• 27 Şubat 2019, Çarşamba 17:14
AliKaya

Ali Kaya

FINDIĞA AZOTLU (YAZLIK) GÜBRE VERİLME ZAMANI GELDİ

Sayın çiftçiler; 
Fındığa azotlu(beyaz-yazlık) gübrenin birinci yarısı resim 1 de görüldüğü gibi tomurcuklar uyanmadan önce ya da uyanırken verilir. İkinci yarısı Mayıs ayı sonunda-Haziran ayı ilk yarısında verilir.

Şubat sonu-Mart ayında, toprakta azotu çok az-az olan bahçelere  azotlu(beyaz-yazlık) gübre verilmezse  yıllık filizlerin % 90-95 nin boyları 10 cm den küçük olur. Bu aylarda bahçelere azotlu gübre verilirse uzun filizlerin/sürgünlerin sayısı artar, ürün bol olur. 
***********************

Azotlu gübrenin birinci uygulaması tomurcuk ve yaprakların resim 1 de görüldüğü zamanlarda yapılması gerekirken,  yılda bir kez olmak üzere Resim 2 de görüldüğü gibi sürgünlerin büyümeye başladığı, devam ettiği, bir ve daha çok yaprağın oluştuğu devrelerde zaman olarak ta Nisan ayında-Mayıs ayı ilk yarısında kullandığı görülmektedir. Böyle uygulamalar çoook geç uygula-malardır. 
İstenilen verimin alınamamasına da neden olmaktadır.

***********************
Azotlu gübreler, ocakların her tarafında dal uçları izdüşümünde 30–40 cm genişliğinde otu alınmış dairesel banta saçılır ve 3–5 cm toprağa karıştırılır(Resim 3). 
Ocakların ya da dalların her tarafında kökler bulunduğundan gübrelerin meyilli ya da düz arazilerde, ocakların ya da dalların her tarafına verilmesi gerekir. 
Meyilli arazilerde ocakların yarısından yukarı kısmına yarım daire şeklinde gübre verilip (halk arasında buna yarım ay şeklinde gübreleme denir)  aşağı kısmına gübre verilmemesi eksik gübrelemedir. Böyle gübrelemeden istenilen fayda sağlanamaz. 
Kullanılması gereken azotlu gübre miktarı topraktaki organik maddenin miktarına, yapraktaki % N seviyesine ve fındık bitkisinin yaşına göre değişir. Bu nedenle fındık bahçelerine kullanılması gereken azotlu gübre miktarı ancak toprak ve yaprak analizleri ile belirlenir.
Saygılarımla.

ÖZÜR VE DÜZELTME

Yazarımız Ali KAYA'nın yazısını sehven A. Dursun YILMAZ klişesi adı altında yayınlanmıştır. Yazarlardan ve okuyucularımızdan özür dileriz..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Musa Musa 27.03.2019 12:00

Findik bizim icin nedir hocam? Findik bizim için yil boyu calisip hic bir sey kazanamamizdir. Findik memleketten nefret etmemizin nedenidir. Findik bizim icin Giresun findigi denen bir marka cikarip sonra ondan hic bir sey imal edememizdir. ( örnek antep fistigi- antep baklavasi) Findik bizim calismamizla birileri zengin olurken bizim arkasindan bakmamizdir. Findiklari keselim rahat edelim. Bizden sonra gelecek nesillerin önünü açalım.

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık