• 31 Ocak 2019, Perşembe 17:10
AliKaya

Ali Kaya

BAŞKALARININ BUDAMASI İLE ÇOK KARANFİL, ÇOK FINDIK OLMAZ

Sayın okuyucularım,
FINDIĞA HİZMET İÇİN BİR YILDA 10 DEKAR BAHÇEDE 70-90 GÜN, 20 DEKAR BAHÇEDE 130-160 GÜN FİİLEN ÇALIŞILMASI GEREKİR.
Ülkemizde, ÇKS ye kayıtlı 501 876 fındık çiftçisi 7 054 450 dekar arazide fındık tarımı yapmaktadır. Genel olarak dekara ort. 14 dekar fındık bahçesi düşerken Giresun, Ordu ve Trabzon illerinin yüzde 70-80'ninde bahçeler 10 dekardan küçüktür. Bahçeler en az 5-10 parçalı ve çok hisselidir. Bu nedenle aileler parsel işletme, bahçeler parsel bahçe haline gelmiştir. 
Fındık bahçelerinin bir aileyi geçindirecek büyüklükten çok küçük olması, bu küçük bahçelerden elde edilen gelirin bir aileyi geçindirememesine neden olmaktadır. Bu neden, bahçesi küçük olan ve geçineme-yen çiftçilerin geçimlerini doğal olarak ve mecburen başka kaynaklardan temin etmelerine sebep olmaktadır. 
Bu durum memur çiftçi, esnaf çiftçi, işçi çiftçi, gurbetçi çiftçi, emekli çiftçi (başka mesleklerden emekli), yaşlı çiftçi ve en kötüsü de tembel çiftçi gibi gerçekte çiftçi olmayan sözde çiftçilerin oluşmasına neden olmuştur ve olmaktadır.
ÇKS ye kayıtlı çiftçilerin yüzde 90-95 i bu durumdadır. Geri kalan yüzde 5-10 u köylerde ikamet ederek fındıkla uğraşırlar. Köyde ikamet ederek fındıkla uğraşan çiftçilerin bahçelerine bakıldığında fındığa yaptıkları hizmetler aynen sözde çiftçiler gibidir ve onlardan bir farkının olmadığı görülür. 
Fındığa yapılan uygulamalardan-hizmetlerden sade-ce budamayı bizatihi bahçe sahibinin yapması gerekir, zorunludur, diğer uygulamaları bahçe sahibi veya yakın-ları veya başkaları da yapsa olur.  Fındık çiftçilerinin, hizmetleri istenildiği gibi yapabilmeleri için bir yılda bir dekar bahçede 8-10 gün, 10 dekar bahçede 70-90 gün, 20 dekar bahçede 130-160 gün çalışmaları gerekir, zorunludur. Oysa sözde çiftçiler 5-10-15-20 dekar bahçelerine yılda en fazla 10-15 gün zaman ayırabiliyorlar. O da uygulamaları yapmak için değil hasatı yaptırmak için. Sözde çiftçiler hasatı kendileri yapmıyor aile dışından temin edilen işçilere yaptırıyorlar. Fındık tarımı için ihtiyaç duyulan zaman ayrılamadığından fındığa yapılan hizmetler zamanında ve gereği gibi yapılamamakta, aksamakta, özellikle de budama yanlış ve eksik yapılmaktadır. Bu durum bahçelerden yüksek seviyelerde verim alınmasını engellemektedir.  
Fındık tarımı ile ilgili sürekli verim artırıcı projeler, arazilerde demonstrasyon çalışmaları vs… yapılmaktadır. Bilgilendirme adına yapılan bu çalışmalar eksik olsa bile güzel çalışmalardır. Bu çalışmaların bir bilgi veren tarafı, bir de bu bilgileri alıp uygulayacak olan tarafı vardır. Bu çalışmaların başarılı olabilmesi için her iki tarafında bir arada hazır olması gerekir. 
Çalışmalarda bilgi veren taraf mecburen hazır bulunmaktadır. Buna karşılık bilgileri alıp uygulayacak olan bilgiyi alan taraf maalesef yoktur. Bu çalışmalarda bilgileri alıp uygulayacak olan taraf kısmında, yılda bir dekar bahçede 8-10 gün, 10 dekar bahçede 70-90 gün, 20 dekar bahçede 130-160 gün fiilen çalışan çiftçiler-bahçe sahipleri olması gerekirken,  bahçelerine yeterli zamanı ayıramayan sözde çiftçiler vardır. Fındık tarımı için zaman ayıramayan bu sözde çiftçilere ne anlatırsanız anlatın verimi artıramazsınız? 
***************************************
YARIM DOKTOR HASTAYI CANDAN EDER, YARIM BUDAMACI ÇİFTÇİYİ ÜRÜNDEN EDER-BAHÇEYİ MAHVEDER. 
Fındık budamasında eksik, yalan, yanlış bilgilerle budama yapanlar dalların kesilmesinde budama testeresi ve budama makası yerine girebi ve bıçkı kullanırlar. 
Bırakılması gereken dalları keserler, kesilmesi gereken dalları bırakırlar, ocakların ortasındaki dalları kesmezler, fidan budaması hiç yapmazlar zira bilmezler. 
Sürgünler kısa ve az sayıda oluştuğunda buna bağlı olarak verimin düştüğünü bahane ederek dalları 20-25 yaşlarında dibinden keserler, yerlerine çok sayıda fidan ve genç dal bırakırlar, ocaklarda dalların sürekli yenilenmesine neden olurlar. Bunlar verimin düşük seviyelerde oluşmasına neden olurlar. Daha ne olsun. Yarım doktor hastayı candan eder, yarım budamacı (budamayı yarım bilenler) çiftçiyi üründen eder ve bahçeyi mahveder. Mahvolan bahçede çok karanfil, çok fındık olmaz.
Bahçe sahibi olarak budamanın kurallarını öğrenip budamayı siz yapın. Zaten budamayı bahçe sahibinin yapma mecburiyeti de vardır
*************************************
ÇİFTÇİLER, BAHÇE SAHİPLERİ! 
BAŞKASININ BUDAMASI İLE ÇOK KARANFİL, ÇOK FINDIK OLMAZ. 
Fındığa yapılan hizmetlerden sadece fidan-genç dal budamasını dolayısıyla fındığın budamasını bahçe sahiplerinin bizatihi kendilerinin yapması zorunludur. Diğer hizmetleri-uygulamaları sizde, başkaları da yapsa olur.
Öyle şey olmaz diyenler olabilir. Ama söylediğim doğrudur. 
Fındıkta fidan budaması en az 4 yılda tamamlanmaktadır. Yani 4 yıl sürmektedir. 4 yılda tamamlanan budama 1 defada nasıl yapılır? Budamayı yüzde yüz bilsen dahi bir defada yapılamaz. 
Fındık budamasında fidan-genç dal budaması maalesef hiçbir bahçede yapılmıyor. Yapılması biraz bilgi, biraz tecrübe ve birazda emek istiyor. En az 4 yıl, aynı ayda, aynı fidanın başına gidip o yılın budamasını yapacaksın. 1 ci yılın budaması ayrı, 2 ci yılın budaması ayrı, 3 cü yılın budaması ayrı ve 4 cü yılın budaması ayrıdır. Yalnız bunlar birbirine bağlıdır.  1 ci yıl budama yapılmadan 2 ci yıl budaması yapılamaz. 1 ci ve 2 ci yılın budaması yapılmadan 3 cü yılın budaması yapılamaz vs.. Bir yılın budamasını yapmazsan ertesi yıl ve sonraki yılların budaması yapılamaz. Eksik kalır.  Yarıda kalır. Verim düşük olur. Budama amacına ulaşamaz.
Bu nedenle fidanlara budamayı 4 yıl boyunca aynı aylarda ancak bahçe sahipleri yapar. Kendi bahçeleri olduğu için yapar. Başka kimse yapamaz. 
Köylerde yapılan budamalar maalesef bilinçsiz dal seyreltmeleridir. Budama değildir. Bu bilinçsiz dal seyreltmesini yapanların hem makasları yoktur ve hem de fidanların budanacağını ve nasıl budanacağını bilmezler. Fidan budaması yapmazlar. Yapmadıkları için 3 yıl daha o bahçelere gitmelerine gerek yoktur.  Esasında budamanın 4 yılda tamamlandığını bahçe sahipleri de bilmez. Bilmedikleri için bahçelere bir kez budama yapılması için anlaşırlar. O nedenle yapılan budamaların istisnasız hepsi eksiktir. Amacına ulaşması mümkün değildir. Yapılması ile yapılmaması arasında odun haricinde hiç fark yoktur. Adı budama yapıldı olur. Böyle yapılan dal seyreltmesinin verime hiçbir faydası yoktur. 
D a h a   n e  o l s u n.  
UNUTMAYINIZ! Fidan ve fidanın büyümesi ile oluşan genç dal seri halde 4 yıl budandığında 2-3 kat yan dal birde doruk dal ile beraber 5-7 yan dallı bir dal olur. Bu şekilde büyüyen dallar ve bu dallardan oluşan bahçeler sürekli yüksek ürün verir ve verimlidir. 
Bir örnek vermek gerekirse;  
Budaması yapılmamış fidandan oluşan bir dalda 8-10 cu yıllarda 100-150 karanfil olur. 
Fidanın budanması ile oluşan bir dalda 8-10 cu yıllara doğru 400-600 karanfil olur. Hatta 20-30 yaşlarına doğru dal başına 800-1000 karanfil olur. 
AZ KARANFİL AZ FINDIK, ÇOK KARANFİL ÇOK FINDIK DEMEKTİR.
***************************** 
Eyyyy bahçe sahipleri, Çiftçiler! 
Çok karanfil çok fındık istiyorsanız budamayı bizatihi kendiniz yapınız.
Başkasının budaması ile çok karanfil, çok fındık beklemeyiniz. 
Saygılarımla.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık