• 18 Ocak 2018, Perşembe 8:38
A.Dursun YILMAZ

A. Dursun YILMAZ

ÖLÜR MÜSÜNÜZ?
 Esnaf ve sanatkârlar, Cumhuriyet tarihi boyunca cemiyet, dernek ve oda şeklinde isimler taşıyan organizasyonlar içinde yer almıştır. Tarihsel gelişiminin olumlu ve olumsuz etkilerinden söz edilebilir. Teknolojinin, ekonominin ve mesleklerin değişimine, gelişimine bağlı olarak odaların işlevleri de değişmiştir. Geçmişin etkili odalarının bugün adı dahi okunmamaktadır. Bugünün güçlü ve etkili odalarının geçmişte varlığı yoktu. Çünkü teknoloji, ekonomik ve mesleklerin gelişimine bağlı olarak yeni yeni odalar kurulmuştur. Odalar, günümüzde 5362 sayılı Kanun hükümlerine göre kurulup faaliyet göstermektedir.
***
Bakırcılık ve kalaycılık 20-30 yıl öncesine kadar gözde meslek iken bugün evimizdeki bakır eşyayı kalaylatacak bir sanatkârı bulamıyoruz. Eskiden evlerin neredeyse tüm eşyaları bakırdan oluşmakta iken bakırları satarak alüminyum eşyaları ve plastikleri kullanmaya başladık. Evlerdeki bakır eşyaların ekonomik ve işlevsel değerini bir kenara bıraksak bile sanatsal değerini göz ardı ettik, etmekteyiz. Yerine hiçbir sanat değeri olmayan alüminyum eşyaları kullanmayı bir beceri ve övünme vesilesi saydık. Şimdi de alüminyum kullanımından kaynaklanan unutkanlık ve Alzheimer hastalığı ile boğuşmaktayız. Bunu bile bile teflon kaplamalı ve granit kaplamalı alüminyum eşyalara sarılmaya devam ediyoruz. İşte, kullanmaya başladığımız alüminyum eşyaların her birinin bir bakırcı-kalaycı sanatkârının işyerini kapatmasına neden olduğunu bilmiyoruz, bilmezlikten geliyoruz. Kısacası, ağzımız susuyor, gözümüz görmüyor, kulağımız işitmiyor. Sonra, büyüklerimiz Alzheimer hastalığı ile boğuşuyor, biz de hasta olur muyuz diye soruyoruz.
***
Dupont dünya devi bir kimya sanayi şirketi. Dupont dünya tekeli. Belki biliyorsunuz, belki de bilmiyorsunuz. Teflonu bulan ve endüstriye kazandıran bir dev. Aldığımız teflon eşyadan payını alan şirket. Satın aldığımız her bir alüminyumdan yapılmış teflon kaplı eşya, dünya tekelinin zenginleşmesine katkı sağlamaktadır.
Alüminyumun, Alzheimer hastalığı yaptığı bilgisinin yanında şimdi de teflonun kanser yaptığı bilgisi ortaya çıkmıştır. Buna rağmen teflon eşyaları kullanmaya devam ediyoruz. Hatta yakınlarımızı teflon eşya kullanmaya teşvik ediyoruz. Doğal olarak, hiçbir kimseye hangi eşyayı kullanacağını söyleyemeyiz. Ancak, tercihlerin doğru olup olmadığını tartışmaya açabiliriz.
***
Bir yanda dünya devi Dupont, diğer yanda kıyıda köşede mesleğini icra etmeye çabalayan bakırcı-kalaycı esnafı. Bir yanda alüminyum eşya diğer yanda bakır eşya. Bir tarafta kalaylı eşya, diğer tarafta teflon kaplama. Tercih sizin! Teflon kaplamalı bir eşyayı kullanmazsanız, ölür müsünüz? Kalaylı bakır eşyayı kullanırsanız, ölmezsiniz.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık