• 21 Aralık 2012, Cuma 12:44
AliKaya

Ali Kaya

2013 YILI FINDIĞI ŞİMDİDEN TAHMİN EDİLEMEZ
 Gazetelerde bir sivil toplum kuruluşu başkanı “Fındık ağaçlarında bu sene oluşmayan püsküller nedeniyle fındığın  kendini yenileyemediğini belirterek  bu nedenle fındık üretiminin önümüzdeki yıl beklentinin çok altında  olacağını tahmin ediyoruz demiştir.  Ayrıca fındığın erkek organı dediğimiz püsküller  tozlanma yaparak fındığın oluşumunu sağlıyor. Ağaçlarda bu sene oluşmayan püsküller nedeniyle fındık kendini yenileyemiyor. Şu an tahminimize göre fındığın gelecek yıl (2013 yılı) çok az olacağı muhakkak bir gerçektir” demiştir.
Bu söylemin bir çalışmanın sonucu mu olduğu yoksa öylesine söylenmiş ifadeler mi olduğu  bilinmiyor. Eğer bir çalışmanın sonucu ise  bu çalışma eksik ve yanlış yapılmıştır. Öylesine söylenmiş ise külliyen yanlıştır. 
Fındık ağaçlarını püsküller nasıl yeniliyor? Fındık dalları püsküllerden yenilenemez. Püsküllerin böyle bir görevi yoktur.  Fındığın yenilenmesi iyi bir bakım sonucu oluşan sürgünlerle olur. 
Bu günlerde fındıkta erkek çiçekler henüz tam manası ile açılıp tozlarını yaymadılar. Giresun ve Ordu illerinde bu yıl fındık bahçelerinde bol miktarda erkek çiçekler (püsler) vardır. Bunların çok azı açılmaya başladı. Ocak ve Şubat aylarında tamamen açılarak tozlarını yayacaklar. 2013 yılı fındık üretiminde erkek çiçekler yönünden bir sıkıntı yoktur.  
Fındığın az mı olacağı yada çok mu olacağı fındık erkek çiçeklerine(püslere) bakarak karar verilemez. Erkek çiçeklerin çok ya da az olması fındığın miktarı hakkında fikir veremez. Kaldı ki erkek çiçeklerin fazla olması da iyi değildir.Zira erkek çiçeklerin sayısı fazla olursa tozların çimlenme yüzdeleri düşük olur. Tozlanmada sıkıntı yaşanır. Bu nedenle erkek çiçek miktarlarının orta seviyelerde olması istenir. 
Kasım-Aralık aylarında  püslerin oluşup-oluşmamasına bakarak  gelecek yılın  fındık ürününün beklenenin çok altında olacağını söylemek kesinlikle mümkün değildir. 
Fındıkta üretim, erkek çiçeklere, tomurcuklara ya da fındık dallarına bakılarak hiçbir zaman tahmin edilemez. 
Üretim tahmini en erken sadece ve sadece karanfillerin miktarına  göre yapılır. 
2013 yılı fındığının az mı çok mu olacağı ve seviyesi ancak karanfillerin tamamının açıldığı Şubat ayı 2 ci yarısında çeşitlerin üretim alanı oranında yeterli sayıda fındık dallarında  sayılan karanfillerin miktarına göre tahmin edilir.  
*******
FINDIK niye para etsin !
Nihayet fındık da ithal edildi.
Bu memlekette ömür boyu ithal edilmemesi gereken ürünlerin başında gelmesi gereken ya da  tarımsal ürünler içinde en son ithal edilmesi gereken fındık da ithal edildi. 
Dünyanın en kaliteli fındığı ülkemizde yetişiyor kimin umurunda.
Fındık depolarda çürüyor. Varsın çürüsün kimin umurunda.
350.000 üretici zarar ediyormuş zarar etsin. Kimin umurunda. 
Dünya'da üretilen fındığın % 70-75 ini Türkiye üretiyor.üretsin.
DÜNYA FINDIĞININ YÜZDE % 70-75 ni ÜRETEN TÜRKİYE FINDIK İTHAL ETTİ
Fındık ithalâtçısı kâr ediyor ya bu yeter
Fındık çiftçisi mi? Uyuyor. 
Sivil toplum kuruluşları mı !? 
Fındık niye para etsin.
Fındığın para etmesi için bir sebep mi var? 
Fındığın fiyatı neden düşük diyenlere ithaf olunur.
******
KÖKLERİ KÜTÜK OLAN OCAKLARDAN KİMSEYE VERİM GELMEZ 
Fındık bahçeleri yüksek verim alınacak şekilde dikilmemiş ve bakımı da yüksek verim alınacak şekilde yapılmamaktadır. 
Fındık ocaklarının kökleri kütük olmuş. Varsın olsun. Kimin umurunda.
Fındık bahçelerinde ocaklarda dallar birbirine bitişik yada yan yana büyüyorsa yani dallar 20-30 cm çapında bir ocak alanının içinden çıkıyorsa dalların kökleri mutlaka kütükleşmiştir. 
Fındık bahçelerinin % 80-90 ında ocakların kökleri kütüktür.
Kökleri kütük olan ocaklardan-fındık bahçelerinden verim alınamaz. Hayır gelmez.
Kendimizi kandırmayalım.
*******
FINDIK ÜRETİCİLERİ DALLARIN KIRILABİLECEĞİNİ İLERİ SÜREREK OCAKLARDA FAZLA SAYIDA FİDAN VE DAL BIRAKMAKTADIR.  
Fındık ocakların da lazım olur düşüncesi ile ocakların gelişmiş bir dal kadar boşluk olmayan yerlerinde fazladan fidan bırakmak dal büyütmek  doğru değildir. 
Bırakılan fidanların büyüyüp dal olabilmeleri için büyüyecekleri yönde bir dalın büyüyeceği kadar hacimde bir boşluğun mutlaka olması gerekir. 
Büyüme boşluğu olmadan bırakılan fidanlar dalların altına doğru büyürler ya da dalların aralarına doğru büyümeye çalışırlar.  
Hangi dalın altında ya da dalların arasında büyümeye çalışmışsa dalların o taraflarında yan dal ve dalcıkların az oluşmasına neden olurlar. 
Böyle fidanlar dal olduklarında üzerlerinde yan dal ve dalcık sayısı yok denecek kadar az teşekkül eder. Buda fındığın az olmasına neden olur. 
Fındıkla uğraşanların % 90-95 i ocaklarında fazladan fidan-dal bırakmaktadır. Bu uygulama  kesinlikle yanlıştır. Bunlar fındık tarımında yapılmaması gereken uygulamalardır. 
*******
GİRESUN KARDEN'DE GÜZEL ŞEYLER OLUYOR (II).
 KARDEN (Karadeniz Organik Gübre)'de güzel  çalışmalar yapılıyor.
KARDEN'de TÜBİTAK'ın desteği ile 2010-2011 yıllarında bitkisel atık olan çay atıklarından 2,5-3 ay gibi bir zamanda bitkisel kompost yani organik gübre yapıldı. Proje 16 ay içinde tamamlandı.
Karadeniz Bölgesinde özel sektör arasında Tübitak'tan 2 proje kazanıp tamamlayan tek kurum KARDEN olmuştur. Bu nedenle TÜBİTAK  KARDEN'e teşekkür yazısı göndermiştir. 
Doğal olarak 9-15 ayda fermente (çürüyen) olan çay atıkları  proje ile  2,5-3 ay gibi bir zamanda  fermente edilmiştir.  
Fermente olmuş bu organik maddenin içine belli oranlarda  organik azot, fosfor potasyum katılarak organik gübre yada mineral azot, fosfor gibi bitki besin maddeleri katılarak organomineral gübre yapılır, organik maddesi ve azotu yada fosforu düşük olan toprakların gübrelenmesinde kullanılır.
KARDEN 3 cü projesini de KOSGEB den kazanmıştır. Haftaya 3 cü proje hakkında bilgi vereceğim.
 Saygılarımla

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık