22 Temmuz 2018 Pazar

UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ

SUNAY AKIN, ULAŞ KARAKAYA'DAN 'İNTİHAL' Mİ YAPTI?

Giresunlu Yazar Ulaş Karakaya, Temmuz 2013 yılında Serenti Dergisi'nde yayınladığı kendisine ait “Dondurmacı” isimli yazısı..

27 Temmuz 2017 Perşembe 10:12
Bu haber 571 kez okundu
SUNAY AKIN, ULAŞ KARAKAYA'DAN 'İNTİHAL' Mİ YAPTI?
 Giresunlu Yazar Ulaş Karakaya, Temmuz 2013 yılında Serenti Dergisi'nde yayınladığı kendisine ait “Dondurmacı” isimli kurgusal öykününün, “Kafa” isimli aylık derginin 2017 Haziran sayısında yazar Sunay Akın imzasıyla yayınlandığını iddia etti.
Ulaş Karakaya, sosyal medya hesabı ve Kitaptan Sanattan isimli kültür-haber sitesinden yaptığı açıklama yazısında kaleci Fevzi Serban ve kaleci Tjoldo Kayganiç'in hayatlarını kesiştiren ikili kurgu öyküsünün kaleci Fevzi Serban ile olan kısmının 'maç' ve 'dondurmacı' dışında hayal dünyasının eseri olduğunu söyledi.
Yazar Sunay Akın'ın imzasıyla, Kafa Dergisinde yayınlanan ''Dondurmacı'' başlıklı yazının cümlelerinin bile aynı olduğunu idda etmesi intihal tartışmalarını da beraberinde getirdi.
Sunay Akın ise bu iddiaya sosyal medya hesaplarından yanıt verdi. Sunay Akın, öykünün gerçek bir olay olduğunu ve kimsenin tekelinde olamayacağını söylerken öykü ile ilgili bilgileri Kaleci Fevzi'nin ailesinden aldığını iddia etti.
Ancak Ulaş Karakaya bu iddiayı da bahsi geçen öykünün nasıl ortaya çıktığını detaylı şekilde anlatarak açıkladı. 5 yıl önce hem sosyal medya hesabında, takip eden sene de kendisine ait olan Serenti Dergisi'nde yayınladığını dergiyi ve yazıyı okuyan herkesin bunu bildiğini belirterek yazının bulunduğu dergiden fotoğraflar paylaştı ve karşılaştırmalı örnekler ile iki yazı arasındaki benzerliği gözler önüne serdi.
Sunay Akın'ın belirtilen yazıyı yazmadan önce kendisinden izin alması gerektiğini ve bunu yapmadığını söyleyen Karakaya, Sunay Akın'ın sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlara üzüldüğünü ifade etti.
Sunay Akın'ın ve Kafa Dergisinin öyküsünü izinsiz olarak yayınlayarak suç işlediklerini söyledi.
Sunay Akın ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında şunları söyledi: ''Yinelerim ki, yazımın kurgusu Fevzi Bey değil seyyar satıcılar üstüne ve sonunda "dondurmacı" yer alıyor. Oysa Ulaş kardeşimin yazısının tamamı Fevzi Bey üzerine. Keşke, bana ulaşsaydı da, kendisine yakıştıramadığım ithamlar yerine bilgilendirseydi. Ulaş kardeşimin emeğine saygıdan yazısını çalışmalarımda değerlendirme sözü veriyorum. Çünkü, kaleci Fevzi'nin adının geçtiği bir konu kavgayı değil, sevgi ve saygıyı hak ediyor.''
Ulaş Karakaya öyküsünün kaleci Fevzi ve Kaleci Kayganiç'i işlediğini ve Akın'ın hala suç işlemeye devam ettiğini söyledi...
Öykünün kendi yazının aynısı olduğunu yineleyen Karakaya hukuki haklarını sonuna kadar kullanacağını belirtti.

“DONDURMACI”

Öykü şöyle başlar aslında...
Yer İstanbul
Sıcak bir gün, futbol ateşiyle yanıp tutuşan ve o dönemin faal futbol şöhretlerinden oluşan bir karma saha kenarında ve taçsız kral Metin Oktay ısınmakta sahanın diğer tarafında. O da ne Metin Oktay'ın ısınırken attığı şutların hiç birisi kaleye girmiyor...Çünkü bütün topları direğe vurdurmakta usta... Rakipleri Kasımpaşa'da ki deniz kuvvetlerinde askerliğini yapmakta olan faal futbolcular.
Her şey hazır, günün deyimiyle her şey futbol oynamaya müsait...
Para atışı yapılacak o da ne rakip takım eksik. Kalecisi yok. Deniz kuvvetleri karmasının gelecek olan şöhretli kalecisi başka bir iş çıktığı için gelemiyor. Bir koşuşturma bir telaş Metin Oktay sakin beklemekte...Tribünden birisi duruma müdahale etme ihtiyacı hissediyor. Deniz kuvvetlerine bir öneride bulunuyor. 'Yukarıda caddede bir dondurmacı var amatör kalecidir fenada değildir kendisi isterseniz konuşun geçer kaleye.
Başka çare yoktur. Çıkarlar caddeye üç dört kişi dondurmacının yanına gelirler. Dondurmacıya durumu anlatırlar. Dondurmacı ikna olmaz.İşim var gücüm var der. Tüm ikna çabaları sonuç vermeyecek geri döneceklerdir ki içlerinden birisi dondurmacının kulağına eğilir ve bir şeyler söyler. Söylemesi ile iş önlüğünü çıkarması bir olur dondurmacının, giyeceği eşyaları tezgahın altından alır haydi gidelim der. Dondurmacı önde futbolcular arkada düşerler stad yoluna
İkna olmuştur dondurmacı
Merak ederler ne söyledin de ikna oldu bu adam
'Dedim ki ona karşı taraf da Metin Oktay var ona karşı oynamak herkese nasip olmaz dedim der...
Her şey tamamdır. Dondurmacı kaleye geçer. Maçın başları Metin Oktay 25 metreden fileleri yırtan şutlarına benzer bir şut çıkartır. Herkes gol diye ayağa kalkmıştır bile top çatal diye tabir edilen yere gitmektedir. O da ne Dondurmacı Newton'un yer çekimi kanuna karşı durur ve doksana giden topa uzanır uzanır ve parmaklarının ucuyla kurtarır. Herkes şaşkınlık içindedir. Artık maç dondurmacının maçıdır. Öyle kurtarışlar yapar ki herkes dondurmacıyı izlemektedir. Köşelerden öyle toplar çıkarmaktadır ki tüm tribünler soluksuz dondurmacıya odaklanmışlardır. Dondurmacının kaderi değişmek üzeredir. Ve müsabaka Deniz Kuvvetleri karmasının 2-1 lik galibiyeti ile sonuçlanacaktır. Yendikleri takım o zamanın milli takımına eş değer bir takımdır. Maçın kahramanı inanılmaz toplar kurtaran ve o gün tezgahtan kaleye geçen dondurmacıdır.
Metin Oktay boynuna sarılır ve tebrik eder dondurmacıyı. 2.ligden bir takımın yöneticileri dondurmacıya transfer teklifinde bulunurlar. Dondurmacı teklifi kabul eder. Ve o kulübü 1.lige şampiyon yaparak çıkartır. O takımın adı GİRESUNSPOR'dur.Dondurmacının adı Hıfzı FEVZİ Serban'dır.
Sonra Samsunspor günleri başlar. Yine harikalar yaratmaktadır. Takımın penaltılarını Fevziye kullandırmaktadırlar...Penaltı kaçırmaz hiç kaleci Fevzi... Attığı her penaltı gol olmaktadır..
Yer Samsun rakip Galatasaray müsabaka berabere devam etmektedir.88.Dakika hakem beyaz noktayı gösterir Samsunspor lehine ...Topun arkasında hiç penaltı kaçırmayan Fevzi vardır karşısında efsane Partizan'ın kalesini koruyan dünyanın sayılı kalecileri arasında gösterilen ve Galatasaray'a 6 hafta önce transfer olan ve harika maçlar çıkartan Tjoldo Kayganiç vardır.İkili göz göze gelir. Tribünlerde tek çıt çıkmamaktadır. Hırçın Karadeniz'in dalgaları bile durulur ve o ana odaklanır...Fevzi topa doğru gelir emin adımlarla kalecinin soluna doğru vurur top filelerle buluşmak üzeredir ki tüm Samsun tribününü şoke eden bir şey olur Kayganiç öyle bir uzanır ki topa ve topu çeler...Fevzi ilk kez penaltı kaçırır...Ve karşılaşma 0-0 biter..Kayganiç omuzlardadır...Arkadaşları ona sarılmakta ve kutlamaktadırlar...Dondurmacı bu kez kaybetmiştir...
Burada ki maçın ardından kahraman olan Kayganiç Yuguslovya'ya gitmek çocuklarını ve ailesini görmek için ertesi gün kulüpten izin ister. Kahramanı kırmak olmaz .Yönetim izin verir usta kaleciye...İstanbul'dan yola çıkan Kayganiç'in kullandığı araç sınıra kilometreler kala kaza yapacak ve Kayganiç hayatını kaybedecektir...Ölümünün ardından usta hoca Gündüz Kılıç onun için 'Ölümü bile güzel yüzünde ki gülümsemeyi giderememiş diyecektir'... Kayganiç'in ölüm haberini alan dondurmacı çevresindekilere 'Keşke o penaltıyı atmış olsaydım Kayganiç şimdi aramızda olurdu' diyecek ve gözyaşlarına hakim olamayacak hüngür hüngür ağlayacaktır
Kayganiç'in yerine kaleye geçen Nihat Akbay göğsüne 'Kayganiç' yazan bir kazakla maçlara çıkacaktır. O kazaklı adam her yere uzandığında tribünler rakip olsun olmasın tüyleri diken diken olacaktır...
Aradan yıllar geçecek O günden sonra Futbolla arasında ki o güzel bağa alkol girince futboldan kopacaktır.
Ve sonrası dondurmacı kanser hastalığına yakalanacak .Ve 15 sene bu hastalıkla mücadele edecektir. Belkide hiç mücadele etmemiştir!
Bir akşam Giresun'da ki evine çıkarken merdivenlerde kalp krizi geçirerek aramızdan ayrılacaktır... Anıları ve anlatamadıklarıyla
Geriye şu keşkeleri bırakmış mıdır 
Keşke Metin Oktay'ın o topunu çıkarmasa mıydım?
Keşke o penaltıyı atabilse miydim ?
Keşke dondurma tezgahından hiç çıkmasa mıydım?
Bilinmez hiç birisi ...
Ancak iki kalecinin kaderlerinin buluştuğu yer iki direğin kesiştiği yerdir...

FEVZİ SERBAN -TJOLDO BOSKO KAYGANİÇ VE METİN OKTAY ANISINA ...

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV