• 18 Mayıs 2017, Perşembe 8:54
A.Dursun YILMAZ

A. Dursun YILMAZ

GİRESUN'UN İZDÜŞÜMÜ
 Bugün, izdüşümünden söz etmek istiyorum. Hem geometri, hem coğrafya, hem de edebiyat olmalı. Ama, hiçbirisi olmamalı. Belki, biraz sosyoloji biraz da ekonomi olmalı. Hepsinin bileşkesi yada hepsinin birleştiği bir ortak alana girmeli. Belki, bilim farklı alanlara ayrılmayabilir. Fen bilimi, sosyal bilim diye ayırmanın bir anlamı bile olmayabilir, kimbilir ? Ne dersiniz ?
***
Giresun ilinin sosyo-ekonomik yapısı, bir çok göstergeye göre değerlendirilebilir. Bu göstergelere göre değerlendirme yapılmadan önce coğrafi konumuna bir baksak diyorum. Giresun'un coğrafi bilgileri, diğer il ve bölgelerle karşılaştırılınca neler ortaya çıkabilir.
Engebeleri ile birlikte olan yüzölçümüne gerçek alan, arazinin tümüyle düz olduğu varsayımı ile yapılan ölçüme de izdüşüm alanı denilmektedir. Gerçek alanın, izdüşüm alanına oranı ise bize, arazinin düz veya engebeli olduğunu göstermektedir. Oran büyüdükçe, arazinin engebesi de artmaktadır. Ülkemizin engebe oranı % 4,51 olup, Trakya bu ortalama oranın altında kalarak epeyce düzdür. İç Anadolu Bölgesi % 3,09 oranı ile en düz araziye sahipken Karadeniz %6,72 ile en engebeli bölgesidir. Karadeniz Bölgesini ayrıntılı olarak ele aldığımızda ve batısı % 5,67, ortası % 5,75 ile ülke ortalamasının üzerinde iken Giresun ilinin de içinde olduğu doğu tarafı % 9,20 ile zirvede yer almaktadır. Doğu Karadeniz Bölgesi illerindeki arazinin engebe oranı (% 9,20), ülke engebe oranının (% 4,51) iki katını geçmektedir.
Ülkemizin en sarp arazisine sahip illeri sırasıyla Artvin, Rize, Trabzon, Giresun ( % 9,75), Tunceli, Sinop, Bayburt, Gümüşhane, Bingöl ve Zonguldak'dır. Giresun, ülkemizin en sarp arazisine sahip dördüncü ilidir. Diğer illerle karşılaştırıldığına Giresun'un coğrafyasının geometrisi pek parlak değildir. Bu arazi yapısıyla Giresun ili yol, su, kanalizasyon, elektrik, telefon ve benzeri alt yapı maliyetleri açısından en olumsuz koşullar altındadır. Konut yapımı ve sanayileşme açısından diğer illere göre çok dezavantajlı olduğu açıktır. Fındık üretimi açısından ise durumun olumsuzluğunu da dile getirmeliyim.
***
Öyleyse, ne yapmalı ? Her olumsuz tarafın olumlu bir yanı olmaz mı ? Olur. Örneğin, organize sanayi bölgesi yapacağız diye yırtınmamalıyız. Ulaşım, iletişim ve altyapı yönünden uygun olan her bir köye bir üretim tesisi, sanayi tesisi kurulabilir. Sanayinin, ulaşım ve altyapı maliyetleri açısından rekabet edebilir olması gerekir. Bu durumda gemi yapımı dışında ağır sanayinin, Giresun ilinde rekabet edebilir olmayacağını söyleyebiliriz. Buna karşılık yüksek teknolojili ve katma değer oluşturabilen sektörlere girmekte yarar vardır. Yani deyim yerinde ise yükte hafif, bahası ağır olan ürünler üretilmelidir. Belli bir köy öbeğinde hayvancılık yapılıp buna dayalı tesisler kurulabilir. Belli sayıdaki köylerin merkezine mutlaka bir fındık kırma tesisi olmalı, fındık işleme tesisi kurulmalıdır.
Bunların tümü planlama sorunudur. Planlama yapılmadan kalkınma olmaz. Planlama yapılabilmesi için mevcutların tespitine ihtiyaç vardır. Yalnızca tespiti yetmez. Envanterde yer alanların olumlu ve olumsuz, güçlü ve zayıf yönlerinin saptanması, potansiyelin ve hedeflerin belirlenmesine gerekir ki rotasız kalmaktan kurtulalım.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık