• 30 Ocak 2019, Çarşamba 17:25
A.Dursun YILMAZ

A. Dursun YILMAZ

Yutmayalım!

Önceki hafta yutmanın, mutluluk olduğunu dile getirmiştim. Yutmanın keyfini alın, hazzını çıkarın demiştim. Bugün ise yutmamanın faziletini anlatmaya çalışacağım. İki yazının başlıkları arasında yaman bir çelişki var değil mi? Bakalım, öyle mi?
Kişinin, sağlığının göstergesi olarak yemek, içmek, nefes almak bir mutluluk kaynağı olmalıdır! Hiç kuşkusuz, dünyanın en büyük hazinesidir, yiyebilmek, içebilmek, nefes alabilmek…
Biyolojik ve fizik varlık olarak, kişinin sağlıklı olması önemlidir. Beden ve ruh sağlığının bir bütün olarak korunmasının yollarını aramalıyız. Birey olarak sağlıklı insanlardan oluşan toplum da sağlıklıdır. Bireyleri sağlıklı değilse toplum, sağlıklı olabilir mi?      
***   
İnsanların, her şeyi bilmesi, bilebilmesi mümkün değildir! Günümüzde iletişim kaynaklarının çokluğu ve kötü kullanımı nedeniyle kalitesiz ve kirli bilgiler her yanımızda dolaşmaktadır! İnternet ortamındaki bilgilerin kirliliği nedeniyle yanıltıcı, özel amaçlı veya tamamıyla yanlış ve gerçek dışı bilgilerin bize ulaştığına tanık oluyoruz. Bize gelen bilgilerin doğru olup olmadığını anlamaya çalışmadan paylaşıyoruz. Paylaşma yoluyla öncelikle yazılımı yapanların figürü, reklam aracı oluyoruz. Sonra bu yazılımlar ve paylaşımlarımız aracılığı ile büyük bir pazarlama ağının parçası oluyoruz. Daha doğrusu, pazarlama faaliyeti yapanların esiri oluyoruz. Öznesi olamadığınız bir alanda başkalarının aracı oluyoruz. Kullanıyorlar bizi! Kötü bir tüketici olarak yaşıyoruz!
“Beğen”, ne demektir? Bu emir kipi bizi nerelere sürüklüyor?  Bir kişi “Beğendim” diyebilir veya tam tersini söyleyebilir! Paylaşımın altındaki “Beğen” komutunun, hizaya geç, sağa dön, sola dön, yat, kalk ve benzeri emir kipinden ne farkı var? Herkesi tek düze yapma çabasının bir yöntemi değil midir? Kalıba sokulmuş kuklalara dönmüş bir tüketici olarak yaşıyoruz!
Birçok sosyal psikoloji deneyleri, artık sosyal medya aracılığı ile yapılıyor. Bu zekâ testini, kimse çözemedi. Sen çöz, bakalım çözebilecek misin?  Ne demek? Desteklediğin adaya oy ver, partiye oy ver. Ne demek? Bilmem, ne hastalığına, çözüm. Bilmem, ne karışımını kullanırsan, hastalığın şıp diye iyileşir. Ne demek? Bu örnekler, sayısız ölçüde artırılabilir!  Başkaların, araştırmasının denekleri,  öğesi oluyoruz!
Tarih, coğrafya başta olmak üzere birçok alanda kirli bilgiler üzerinden yorum yapıyoruz. Tarihsel gerçekliğe uymayan birçok bilgi paylaşılmaktadır. Hatta ilk paylaşanlar tarafından bilerek ve isteyerek kirli bilgiler ile beynimiz yıkanmaktadır! Bilgisiz bir vatandaş veya yalan, yanlış bilgilerle donanmış bir vatandaş oluyoruz!
Bir reklamı, neden paylaşırız? Reklamı paylaştığınız için bir bedel ödediğinizi farkında mısınız? Birçok medya,  reklam yayınladığı için ücret alırken, bizler yaptığımız reklam paylaşımı için ücret veriyoruz. Bu yaman çelişkiyi farkında mısınız?  Farkında olmadan başkalarının reklamlarını para vererek yapıyoruz. Cebimizden kaynaklarımızın çıkmasına, emeğimizin sömürülmesine neden oluyoruz. 
İnternette kalma süresini artırma adına çok kısa sürede verilebilecek mesajın çok uzatılarak verildiğini, bir videonun süresinin bilerek ve isteyerek uzatıldığını, farkında mısınız? Bu tür videoların, internet hizmeti veren firmalar tarafından düzenlenebileceğini neden göz ardı ediyoruz?      
***
Bu nedenle, beğenmeden, paylaşmadan önce sorgulayalım! Acaba, bu bilgiler doğru olabilir mi? diye. Yutmayalım, yutmayın, yutturmayın! 
Leziz bir yemeği yemenin hazzını alalım, yutalım. Ama yalanları, zehirleri yutmayalım! Sağlıklı bireyler, sağlıklı toplumlar, bu tuzaklara düşmez!  Ruh sağlığı ile beden sağlığı bir bütündür, kafalarımızı karıştırmayalım! 
Yutmayalım!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Adem Gökşen Adem Gökşen 31.01.2019 12:43

Gözün kapalı burnun tıkalı Olmuşun abazın kazı Bize düşen ne verirlerse YUTMAK Ama yemezler artık yutmayacağız.

Sadettin ÇAKILI Sadettin ÇAKILI 31.01.2019 12:48

Kaleminize sağlık A Dursun Yılmaz.

Yalçın Yılancı Yalçın Yılancı 01.02.2019 18:42

Güzel bir yazı, emeğinize sağlık

yukarı çık