• 17 Temmuz 2019, Çarşamba 17:04
A.Dursun YILMAZ

A. Dursun YILMAZ

Ortanca !

Ülkemizde, Yalova ili başta olmak üzere birçok yerinde çiçek yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu ilimizin yanında İzmir ilinde de hatırı sayılır miktarda çiçekçilik vardır. Antalya ve başka illerimizde de değişik büyüklüklerde çiçek yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu illerimizden çiçek dış satımı da yapılmaktadır. İlimiz çiçekçilerinde satılan çiçeklerin çoğunluğu bu illerden gelmektedir.
Yalova'nın iklimi ile Giresun sahil kesiminin iklimi arasında fark yok denecek kadar azdır. Yalova'da çiçek yetiştiriciliğinin gelişmesine karşın Giresun'da neden gelişmediğini hepimizin sorgulaması gerekmektedir.  
*** 
Karadeniz Bölgesinin genelinde ortanca bitkisinin, doğal gelişme ortamı bulduğu bilinmektedir. Ortanca bitkisinin en güzel yetiştiği yerlerden birisi, Giresun ilidir. Giresun ilinde evlerin önünde ortanca bitkisine bol miktarda rastlarız. Yetiştirilmesi için çok özel bir çaba gerekmez. 
Ortanca bitkisi hem kesme çiçek, hem de saksı bitkisi olarak satışa sunulabilmektedir. Ticari amaçlı dikimde yalnızca planlı bir dikim ve sulama gerekir. Doğal olarak, ticari sürekliliği sağlayacak ölçüde dikim alanı büyüklüğüne ihtiyaç vardır. Birkaç üretici olduğunda pazarlama yeteneğinin artacağı da bilinmelidir. Yani işbirliği, yardımlaşma ve dayanışma gerektirir. Yine ilimiz coğrafyasının verdiği olanakla üreticiler, yön ve rakım planlaması ile dikim yaptıklarında en az dört-altı ay arasında üretim yapılabilir. Sera üretim ile bu süre daha uzun olabilir. Talebe bağlı olarak açık pembeden mor renge kadar genişleyen bir renk yelpazesinde üretim yapılabilir. Çiçek yetiştiriciliğinin ortanca ile sınırlı tutulması gerektiğini söylemiyorum.  Gerek saksı, gerekse kesme çiçek olarak başka çiçeklerin üretimi de gündeme gelmelidir. Ancak, coğrafyanın verdiği olanak nedeniyle ortanca bitkisi ile başlamak doğrudur. Fındık fiyatlarının üreticinin canını yaktığı bu günlerde fındık bahçelerinin yalnızca bir dönümünün ortanca bitkisine ayrılması ile üreticinin Nisan ayından Ağustos ayına kadar sürede kesme çiçek üretip satarak önemli ölçüde gelir elde edebilecektir. Bu gelir nedeniyle fındık hasadı öncesinde ihtiyaç duyulan nakit sorunu da en aza inecektir. Bu nedenle 10 dönümden az olmayan fındık bahçelerinin uygun yerine mutlaka bir dönüm ortanca yetiştiriciliği yapılmalıdır.           
  *** 
Yine, üretici, esnaf ve tüketici işbirliğine gereksinim olduğunu gösteren bir konuya değinmiş olduk. Üretim ve yetiştiricilik üzerine verilecek bir eğitimden sonra her bir köyde en az bir veya birkaç üretici ortanca yetiştirebilir. Yerel yönetimler başta olmak üzere kamu yönetimi ve destekleme kurumları tarafından çelik temin edilebilir. Sulama araç, gereçleri veya tesisi ile sera malzemesi bağışlanabilir. Bağış yerine ürün satışına bağlı olarak peyderpey bedelinin geriye ödenmesi sağlanabilir. Bir üretim ve pazarlama kooperatifi aracılığı ile satışı ve pazarlanması yapılabilir. Sorun üretimin yapılması ile bitmiyor. İlimizdeki çiçekçi esnafının bu ürünleri satması ile tüketicilerin de bu ürünleri satın almasından geçmektedir. Çiçekçi esnafı çift yönlü ticaret yapabilir. Giresun'dan ortancayı büyük illere götürürken oradan satacağı başka çiçekleri alabilir.    
Bütün bunları neden yazdım: Büyük illerimizde kesme çiçek olarak satışa sunulan ortanca bitkisi Hollanda'dan gelmektedir. 2016 yılında Hollanda'nın bir dal ortancayı 1,22 € fiyatla satarak 44.4 milyon € gelir elde ettiği internet ortamında yazılıdır. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık