• 13 Haziran 2018, Çarşamba 16:50
A.Dursun YILMAZ

A. Dursun YILMAZ

LAZIMLIK!
 Gerek; bir şeyin yapılabilmesinin ya da olabilmesinin bağlı olduğu şey demektir. Arapçası ile lazım. Gerekli ise yerinde olan, uygun olan demektir. Diğer bir deyişle lüzumlu. Lüzum; gereklik, gereklilik demektir. Gereksiz, lüzumsuz demektir. Lazımlık, oturak demektir. Gereklik, lüzum demekken, neden lazımlık, oturak demektir? Lazımlık deyince, bebeklerin ve çocukların ve yaşlıların kullandığı bir gereç olarak kullanımı akla gelir. Gereklik deyince lazımlık akla gelmediği gibi lazımlık deyince de oturaktan başka bir şey akla gelmiyor!
***
Gırgır, haftalık karikatür dergisi olarak unutulmazdır. Gırgır, okuyan kuşağın ayrıcalıklı olduğunu düşünmekteyim. Gırgır dergisinden önce yayımlanmış olan Akbaba dergisini de yok saymıyorum, ama Gırgır'ın tadı beni çok etkilemiştir. Gırgır dergisinin yayımlandığı yıllarda bu dergiyi okumayan insanın çok büyük bir kayıp içinde olduğunu söylediğimde, bilmem bana katılır mısınız? Gırgır dergisinin yayımlandığı yıllarda başka mizah dergileri yayımlanmış olsa da Gırgır'ın tadı farklıdır, başkadır. Gırgır'dan sonra da çok sayıda mizah dergisi yayımlanmıştır. Aynı tadı bulamadığımı itiraf edeyim. Gırgır okuyanların zekalarının pırıltılı olduğunu düşünmüşümdür, bugün de aynı kanıdayım. Mizah duygusunu yaratan, oluşturan, fark ettirenin, yalnızca bir mizah dergisi olduğunu söylemek doğru değildir. Mizah kültürünü, bir dergi ile sınırlamayı kabul edemeyiz. Gırgır, yanında Aziz Nesin başta olmak üzere çok sayıda yazarımızın mizah öykülerini, nasıl yadsıyabiliriz? Ama, çizgi sanatının dergisi olarak Gırgır, unutulmazdır.
***
İnsanlar, fizyolojik ihtiyaçlarını giderirken ulu orta davranmazlar, davranamazlar. Bebeklikten kurtulmaya çalışan çocuklar dahi ulu orta, ihtiyaç gidermez. Lazımlık, ulu orta durmaz. Ya tuvaletin içinde, ya da bir kapının arkasında, yahut bir zulada durur. Çocuk, lazımlığını kullanırken gizlenmeye çalışır. Fizyolojik ihtiyacını giderirken başkaları görsün istemez. Bırakın ulu orta ihtiyaç gidermeyi, lazımlığını kullanan çocuğun, başkalarından saklanması çabası bile olağanüstüdür. Peki, bir çocuğun başardığı bu işi; büyükler neden yapmaz, yapamaz. Siyasetçiler neden çözmez, çözemez.
***
Gençliğimizde siyaset dünyasının söylemlerinde küfür yoktu, “şerefsiz” gibi onur kırıcı ifadeler yoktu. Her bir söylemde bir zeka pırıltısı görülürdü. Bir siyasetçinin söylediğine diğer siyasetçi yine zeka ürünü bir yanıt verirdi. Siyasi yönünü beğenmediğimiz bir siyasetçinin geçmişte kalan söylemlerine baktığımızda zeka ürünlerini görünce geçmişe özlem duymamak elde değildir.
***
Bugün ne Gırgır geri gelebilir, ne de eski siyasetçiler. Neyse, Gırgır dergisi yok ama sosyal medya var. İyi ki var. Sosyal medyadaki mizahı görünce içim şenlendi. Ruhumu sıkan karamsarlık, silindi. Fizyolojik ihtiyacını ulu orta yapanlar yerine lazımlık kullanan çocukları yeğliyorum. Mizahın içinde incelik vardır. Bu inceliği yaşayanları ve yaşatanları seviyorum. Gırgırı yaşamın rengi olarak kabul edenleri yeğliyorum. Yaşama, mizahla bakanları istiyorum. Lazımlık, lüzumludur! Latife, latif gerek!

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık