• 03 Nisan 2019, Çarşamba 18:30
A.Dursun YILMAZ

A. Dursun YILMAZ

Başarısızlık, Güvensizliğin Göstergesidir

İnsanların, umutlarının tazelendiği bu günlerde olumsuz konuşmak ya da eleştirel bir bakışla konuya yaklaşmak zordur. İnsanların, umutlu olması güzeldir! Ancak, hayallerle umudu da karıştırmamak gerekir. Hayal kurmanın, genel olarak başkasına zararı dokunmaz. İnsanlar, hayal dünyasında Karun kadar zengin olabileceği gibi bir astronot olarak uzay mekiği ile uzaydaki tüm gezegenleri ziyaret edebilir!  Hayalin sınırı yoktur! Hayal, toplumsal değil, bireyseldir. 
Buna karşılık umut, bireysel olduğu kadar toplumsaldır. Hayale göre elde edilebilir, kavuşulabilir bir yanı vardır. Umut, iyimserlik içerdiği gibi gerçeklik ile sınır sınıradır. Umut ile gerçeklik bazen iç içe geçebilir. Umut, sevginin de parçasıdır. Toplumun tüm bireylerini kapsayan bir umut, kardeşliğin, dayanışmanın, paylaşmanın, işbirliğinin de kapısını açar.     
***  
Ancak, aynı malzeme ile aynı bileşimi yaparak farklı sonuç alınamaz. Ne kadar fazla deney yaparsanız yapın, aynı malzemeden farklı sonuç çıkmaz, çıkamaz. Mevcutların tespiti yapılmadan, eldeki malzeme ile neler yapılabileceğinin analizi yapılmadan, en iyi malzeme, en uygun malzeme bulunmadan ister kimyasal, isterse fiziksel olsun, bileşimlerden farklı sonuç çıkmaz. 
Aynı durum, toplumsal yaşam içinde geçerlidir. Sürekli başarısızlık varsa insan, başka suçlu aramadan önce kendisine bakmalıdır. İnsan için geçerli olan bu durum bütün örgütsel yapılar için de geçerlidir. Dernekler, odalar, kooperatifler, şirketler için geçerli olduğu kadar siyasi partiler için de geçerlidir. Başarısızlık, analiz edilmeden, nedenleri araştırılmadan, tespitler yapılmadan her bir yeni seçim, yeni başarısızlık demektir.       
***  
Hayvanlar, birbirine güven duyarsa yan yana durabilirler. Koyunlar, sürünün köpeğine güven duymasa yan yana olabilir mi? Leylekler, birbirine güvenmeseler, kıtaları aşabilir mi? Hamsiler, birbirini yemeye çalışsa sürü halinde yolculuk edebilir mi? Arılar, birbirine güvenmese, görev bölüşümü, işbirliği ve dayanışma olabilir mi? Aynı kovanda yaşayabilir mi? Bitkiler, birbirine güvenmese ortak yaşam sürdürebilir mi? Aynı ortamı paylaşabilir mi? Canlılar dünyasının temel unsuru, güvendir. 
Hiç kuşkusuz, canlılar dünyasında olduğu gibi eşler arasındaki ilişkide de en önemli unsur, güvendir. Güven sevgiden  önce gelir. Güvenin olduğu ortamda sevgi de, saygı da kendiliğinden oluşur. Güven yoksa ilk önce sevgi azalır, sonra saygı. Güven, sürdürülebilirliğin de ön koşuludur. 
Canlılar dünyasında ve eşler arasında olduğu gibi toplumsal ilişkilerde de böyledir. Örgütsel yapılar için de aynı durum geçerlidir. Derneğiniz, şirketiniz, siyasi partiniz güvenilir ise korkmayın, kazanırsınız. Güven duyulan bir siyasi parti, sevgiyi, saygıyı koruma altına alır. Siyasi parti içindeki bireylerin her biri güven duyulan insanlar olsa sevgi de olur, saygı da. İşbirliği de olur, dayanışma da. Güven varsa organizasyon becerisi kat be kat artar. Güven yoksa herkes birbirinin kuyusunu kazar! 
*** 
Pazar günü yapılan seçimlerde yaşanan  başarılar ve başarısızlıklar nedeniyle birkaç şey söylemek gerek. İstanbul ve Ankara'da yaşanan değişim rüzgarı neden Bulancak'ta yaşanamadı? Giresun, neden kaybedildi? 
Tabi, şöyle söylemek mümkün: Bulancak için “Son iki seçimde 1000-3000 olan fark ortadan kalktı, başarılıyız.”, Giresun için “Çok az bir farkla seçimi kaybettik. Seçime katılma oranı biraz yüksek olsaydı, kesinlikle alırdık” şeklinde savunmayı duyabiliriz.
Bu savunmayı yapanlara, yapacaklara bir tek sorum var: Ne kadar güvenilirsiniz? 
Ayrıntısına girersek beraber yemek yediğiniz arkadaşınız size güvenir mi? Yoksa ilk fırsatta ayağınızdan çeker mi? Partinin tüm üyeleri ile bir güvenilirlik anketi, yapılsa sonuç ne olur? Beldenizdeki insanlarla güvenilirlik seviyenizi ölçen bir anket yapılsa durumunuz ne olur? 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Misafir Misafir 10.05.2019 22:08

Fındik uretmek Giresuna hiçbir donem kazandirmamis Giresunu hep asagi cekmistir. Koylu calismis baskalari kazanmistir. Findik uretimi devam edilmeli ancak toplanmamalidir. Ayrica dunyanin en iyi findiginin uretildigi sehirde disardan gelenlerin findik agaci gorebilecegi bir agic yok sehir merkezinde. Palmiye dikmis bizimkiler. Adam findik agaci gormek istiyor. Zormu şehre bir FINDIK PARK yapmak. Antepte adam yapmis FISTIK PARK sehre gelen goruyor antep fistigi nasil bir sey. Dunyanin en iyi findigini ureteceksin ancak sehirde bir tane cokolata uretip satan esnaf yok. Findik sofralara girememis. Adam antepfistigindan baklava yapmis. Baklavayi marka yapmis dunyaya sayiyor. Adamlar italyada bizim findiktan yuz ceşit cokolata yapip satiyor. Bunlar esnaf.

yukarı çık