahat Sullıvan  hocamız doktorasını fındıkta kozalak akarlarının hayatı ve mücadelesi üzerinde yapmıştır. Fındık üzerine başka çalışmaları da vardır. Hayatı ve mücadelesi yanlış bilinen kozalak akarının  bu çalışma ile hayatı ve mücadelesi doğru olarak belirlenmiştir. Bu çalışmayı ne zorluklarla yaptığınızı biliyorum. Tombul fındık çeşidinde % 70 oranına kadar zarar yapan kozalakla mücadele yöntemlerini belirlediniz. Sevgili hocam size minnettarız.
Sebahat Sullivan hocam, çiftçilerin % 80-90 ı belki daha fazlası kozalak akarı ile mücadele yapmıyor. Kozalakla mücadele çok kolay olmasına rağmen bize zor geliyor. Uygulayan yok. Çalışmanızı eften püften çiftçilere fayda getirmeyecek bir konuda yapsaydınız siz zorluk çekmezdiniz bizde kozalak akarı mücadelesini yanlış yapmaya devam eder dekardan daha az fındık alır kaderimiz bu imiş derdik. 
Saygılarımla     18.04.2012
                                                                              

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık