• 07 Aralık 2017, Perşembe 8:05
A.Dursun YILMAZ

A. Dursun YILMAZ

ESNAFIN KADERSİZLİĞİ
 Ülkemizde ekonomik faaliyetin büyük çoğunluğu sayısı iki milyona yaklaşan esnaf ve sanatkarlar eliyle gerçekleşmektedir. Esnaf ve sanatkar işletmeleri, mikro ve küçük işletme niteliğindedir. Küçük işletmelerin büyüklerle rekabet etmesi çok zordur. Küçük işletmelerin yaşamları oldukça kısadır. Kısa olmasının çok sayıda nedeni vardır. Ancak, farklı düzeylerdeki normlar, sürekli olarak esnaf ve sanatkarların aleyhine çalışmaktadır. Bir yandan sürekli olarak ciroları azalmaktadır. Diğer yandan giderleri artırıcı çok sayıda yeni uygulama yürürlüğe girmektedir. Her gün yeni bir belge istenmektedir. Her bir yeni belge, her bir yeni düzenleme mikro ve küçük işletmelerin ömürlerinin kısalmasına neden olmaktadır.
***
Küçük işletmeler, kırdan kente göçün çok hızlı ve fazla olması nedeniyle oluşan işsizliğin azalmasına çok büyük katkı sağlar. Fakat, en fazla zararı esnaflar görmektedir: Meslek ve nüfus paylarına göre milli gelirden aldıkları paylar sürekli azalmaktadır. Buna karşılık esnafın doğrudan ve dolaylı olarak ödediği vergi yükü sürekli olarak artmaktadır. Toplam aile sayısının içindeki payı ile orantısız olarak milli gelirden az pay almaktadır. Nüfusuna ve toplam işletme sayısı içindeki payına göre toplam kredi hacminden de az pay almaktadır. Sigorta prim yükü de işletmelerin büyüklüğü ve cirosu ile orantılı değildir. Yeni kurulmuş bir işletmenin, işyeri sahibine dönük prim yükü çok yüksektir. Yanında birisini istihdam edince çok ciddi miktarda sigorta primi ödemek zorunda kalmaktadır. Sayısı iki milyona yaklaşan mikro ve küçük işletmelerin, iki milyon aileyi oluşturduğu kabul edildiğinde ve diğer teşvikler dikkate alındığında teşviklerden yararlanma olanağı yok denecek kadar azdır. İstihdam teşviklerinden kısmen yararlanan işletmeler bulunmakta ise de yeterli olduğu söylenemez.
***
Esnaf ve sanatkarların olumsuz koşullarda yaşam mücadelesi verdiği kabul edilmelidir. Ancak, esnaf ve sanatkarın hiç hatası yok mudur ? Tabi ki vardır: İşletmecilik bilgisi yönünden çok zayıftır. Özellikle, finans yönetimi açısından yanlışlıklar içindedir. Cebindeki para ile işletmenin kasasını karıştırmaktadır. Sahibi olduğu işletme ile kendinin ayrı varlık olduğunu bilememektedir. Bilse de kabul etmemektedir. İşletmesine koyduğu sermayenin “Ser Maya, Baş Maya” olduğunu algılamadığı için zaman zaman sermayesini, işletmeden çekerek, “Maya”nın azalmasına, bozulmasına neden olmaktadır. Günlük hasılasının bir kısmını kira, elektrik, su ve benzeri giderlerini karşılamak için ödemek zorunda olduğunu bilmelidir. Diğer bir kısmının mal alış bedeli olduğunu bilerek davranmalıdır. Kalan bir bölümünün de muhasebe ücreti, vergi, sigorta primi olduğunu algılamalıdır. Günlük hasılanın önemli bir bölümünün ödenecek borç olduğunu bilmediği takdirde esnaf, sonu hüsranla bitecek olan bir maceranın içindedir. Daha da doğrusu pusulasız ve yekesiz kayık gibi gideceği yönü ve varacağı limanı hiçbir zaman olmayacaktır.
***
Ne yapmalı?
Hangi altın bileziğe sahip olunursa olunsun, öncelikle iyi bir işletmecilik eğitimi alınmasına mutlaka ihtiyaç vardır. İşletmecilik eğitiminin yanında muhasebe, finans, ticaret hukuku, vergi, sigorta, teşvik ve benzeri konularda da genel bilgi sahibi olunmalıdır.
Bu aşamadan sonra yapılacak işle ilgili etüt yapılmalıdır. Etüt sonuçları olumlu ise fizibilite (yapılabilirlik) yapılmalıdır. Ne kadar baş maya (sermaye) ile işe başlanması gerektiği araştırılmalıdır. Maya hem bol, hem de sağlam olmalıdır. Yeterli sermaye yoksa işe başlamak doğru değildir. Dışarıdan gelecek sermaye ile işe başlanamaz. “Dışardan gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz” atasözü akıldan hiçbir zaman çıkarılmamalıdır.
Fizibilite aşamasında pazar araştırılması yapılmalıdır. Dışsal faktörlerin tümü değerlendirme içine alınmalıdır. İşletmenin faaliyete geçeceği belde de benzeri işletmelerin sayısı ve nüfus başına düşen işletme sayısı başta olmak üzere ciro analizleri yapılmalıdır. Yeterli sermaye olsa dahi işletme başına düşeceği hesaplanan ciro yeterli değilse işletme açılmamalıdır. Bu konuda yerel yönetimler başta olmak üzere ilgili esnaf ve sanatkarlar odası ve birliğinden destek alınmalıdır. Bu konuda yerel yönetimlere ve esnaf ve sanatkarlar odalarına ve birliğine görev düşmektedir.
Herkesin yaptığı iş, yapılmamalıdır. Farklı iş alanları araştırılmalıdır. Taklit para kazandırmaz, özgün işler başarının anahtarıdır.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık