• 26 Haziran 2019, Çarşamba 16:46
A.Dursun YILMAZ

A. Dursun YILMAZ

Sayacı Kadın!

Türkler, tarihin derinliklerinden itibaren hayvancılık yaparak yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Hayvancılık konusunda Türklerin deneyimi çok yüksektir. Hatta hayvancılık yaşam biçimleri olmuştur. Belki de başka dillerde olmadığı ölçülerde Türkçedeki hayvancılık terimleri çok çok zengindir. Son yıllardaki sorunları ve sıkıntıları göz ardı edersek Anadolu coğrafyası hayvancılığın, özellikle küçükbaş hayvancılığın merkezidir. 
Hayvancılığın merkezi olmasından kaynaklanan et, süt, peynir ve deri üretiminin büyüklüğü, sosyal ve ekonomik yaşama doğrudan ve dolaylı olarak yansımıştır. Etkileri her alanda görülmüştür. 
Neredeyse her bir kentimizde tabakhane semti, sokağı, caddesi; kunduracılar çarşısı, sokağı, caddesi, arastası; saraçhane semti, saraçlar sokağı, caddesi, çarşısı; semerciler çarşısı, nalbantlar sokağı, dericiler arastası vardır. Deyim yerindeyse hayvancılık, dericiliğin gelişmesine neden olmuştur. Dericilik de ayakkabılık ve saraçlık zanaatının gelişmesini sağlamıştır. Ayakkabılık, aynı zamanda ahilik kültürünün yaşatıldığı en önemli zanaat alanlarından birisi olmuştur.       
*** 
Ülkemizde işsizlik çok büyük bir sorundur. Üniversitelerin genç işsiz yetiştirmekte başarılı olduğunu biliyoruz! Buna karşılık birçok üretim alanında ara insan gücüne gereksinim bulunmaktadır. Esnaf ve sanatkârlarımız, çırak bulamamaktadır. Bulsalar dahi çırak adayı, ilk önce ücret pazarlığı yapmaktadır. Çırak adayı, mesleğin inceliklerini öğrenmekten çok alacağı ücret ile hangi marka telefonu satın alacağının, hangi marka giysi alacağının inceliklerini araştırmakla vakit geçirmeyi yeğlemektedir.  İşsizlik sorunu, işi olan olmayan, geliri olan olmayan, geçim derdi olan olmayan herkesi ilgilendirmektedir. Kısacası hepimizin sorumluluk alanına girmektedir.     
***
    Şirketlerin, kurumların, yerel yönetimlerin önleri, yetkililerin makam odaları vasıflı, vasıfsız işsizlerin iş talepleri ile dolup taşmaktadır. İnsanlar, iş bulma konusunda bir başkasından medet ummaktadır. İktidar, bu sorunu daha da artırmıştır.  İş karşılığında insanların beden ve ruh sağlığını bozacak, kişiliğini zedeleyecek taleplerin gündeme getirildiğini okuyoruz, duyuyoruz. Başlı başına bu durum, hepimizin sorumluluğunu daha da artırmaktadır. 
***  
Çözüm noktasında yapılacak bir şeyler vardır: İşsizlik sorununu tümden çözemeyeceğimizi bilmekle beraber yerel yönetimlerin önderliğinde, kuruculuğunda, ortaklığında üretim ve pazarlama kooperatifi kurularak, ayakkabı ve saraç ürünleri üretimi planlanabilir. Ayakkabı sayalarının, evlerde kadınlar tarafından dikilmesi sağlanabilir. Bunun için çeşitli eğitim kurumlarından destek alınabilir. Kurslar düzenlenebilir. Saya makineleri ücretsiz verilebileceği gibi bedelinin yapılacak işle ödenmesi sağlanabilir. Sayalar, kooperatifin atölyesinde ayakkabıya dönüştürülebilir. Makineli üretim yapılabileceği gibi yalnızca el işçiliği ile üretim yapılması planlanabilir, her ikisi de olabilir. Eskiden olduğu gibi ayak ölçüsüne göre üretim yapılabilir. Kooperatif işliğinde mutlaka tasarım bölümünün, derinin kesilmesi ve sayanın ayakkabıya dönüştürülmesi bölümünün olması gereklidir. Bunun dışında bir pazarlama planlaması yapılmasına da ihtiyaç vardır.  
Ahilik kültürünün de yaşatılmasını ilke edinmesi gereken bu kooperatife yerel ayakkabı üretici ve satıcılarının ortak olması sağlanabilir. İlgili esnaf ve sanatkârlar odalarıyla, birliklerinin, ticaret odalarının ortak olması sağlanabilir. 
Bütün bunları yapmak da yetmez! Üretici ile tüketicinin işbirliğinin bir örneği olarak herkesin sahip çıkması gereklidir. 
Yapılacak ürünleri satın almayı ve sürekli kullanmayı yeğleyecek bilinçli belde halkına da ihtiyaç vardır. Komşusunun gelirinin artmasını isteyen, üretimin sağladığı katma değerin beldesinde kalmasının kendi gelirine de olumlu katkı yapacağını bilen insanlara, vatandaşlara, tüketicilere de çok büyük ihtiyaç vardır. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık