• 08 Ocak 2020, Çarşamba 15:52
A.Dursun YILMAZ

A. Dursun YILMAZ

Yine, gecikmiş bir yazı !

Gecen günlerde gecikmiş bir yazı yazmıştım: Karadeniz sahil yolu ile ilgili olarak. Öncesinde de Karadeniz Sahilinde yapılmak istenen tren yolu ilgili bir yazı yazarak, uyarımı gecikmeden yapmaya çalışmıştım. İster, gecikmiş olsun, ister gecikmemiş olsun, bu uyarılarımın dikkate alınacağı konusunda bir umudum yoktur. Yalnızca, gelecek kuşaklar, bizi suçladığında “Hiç mi bir vatan evladı bu aymazlığı görmedi” sorusunda bir kişi de olsa varmış demeleri, hepimizi bir nebze affetmeleri için yazıyorum. 
Şimdi yine aynı bağlamda bir gecikmiş yazı, daha:  
Giresun'un Karadeniz bölgesinde olduğunu bilmeyen yoktur. Karadeniz Bölgesinin, denize paralel uzanan ve hızla yükselen dağlar silsilesi ile dolu olduğunu da; bu dağların dere, çay ve ırmaklarla yarıldığını da biliriz. İşte, sarp dağlarla dolu Karadeniz Bölgesinde denize dökülen akarsuların oluşturduğu ovaların, düzlüklerin, deltaların bulunduğunu da gözlerimiz görmektedir. En büyükleri Kızılırmak ve Yeşilırmak ovasıdır. Bunlar kadar büyük olmasa da başka düzlükler, verimli ovacıklar vardır. Bunlardan ikisi Giresun ilindedir. Birincisi, Pazarsuyu Deresinin denize döküldüğü bölgedir. İkincisi de içinde Espiye ilçesinin de bulunduğu Yağlıdere ve Galevera deresinin düzlüğüdür. Her ikisi de kentleşmenin etkisindedir. Espiye ilçesi, tamamıyla dümdüz bir alana doğru yayılmıştır. Pazar-suyu ovası ise yıllardan beri kenarından kenarından kentleşme etkisindeydi. Önemli bir bölümü son 15-20 senede ko-nut alanına dönüştü. Son 6-7 senedir de, Pazarsuyu'nun batı yönü organize sanayi bölgesi oldu.    
***   
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Ankara İl Müdürü olarak Polatlı Organize Bölgesinin başlangıç noktasında yer aldığım, tüm bürokratik mekanizmasının çalıştırılmasında girişimcilerin yanında uğraş verdiğim için bilmekteyim. Organize Sanayi Bölgesi için izin alma ve yer tahsisi uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Görev yaptığım dönemin bir koalisyon hükümeti olduğu göz önüne alındığında tek parti iktidarında işlerin daha kolay ve hızlı yürütülebileceğini kabul ediyorum.
Ancak, yer seçim komisyonunun elini kolunu bağlayan bir yönetmelik var. Son yıllarda birkaç kez değişmiş olsa da 17.01.2008 ve 18.11.2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Yönetmeliğin hangisi uygulanırsa uygulansın, Pazarsuyu düzlüğüne organize sanayi yapılması mümkün değildir. Özellikle birinci sınıf tarım arazisi olduğu için organize sanayi bölgesi olması kesinlikle mümkün değildir. Yine, orman ve su işleri açısından yapılamaz. Bildiğim kadar ile yarısı Bulancak, öbür yarısı Piraziz Belediyelerinin mücavir alanında kalması nedeniyle yapılamaz. Hâkim rüzgâr yönü nedeniyle yapılamaz. Gelişme ve genişleme olanağının olmaması nedeniyle yapılamaz. Pazarsuyu deresinin denize döküldüğü yerin sulak alan olması nedeniyle yapılamaz. Kuşların kışlık barınma alanı olması nedeniyle yapıla-maz. Sel taşkınına maruz olma durumu nedeniyle yapılamaz.  Şimdiden, yatırım yapacak kişi ve kuruluşlara söylemiş olayım: Sel taşkını yönünden görünen ve bilinenin ötesinde önlem alın. Yer altı suyu ve yüzeysel içme suyu yönünden yapılamaz. Bulancak ilçesinin içme suyu-nun birkaç kilometre yukarısında olduğu-nu da hatırlatmak isterim. Bölgenin deniz tarafında su ürünlerinin üreme bölgeleri ve üretim alanlarının bulunması nedeniyle yapılamaz.  
  ***   
Pazarsuyu deresinin kenarına organi-ze sanayi bölgesi yapılması, tümüyle yanlış olmuştur. Bu alanda, Karadeniz bölgesinde yaşayan insanların tarımsal gıdalarının tamamını yetiştirilmesi müm-kündü. Sera yapılarak, yılda üç ürün alına-rak, Akdeniz ve Ege Bölgesi ile rekabet edebilecek potansiyeli olan bir alan yok edilmiştir. Yarın öbür gün domates, marul, salatalık, biber yemek yerine fabrikaların duvar taşlarını yemek zorunda kalacağı-mız unutulmasın, istedim!  


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Naim baydar Naim baydar 12.01.2020 00:05

Ah Ahmet arkadaşım olmaması için kaç dava açtık bir bilsen hata bir tane de durdurma kararımız vardı. Ne oldu bu karardan sonra kamu yararı kapsamına aldılar

yukarı çık