• 30 Ağustos 2017, Çarşamba 15:55
A.Dursun YILMAZ

A. Dursun YILMAZ

Milletin Vekili, Doğru Söylüyor!
 İnsanlar, unutur. Unutabilir. Toplumlar da unutur. Unutabilir. Unutmanın, iyi yönleri de olabilir, kötü yönleri de. Maziyi, unutmanın iyi yönleri vardır. Aşk acısı varsa geçmişi unutmak iyidir. Bir başarı varsa unutmak mümkün mü ? Hangi derecede olursa olsun, okul bitirme, diplomayı hak etme, unutulabilir mi ?
30 Ağustos Zaferi unutulur mu, unutabilir mi ? Egemen devletlerin, tarihimizde yer alan zaferleri, başarıları unutturmak için sinsi gayretler içinde olduğu unutulabilir mi ? Başkumandan Meydan Muharebesi, ülkemizin ve devletimizin bugünü kadar geçmişini de savunmasının en önemli günüdür. Bu savaş olmasaydı, Malazgirt'i nasıl savunabilirdik. Osmanlı'nın savaşlarını nasıl savunabilirdik. Başkumandan Meydan Muharebesini yok saymak, insanın kendisini inkar etmesidir. Malazgirt'i unutmayanların, Başkumandan Meydan Muharebesini unutmaya hakkı yoktur. Unutmak, egemen devletlerin sinsi planlarına düşmek demektir.
***
Geçmişte, yetmişli yıllarda Necmettin Erba-kan, fındığın “dağ ürünü” olduğunu, belirlenen destekleme fiyatının yeterli olduğunu söylemişti. Söylendiği tarihlerde başka köylüler olmak üzere birçok kesimden itirazlar gelmişti. Ama bugün hatırlayan var mı ? Fındık ve tarım ile ilgili teşkilatlar fındığın dağ ürünü olmadığını güçlü biçimde söylemiş olsalardı, unutulabilir miydi ?
***
Gazetemizin 24 Ağustos 2017 tarihli nüshasında yer aldığı üzere Giresun Milletvekili Cemal Öztürk. “Fındık zaruri ihtiyaç maddesi değil.” sözünün yanlış anlaşıldığını ifade ederek “Fındık buğday gibi çay gibi su gibi ekmek gibi temel gıda maddesi değil, zaruri tüketim maddesi de değil. Bir sanayi maddesi. Çikolata yapılıyor, bunu da daha çok zengin kesim tüketiyor.” açıklamasını yaptığına tanık olduk. Giresunlu, Göreleli ve Fiskobirlik gibi 80 yıllık geçmişi olan bir kurumda genel müdürlük yapan milletvekili-nin, bir bildiği vardır!
***
Öncelikle unutmayalım ve unutturmayım. Fındığın gerek üretimi, gerekse işlenmesi aşamasında bölge insanının istihdam edilmesine yaptığı katkı olağanüstüdür. Yine unutmayalım. Uzun yıllar ihracat tutarının yarısını fındığın ihraç bedeli oluşturmuştur. Birçok fabrikanın maliyeti, fındık başta olmak üzere kuru üzüm, incir gibi ürünlerin satışı ile karşılanmıştır.
Dedesi 1900 yılların başında Karadeniz ve Tuna üzerinden deniz yoluyla Almanya'ya fındık götürmüş birisi olarak söylemek zorundayım. Birinci dünya savaşı, kurtuluş savaşı yıllarında insanların fındığı, öğüterek ekmek gibi yediğini de unutmayalım, unutturmayalım. Hatta, abartı olsa bile fındık kabuğunun da öğütülerek yendiği, ekmek ununa katıldığı söylenmektedir.
İnsanlar, çay içmeseler hiçbir eksiklik hissetmezler. Ya da yalnızca çay içerek yaşamaları mümkün değildir. Fakat, yalnızca fındık yiyerek yaşamaları mümkündür. Sizce, hangisi zaruri ? Çay mı, fındık mı ? Fındığın temel gıda maddesi olduğunu anlamak için fındık tanıtma grubunun “Aganini Naganini” reklamına gerek olmadığı gibi Canan Karatay diyetine de gerek yoktur. Buradan bir tespit yaparsak, fındık, zaruri gıda maddesidir. Herkes tüketmeli ve tükettirmelidir.
***
Peki, milletin vekilinin doğru söylediği nedir ? Fındık, sanayi maddesidir. Hiç kuşku yoktur. Doğrudur ve haklıdır. Ancak bir açıklamayı da peşinden yapmak kaydıyla. Arjantin, Şili, Gürcistan, Azerbaycan, Yunanistan, İspanya, Amerika Birleşik Devletleri ve İtalya fındıkları, çerezlik değildir. Gıda ve çikolata sanayisinin hammaddesidir. Bu ülkelerin fındıkları için doğru söylendiği kabul edilmelidir. Ülkemize gelince durum değişmektedir. Batı Bölgesi denilen Düzce, Bolu, Zonguldak, Adapazarı illerinde üretilen fındığın da sanayi hammaddesi olduğu bilinmektedir. Geleneksel üretim, ticaret ve ihraç piyasamızda fındıklar bölgelerine göre “Giresun kalite”, “Ordu Levant” ve “Trabzon Levant” kalite olarak uzun bir geçmişe sahiptir. Ordu, Trabzon bölgesinin fındığının da sanayi girdisi olarak kullanılması doğaldır. Ancak, “Giresun kalite” fındığa gelince özellikle Giresun tombul fındığı, diğer adıyla yağlı fındık için aynı şey söylenebilir mi ? Ülkemizin ve Dünyanın tek çerezlik fındığı, Giresun Yağlısıdır. Milletin vekili, Giresun fındığına kadar tamamen haklıdır, doğru söylemiştir. Televizyon konuşmasında “Giresun fındığı hariç diğerleri sanayi hammaddesidir,” demiş olsaydı hiçbir sorun olmayacaktı.
***
Giresun fındığına sahip çıkan oda, kooperatif, siyasi parti ve benzeri kuruluşlar olsaydı milletin vekili, “Fındık zaruri gıda değildir, sanayi maddesidir.” diyebilir miydi ? Ancak, Necmettin Erbakan'ın dağ ürünü diye tanımlaması unutulduğu gibi fındığın sanayi maddesi olarak tanımlanması da unutulur. Onun için milletin vekilinin üzülmesine ve yanlış anlaşıldım demesine gerek yoktur. Unutulur.
Unutulmaması için fındığa sahip çıkacak kişi, köylü ve kurum ve kuruluş gerekiyor ki ara ki bulasın. Fındığı ekmek gibi yememek istiyorsak güçlü ve bağımsız kurum ve kuruluşlara gerek bulunmaktadır. Geçmişini unutan geleceğini inkar eder. Fındığın üç yüz yıllık tarihinin ve Başkumandan Meydan Muharebesinin unutulmaması dileğiyle iyi bayramlar.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık