• 06 Eylül 2018, Perşembe 10:55
A.Dursun YILMAZ

A. Dursun YILMAZ

Faiz Yetmiyor Mu?
 Neymiş, efendim! Danıştay, bankaların tahsil ettiği “hesap işletim” ücretinin tahsilini sağlayan yönetmeliğin bu hükmünü iptal etmiş. Haberi alan tüketiciler sevindirik oldular!.
İlgili Bakanlık da son on yılın hesap işletim ücretinin talep edilebileceğini ve bankalar bu talebi yerine getirmezlerse tüketici sorunları hakem heyetine başvurulabileceğini ifade etmiş. Sonra 19 kalemin tahsil edilebilirliğini, hesap işletim ücretinin bundan böyle istenemeyeceği dile getirmiştir. Yani, tüketicilere akıl veriyor, yol gösteriyor!
Yönetmeliği hazırlayıp yürürlüğe konul-masını sağlayan Bakanlığın, nedense, akıl ver-mek yerine sağlıklı, adil ve bankaları kayırmak yerine tüketicileri koruyan bir düzenleme yap-mak aklına gelmez!
İşte, bu noktada, yönetmeliğin kapsamına “hesap işletim” ücretinin neden alındığını ve bu düzenlemenin niçin yapıldığını sorgulamak gerekmez mi?
***
Bankacılık faaliyetinin temel konusu nedir? Para, alım ve satımıdır. Parayı kabul edince mevduat; parayı verince kredi olur. Enflasyonun çok fazla olduğu dönemler dahil otuz, belki de kırk yıldır vadesiz mevduata faiz verilmemektedir. Kredi ise günlük, aylık, üç aylık ve yıllık olarak faize tabidir. Bankaya bir gün borçlu kalsanız, hemen faizi tahakkuk ettirir. Tüketici kredisi alsanız işin başında ne kadar faiz ödeyeceğiniz bellidir. İlk aydan başlayarak yüklü miktarda faiz ödersiniz. Ödenen faizler, faizin ana borca eklenmesi, faizin oranı, hesap şekli gibi konularda tüketicinin koruyanı yoktur.
Ama tüketiciyi koruma adı altında hesap işletim ücretinin tahsilini sağlayan otorite vardır. Bırakın önceki düzenlemeyi Danıştay kararından sonra yönetmeliğin içine “Bundan böyle hesap işletim ücreti alınamaz. Alınmış olanlar hiçbir işleme tabi olmaksızın iade edilir.” düzenlemesi eklense sorun kısmen çözülmüş sayılmaz mı? Neden, bankadan isteyin, vermezlerse hakem heyetlerine başvurun denir? Tüketicinin korunmadığının önemli bir göstergesidir.
***
Elimizde banka bilançoları, mizanları yok ama bankaların vadesiz mevduat hesabı bakiyeleri nedir? Günlük, aylık, yıllık ortalaması nedir? Vadeli mevduata oranı nedir? Vadesiz mevduatın kredilere oranı nedir? Bu sorular uzatılabilir. Bu oranların analizi de ayrıca yapılabilir. Söylemek istediğim vadesiz mevduat hesabı bakiyelerinin hiçbir maliyeti yoktur.
Kredilere gelince, iş tam tersine dönmektedir. Kredi ve faiz ilişkisi tamamen tüketicinin aleyhine çalışmaktadır. Ülkemizde kredi faiz oranları yüksek olduğu gibi kişi başına düşen milli gelir, kişilerin alım gücü, toplam mili gelir, bankaların kârları, öz sermayelerine göre kârları ve benzeri birçok oranlar yönünden uluslararası bir karşılaştırma yapılsa belki de dünyanın en fazla faiz alan bankaları Türkiye'dedir. En fazla faiz ödeyen tüketicileri de Türkiye'dedir.
***
1995 yılından beri uygulanmakta olan tüketicinin korunması hakkında kanun ile tüketici sorunları hakem heyetleri yaşamımıza girmiştir. Sorunların çözümü noktasında biraz yararlı olduğunu söylemek mümkündür. Ancak, yukarıda açıkladığım gibi “Bundan böyle hesap işletim ücreti alınamaz. Alınmış olanlar hiçbir işleme tabi olmaksızın iade edilir.” düzenlemesi ile hem hakem heyetlerinin dosya sayısı azaltılır, hem de yargı organları boşu boşuna uğraştırılmamış olur. Bazılarının iyi niyetle hakem heyeti uygulamasını yürürlüğe koymasına karşın birileri de “Önlerine bir kemik attık, uğraşsın dursunlar” diye mi düşünmektedir. Yoksa tüketiciler neden gereksiz yere hakem heyetlerine yönlendirilsin.
***
Tüketici olmadan önce vatandaş olmalıyız. Vatandaş olmadan tüketici olamayız. Kendimizi yalnızca tüketici olarak görürsek, önümüze kemik atmışçasına bankaya başvurun, talebinizi yerine getirmez iseler, hakem heyetine başvurun, olmazsa mahkemeye başvurun derler. Çözüm, vatandaş olmaktan ve sandık kurarak seçenek yaratmaktan geçer.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık