• 13 Nisan 2012, Cuma 9:34
AliKaya

Ali Kaya

ATAM, KOOPERATİFCİLİKTE SENİ ANLAYAMADIK, BİZİ AFFET
 Kozalak akarları sürgünleri kurutarak uç kurusu yaparlar. 
Fındığın bir ana zararlısı olan kozalak akarı fındık bahçelerinin çoğunda zarar yapmaktadır. Çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük olan akar iğ şeklindedir. Budaması yapılmamış sık dallı fındık bahçelerinde dalların iç,  alt ve eteklerinde güneş görmeyen gölgeli kısımlarında irili-ufaklı çok sayıda yıllık sürgünü kurutarak uç kurusu yaparlar. Ayrıca karanfillerin kurumasına ve dökülmesine de sebep olurlar. Daha ne olsun. Kozalak akarı ile bulaşık olduğu bilinen bahçenin muhtelif yerlerinde 10 ocakta bulunan dallardaki kozalaklar sayılır. Dal başına ort 5 kozalak varsa o bahçede ilaçlama yapılmalıdır. Kozalak akarının en uygun ilaçlama zamanı, sürgünlerin 4 veya 5 yapraklı olduğu, yeni tomurcukların toplu iğne başının yarısı büyüklüğe ulaştığı ve yeni gelişen meyvelerin mercimek büyüklüğüne geldiği zamanlardır. Bahçesinde ilaçlama yapılacak kadar kozalak bulunan çiftçilerin hazırlıklara başlamasını öneriyorum.
***** 
 Yasalarda ”Çiftçi” yeniden tarif edilmelidir. 
 Geçimini fındıktan veya tarımsal ürünlerden elde ettiği gelirle sağlayan ve yılın en az 300 gününü bahçesinde-bağında-tarlasında-ahırında-serasında çalışarak geçiren, verimi yerine göre gerçek seviyesine çıkaran üreticilere çiftçi denilmeli. Bu özelliklere sahip çiftçiler aranılıp bulunmalı. Esas bu çiftçiler desteklenmeli. Verimi artıracak olan çiftçiler bunlardır. Alan bazlı gelir desteğinde bunların arazilerinin dekarına 300-400 TL verilmeli,   zamanını bahçesinde-tarlasında değil de başka yerlerde başka işlerde çalışarak geçiren kişilerin arazilerinin dekarına da 100 TL verilmeli.  Bağında-bahçesinde-tarlasında veya ahırında çalışmayan ve verimi artırıcı çalışmaları uygulamayan kim olursa olsun desteklenmemeli. Alana ve çalışmayana verilen destekle çiftçiler 100 yıl desteklense 100 yıl verim artmaz. Ancak bu şekilde çiftçinin emeği ve bilgi (teknoloji)  toprakta buluşturulur ve verim artırılır. Geciken her gün tarımsal yönden bir kayıp demektir. Gerçek çiftçiler ürettikleri ürün konusunda Tarım İl Müdürlüklerinde ürettikleri ürün konusunda eğitime tabi tutulmalı. Bu verim artışı çalışmaları Tarım Bakanlığı ve ilgili kuruluşlarının görevi değil sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere tüm toplumun görevi olmalıdır.
                *****
 Fındık bitkisinin durumu:
Fındık bitkisinde sürgün tomurcuklarından sürgünler büyümeye başladı. Toprakta azot yeterli ise Nisan ve Mayıs aylarında sürgün büyümesi devam eder. Toprakta azot az ve takviye edilmemiş ise o zaman sürgünlerin büyümesi Nisan ayında durur ve sürgünler küçük olur. Küçük sürgünlerde gelecek yıl için çok az karanfil oluşur. Dengeli bir gübreleme programı içinde eksik olan azot verilmemişse sürgünler küçük oluşacağından gelecek yıl az fındık olur. Diğer gübrelerle birlikte azotlu gübreyi yeterince ve zamanında vermeyen üreticilerin fındığın az olmasından şikayet etmeye hakları yoktur.
Karanfillerin durumu; Mart ayına kadar tozlanan karanfiller Nisan ayının haftasından itibaren çotanağa dönüşüyorlar. Bu dönüşüm Nisan ayı boyunca devam edecek. Gelişmesini Aralık-Ocak aylarında tamamlayanlar çotanağa erken dönüşecekler, gelişmesini geç tamamlayanlar geç dönüşecekler. Bu yıl Mart ayının normalin üzerinde soğuk geçmesi bitkilerin gelişmesini 15 gün geciktirmiş görünüyor.  Bu gecikme kapanır mı bilinmez. Eğer kapanmazsa karanfillerin çotanağa dönüşümü Mayıs ayının sonunda tamamlanabilir. 
*****
Fındık bahçelerinde ot temizliği: 
 Verim çağındaki fındık bahçelerinde yılda en az iki kez ot, diken vs temizliği yapılır. Azotlu gübre uygulamasından önce gübreleme alanını çapalamak suretiyle yapılan ot temizliği ile bir yandan gübrenin bir kısmını otlar tarafından alınması engellenmekte diğer yandan bitkinin alacağı su ve besin maddesi kaybı azaltılır. 
Fındık Araştırma Enstitüsü'nde yapılan bir araştırmaya göre gübrelenmiş, Mart ve Haziran da en az iki kez otu kesilmiş bahçenin dekarından, gübrelenmiş fakat otu kesilmemiş bahçenin dekarına göre 30 kg fazla fındık alınmıştır. Gübrelenmiş bahçelerde sadece ot kesilmesi-ot temizliği ile bahçelerin dekarından 30 Kg fazla fındık alınmıştır. Fındık bahçelerinde ot temizliği ile 30 Kg fazla fındık alındığına göre halk bahçelerinde ot temizliğinin yapılmamasının mantığı anlaşılamamaktadır.
*****
Fındığa Hizmette Iz BIRAKANLAR:
Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk 1 Kasım 1937 tarihinde TBMM' ni açış konuşmasında “Önümüzdeki yıl içinde, fındık başta olmak üzere diğer belli başlı ürünlerimizi de ilgilendiren birlikler kurulmalıdır” direktifini verir.  28 Temmuz 1938 tarihinde Giresun' da Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) kurulur.
Yüce Atam, 75 yıl önce tarım ürünlerinin (fındığın) üretim ve pazarlamasının fındık üreticilerinin kuracağı Kooperatifle yapılabileceğini görmüşsün ama ne yazık ki ölümünden 74 yıl geçmesine rağmen biz bu ileri düşüncenin ürünü olan kooperatifçiliği halâ anlayamıyoruz ve anlayamadığımız için kurulmasına emrettiğin Fiskobirlik' i çalıştıramadık, çalışamaz hale getirdik. Meğer siz “Önümüzdeki yıl içinde, fındık başta olmak üzere diğer belli başlı ürünlerimizi de ilgilendiren birlikler kurulmalıdır “ sözünü bize değil Avrupalı devletlere söylemişsiniz. Zira ülkemizde tarım ürünlerinin ancak % 5-10 u Kooperatifler tarafından pazarlanırken Avrupa devletlerinde tarım ürünlerinin % 80-90 ı kooperatifler tarafından pazarlanıyor. Fındık Tarım Satış Kooperatifleri ile bunların üst kuruluşu olan Fiskobirlik fındık üretiminde olmadığı gibi pazarlanmasında da yok.  Fındık serbest piyasada özel sektör tarafından  pazarlanıyor. Atam birlikten kuvvet doğar anlamına da gelen kooperatifçilikte seni anlayamadık. Bizi affet. Söylediğin muasır medeniyet seviyesine biz değil Avrupalılar ulaştı.  
*****
Bilginiz Olsun!
Fındık Araştırma Enstitüsü'nde tarafımdan yapılan bir araştırmaya göre alınabilir fosfor kapsamı çok düşük olan topraklarda yetişen fındık bahçelerine üç yıl için ocak başına 0,3 kg saf fosforun ya da 715 gr Triple Süper Fosfatın verilmesi ile fındığın veriminde % 30 dolaylarında bir artış ve  ayrıca iç meyve iriliğinde artış tespit edilmiştir. Bahçelere gübreleme dengeli yapılmalı sadece azotlu(yazlık) gübre değil bitkinin ihtiyacı olan fosforlu (siyah) ve potasyumlu gübrelerde verilmelidir. 
11.04.2012
Saygılarımla.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık