• 22 Haziran 2017, Perşembe 9:09
A.Dursun YILMAZ

A. Dursun YILMAZ

Cam Ocağı
 Cam; ateş, kil, demir, bakır, tunç gibi tarihin derinliklerinden gelen bir güzelliktir. Üretim aracıdır. Birçok alet, araç ve gereç için temel malzemedir. Cam, aynı zamanda estetiktir. Güzellik, cam ile yansır, boncuk, vitray olur, vazo olur, … olurda olur. Cam, işlevseldir. Sağlığını korumaya çalışan herkesin birinci tercihidir, tercihi olmalıdır. Günümüzde camsız yaşam düşünülemez. Cam; üretim, tüketim, sanat, ocak, sofra, yemek, sanayi, sağlık başta olmak üzere aklınıza gelen her yerde vardır. Kullanım alanı, neredeyse sınırsızdır.
***
Bilirsiniz, Giresun, en çok göç veren illerden biridir. İstanbul'da yaşayan Giresunluların sayısı, tüm illere göre yapılan sıralamada ilk beş içinde yer almıştır, almaktadır. İstanbul'da yaşayan Giresunluların sayısı, bugün milyonun üzerindedir. Bu sayının fazla olmasının birçok nedeni vardır. Giresun'da ekonomik faaliyet alanının az olması, arazi kıtlığı yanında deniz yollarının yarattığı ulaşım kolaylığı en baştaki nedenlerdir. Yıllardan beri il merkezinde göreli nüfus artışı olsa bile il genelinde azalma veya çok az artış olduğu herkesin bilgisi içindedir. Çözüm üretmek gerekmez mi ?
***
Ülkemizin, başarılı olduğu alanlardan birisi de cam sanayisidir. Dünya cam sanayi ve ticareti içinde önemli bir yeri vardır. Belki de, dünya ile rekabet edebildiğimiz tek alandır. Cam sanayisinin ilk geliştiği yer İstanbul'un Beykoz ilçesidir. Beykoz'da yaşayanların çoğu, cam fabrikasında çalışarak, emekli olmuş veya yakını, cam fabrikasında çalışmıştır. Bugün, Anadolu'nun birçok yerinde cam fabrikası faaliyettedir. Artık, ilk cam fabrikası faaliyette değil ise de Beykoz ilçesinde “Cam Ocağı Vakfı” vardır. Hem üretim yapmakta, hem de eğitim vermektedir.
Ayrıca, Beykoz ilçesinde çok sayıda Giresunlunun yaşadığını tahmin ediyorum. Bunlar arasında Beykoz Cam Fabrikasında çalışmış ve emekli olmuş yok mudur ?
***
Giresun'da bir cam ocağı olsa çalışmaz mı ? Doğru organizasyon ile birlikte en az 100 kişinin istihdam edilebileceği bir üretim ve pazarlama, eğitim, gösteri, sergi evi ve müze kurulabilir. Cam ocağı, doğası gereği, sürekli yanmak durumundadır. Dolayısıyla sürekli üretim yapılma imkanı vardır. Sürekli üretim, eğitim, gösteri ve sergi yapılması durumunda turistlerin önemli bir süreyi burada geçirmesi sağlanabilir. Resim, heykel ve seramik gibi plastik sanat atölyesi ve sürekli sergi salonları ve müzesi ile daha etkili olunması mümkündür. Hatta, yeme içme gibi sosyal donatı alanları ile turistlerin en az dört-beş saatinin burada geçmesi sağlanabilir. Dört saati aşkın bir süreyi burada geçiren turistin, konaklama yapacağından kuşku duyulmamalıdır.
***
Ne yapacağız, nasıl olacak, nerede yapacağız, kim yapacak, diye sorabilirsiniz. İl ve ilçe belediyeleri başta olmak üzere il özel idaresi, arsa ve bina temin edebilir. Arsa ve bina nereden sağlanırsa oraya yapılabilir. Ticaret Odaları, Ticaret Borsası, Esnaf Odaları ile yerel yönetimler işin içine girebilir, maddi ve manevi destek sağlayabilir, organizasyon liderliği yapabilir. Hatta, otel, yeme, içme ve benzeri tesislerin yönetici ve sahipleri, mutlaka destek sağlayıp, organizasyonun içinde olacaktır. Eğiticiyi nerede bulacağız, diyorsanız. Üniversitenin Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeleri ve görevlileri başta olmak üzere Beykoz'da yerleşik Cam Fabrikasından emekli Giresunlular bu iş için biçilmiş kaftandır. Bunları nasıl ikna edeceğiz, nasıl Giresun'a getireceğiz diye sormayın.
***
Giresun, tarihin derinliklerinden gelen bu güzelliğe sahip çıkmalıdır, ticarete dönüştürmelidir. Yeme, içme ve konaklama alanında ciro ve gelir artırıcı etkisini oluşturmalıdır. Göçü geri çevirmelidir. Kalkınma için yükte hafif, bahası ağır olan cam üretimi gerekli ve zorunludur.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık