• 10 Mayıs 2018, Perşembe 9:00
A.Dursun YILMAZ

A. Dursun YILMAZ

Şoförlük, İş Makinesi Operatörlüğü ve İşsizlik
 Belki okudunuz, belki de okumadınız. Son haftalarda şoförlük mesleğinden söz etmekteyim. Geçmişte mesleğin saygınlığının çok yüksek olduğunu, şimdi, bu saygınlığını koruyamadığını ifade etmiştim. Hatta, şoförlük mesleğinin bitmekte olduğunu, ileride mutlaka biteceğini, şoförler odası ile federasyonunun gerekli tedbirleri almaları gerektiğini söylemiştim. Yine, hemen gerçekleşmesi beklenmez ise de uzun olmayan bir süreçte şoförler odalarının kapanacağını veya dönüşüme uğrayacağını dile getirmiştim. Bugün, sürecin olumsuzluğuna karşı “Ne yapılabilir? Ne yapılmalıdır?” sorularına yanıt aramak istiyorum.
***
Ülkemizde, işsizlik çok ciddi bir sorundur. Sağımızda solumuzda, yakınımızda uzağımızda çok sayıda insan iş aramaktadır. Özellikle gençler arasında işsizlik çok yaygıdır. İşsizliğin nedenlerini tartışmaya başlarsak, sonu gelmez. Nedenlerini tartışmayı başka bir zamana bırakarak, “Ne yapabiliriz? Elimizden gelen bir şey var mıdır?” sorusuna yanıt arayalım. Özellikle şoförler odaları ile federasyon bu konuyu masaya yatırmalıdır. İsterlerse olur.
***
Ülkemizdeki araç sayısı yirmi milyonu aşmıştır. Yaklaşık her dört kişiye bir araç düşmektedir. Yani, her bir aileye bir araç düşmektedir. Biliyorsunuzdur, B sınıfı sürücü belgesine sahip olanlar otomobil ve kamyonet kullanabilmektedir. Ülkemizdeki araçların çoğunun otomobil olduğu gözetildiğinde sürücü belgelerinin çoğunluğunun B sınıfı olması da kaçınılmazdır. Ancak, iş bulmak açısından B sınıfı sürücü belgesi sahibi olmanın yeterli olamayacağını düşünmekteyim. Kamyon ve çekici kullanmak için C sınıfı, minibüs ve otobüs kullanmak için D sınıfı, traktör kullanmak için F sınıfı ve iş makinesi kullanmak için G sınıfı sürücü belgesine ihtiyaç vardır. B sınıfı sürücü belgesinde olduğu gibi F ve G sınıfı sürücü belgesi almak için 18 yaş yetmektedir. C sınıfı için 21 yaş, D sınıfı için 24 yaş gerekmektedir.
Eğitim çağında olan gençlerin B sınıfı dışında rahatlıkla C, F ve G sınıfı sürücü belgesi alabileceği açıktır. Eğitim çağının sonuna doğru gelmiş gençlerin D sınıfı sürücü belgesi alabilmesi mümkündür. İster eğitimi sürmekte olsun, ister bitmiş, isterse sürücü belgesi alabilecek kadar eğitim görmüş olsun, tüm gençler traktör ve iş makinesi başta olmak üzere B sınıfı yanında mutlaka F ve G sınıfı sürücü belgesi almalıdır.
Altyapı ve üstyapı dahil olmak üzere ülkemizde inşaat sektörü başat durumdadır. İstihdamın önemli bir kısmını sağlamaktadır. Her türlü inşaat işinde iş makineleri ağırlıklı olarak yer tutmaktadır. Buna karşılık yükleniciler yetişmiş insan gücü bulma konusunda zorluk çekmektedir. Özellikle kazıcı, delici, kırıcı iş makinelerini kullanacak eleman bulma konusunda çok ciddi bir sıkıntı vardır. Greyder, dozer ve benzeri iş makinelerini kullanabilecek insan sayısı azdır. Hatta forklift kullanabilecek insanların hemen işe başladıklarına tanık olmaktayız.
Başka meslek sahibi olma amacıyla yüksek okulda okunuyor olsa bile G sınıfı sürücü belgesi sahibinin iş bulma sorunu olmaz. F sınıfı özellikle G sınıfı sürücü belgesine sahip gençlerin eğitim süresi içinde ve tam zamanlı olmayacak şekilde çalışarak hem çalışıp hem de okuma imkanı olabilir. Başka bir alanda eğitim görüyor olsalar bile isterlerse meslek durumuna getirebilirler. Yabancı dil bilen bir iş makinesi operatörünün yurt dışında dahi iş bulma sorunu olmaz.
***
Şoförler odaları ve federasyonu, mutlaka G sınıfı başta olmak üzere F, C ve D sınıfı sürücü belgesi alınması için gençlerin önünü açacak önderliği yapmalıdır. Odalar; kalkınma ajanları ve sürücü kursları ile eğitim planlaması yapabilir. İşin başına federasyon geçerse modüler eğitim planlaması yapılabilir. Yine federasyonun girişimi ve aracılığı ile kalkınma ajanlarının eğitmen ücretini ödeme desteği alınabilir. Bu planlama çerçevesinde ve alınabilecek destekle odalar eğitim verebilir, sürücü kurslarının ücretsiz eğitim vermesini sağlayabilir.
Şoförler odaları, bundan böyle iş makineleri operatörlerinin eğitimine önderlik ederek, çok sayıda genç insanın iş sahibi olmasına katkı sağlayarak, kendi geleceklerini de kurtarabilir.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık