• 02 Kasım 2017, Perşembe 8:36
A.Dursun YILMAZ

A. Dursun YILMAZ

Büyüklüğü Değil, İşlevi Önemli!
 1970'lerin sonu 80'lerin başında Giresun ve Ordu'da havalimanı yapılması için yardımlar toplanarak, maaşlardan kesinti yapılarak kaynak oluşturulmuştu. Bugün Gülyalı ilçesi olan bucak merkezinin bitiminde denize, oluşturulan kaynakla taşlar dökülmüştü. Gerek Giresun, gerekse Ordu ilinin ekonomik gelişmesini ve kalkınmasını sağlayacak önemli bir girişimdi. Ancak, arkası gelmedi. Girişimin, arkasının gelmeme nedenleri tartışılabilir. Lakin, konuyu irdelemenin bugün itibarıyla hiçbir yararı yoktur.
Girişimin, fiili kısmının devamı gelmemiş ise de kalkınma planına ve yatırım programına alınması yönündeki çabalar sürmüştür. Nitekim, 1980'li yılların ortalarında yatırım programına alınmıştır. Yatırım programına göre Ordu iline havalimanı yapılacaktır. Ordu iline ödenek tahsis edilince havalimanı, Gülyalı ilçesine yapılacak iken 1980'lerin ikinci yarısında siyasilerin etkisi ile Ünye'ye yapılmıştır. O yıllarda Ünye'ye havalimanı yapılmasını, bir başarı olarak görebilirsiniz. Günümüzde milli servetin boşa gitmesine ilişkin örneklerin başında sayılmalıdır. Duyduğumuz ve okuduğumuz kadarı ile havalimanı pistinde fındık kurutulmaktadır.
Ünyelilerin il olma hırsının oluşturduğu bu zararı hepimiz ödedik. Gülyalı'ya 1985-1990 yılları arasında havalimanı yapılmış olsaydı. Giresun ve Ordu ilinin kalkınma serüveni daha başka olurdu.
***
Ünyelilerin havalimanı yapılmasındaki aşırı istekleri nedeniyle oluşan zarar ve hatalar zincirinin olumsuz etkisini bugün dahi hissetmekteyiz. Buna karşın, aynı yıllarda başarılı olarak yaptıkları bir başka limandan söz etmek gerekir. Yatırım programlarına “Ünye Balıkçı Barınağı” yapımı girmiştir. Bugün Ünye limanı olan ve içinde tersanesi de bulunan liman, aslında balıkçı barınağıdır. Yapımının sürdüğü yıllarda “Balıkçı Barınağı” inşaatı olarak mendireklerin yapımını hatırlayan Giresunlular mutlaka vardır. Mendirek uzunluğu ve liman kapasitesi olarak Giresun, Trabzon ve Samsun limanlarından büyük olduğunu düşünüyorum. Bugün hem liman, hem de tersane olarak önemli bir istihdam sağladığı ortadadır. Yapanları ve Ünyelileri kutlamak gerekir. Nitekim, bugün bu liman sayesinde lojistik merkez yapma girişimlerinin sürdüğünü de bilmekteyiz.
***
1970 ve 80'li yıllarda Bulancak'ın adı ve ekonomisi, Bafra, Çarşamba, Terme'den sonra anılırdı. Ekonomik faaliyet büyüklüğü ve rekabet açısından Ünye, Fatsa ile yarışırdı. Bugün, yerinde yeller esiyor. Emekliler ve memurlar olmasa ekonomik faaliyetten söz edilemeyecektir. Geçmişte yarıştığımız ilçeler, bizi fersah fersah geçti.
***
Uzunluğu ile övündüğümüz, sinirlenince sakinleşmek için koştuğumuz, özlem gidermek için yürüdüğümüz, arkadaşlarla söyleşerek adımladığımız iskelemiz bugün hüzün içindedir.İnsan kalabalığından yürümekte zorlandığımız iskelemizde bugün selam alacak birisi kalmamış gibidir.
Karadeniz'in en uzun iskelesine sahip ilçemiz, bugün bu özelliğini yitirmesinin yanında çok önemli bir ekonomik faaliyet altyapısı olarak işlevini yitirmiştir. Fabrikasına, buğday taşıyan kamyonlar, artık yoktur. Balıkçı tekneleri, çok nadir olarak gelmektedir. Küçük kayık ve motorları dahi görmek mümkün değildir.
***
Ünyelinin “Balıkçı barınağı yapıyoruz.” diyerek büyük bir liman yaptırdığını anımsayalım. İstersek olur. Evet, yapabiliriz.
Şimdi, hemen, derhal, ivedi olarak Bulancak iskelesi girişi yeniden düzenlenmelidir. Boyunu uzatmak, büyütmek mümkün olabilir. Ancak, tedavisi uzun sürebilir, bu tedaviyi kaldıramayabilir. Fakat, işlevini artırmak, etkili duruma getirmek mümkündür. İskelenin, yol ile bağlantısı kurulmalıdır. Yürümek için dehlize girmemizden söz etmiyorum. Buğday taşımak için büyük tonajlı kamyonların girip çıkabildiği, balıkçı kamyonlarının girip çıkabildiği düzenlemeden söz ediyorum. İşlevini artırırsak, uzunluğunu dert etmeyeceğinizden eminim. Bilin ki, Bulacak ilçesindeki istihdama büyük bir katkı sağlayacaktır.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık