istanbul escort

19 Eylül 2018 Çarşamba

BİR SEZONUN ÖYKÜSÜ – 3

Antrenörde vizyon olmalı, sporcu yetiştirme derdinde olmalı. Hazır futbolcu oynatma meraklısı değil, altyapıya aşık olmalı. Minik takımlarda sabahlamalı. Her şey kulüplerde, TFF’de değil, biraz da antrenörün elindedir .. Altyapı, a takımın sahip olduğu imkanlara, hatta daha iyisine sahip olmalıdır. Altyapıda top oynayan futbolcu bir değer olduğunu hissetmelidir ..

28 Haziran 2018 Perşembe 09:17
Bu haber 1057 kez okundu
BİR SEZONUN ÖYKÜSÜ – 3
MURAT BAYRAKTAR

7 takımın mücadele ettiği A Grubu’nda Boztekkespor 33 puanla şampiyonluk ipini göğüslerken, Altunsuspor 31 puanla ikinci oldu.
Altunsuspor şampiyonluğu son hafta kaybederken, bu çizgiye Akınspor da dahil edilebilir. Diğer 4 takım için adeta yokların oynandığı bir sezon oldu.
Bir ilçe, bir belde ve iki merkez takımının bu başarısızlıkları üzerinde oturulup düşünülmesi gereken noktalar.
Bu takımlarda düz hesap yapacak olursak 15’erden olsa toplam 60 futbolcu mevcut olur. Bu 60 topçu içinde şöyle bir göze batan futbolcu var mı derseniz, yok derim.
İşte sıkıntı burada başlıyor, amatör spor neden bu kadar kalite olarak gerilere gitti. Bunların nedenlerini zaman zaman sizlerle paylaşıyoruz.
Herkes bir şeyden dem vuruyor vurmasına ama çözüm noktasında neler yapılıyor işte orası muamma. Çözüm arayan insanlara bu memlekette; “Çok biliyorsa kendi yapsın” deniyor, itibarsızlaştırılıyor, değersiz kılınmaya çalışılıyor.
Size şunu anlatmaya çalışıyorum. 7 takım mücadele ediyor. Sadece 1 – 2 tanesi başarılı. Diğerleri sahada yok. Kalite yok, yetişen futbolcu yok.

GİRESUN’DA NELER VAR ?
Amatör futbol ülkemizde ve ilimizde kanayan bir yaradır .. Bu yarayı iyileştirmek için yapmamız gereken çok şey var.
Ülkemizde skor tabelacılığı meşhur ..
Saha içinde elde edilen skorlar, sportif başarıdan daha önemli. Örnek verecek olursak, bir futbolcunun yetiştirilmesine bağlı olarak altyapıda antrenöre 1 sene bile dayanılamaz ve çalışma ortamı verilmezken, skor tabelasında elde edilen galibiyetler daha önemli gibi gösteriliyor, ya da en azından öyle empoze ediliyor.
Altyapı gözbebeğimiz ise neden ikinci plana alınıyor, görmezden geliniyor, üvey evlat muamelesi görüyor.
Altyapı, a takımın sahip olduğu imkanlara, hatta daha iyisine sahip olmalıdır. Altyapıda top oynayan futbolcu bir değer olduğunu hissedecek ve o değerini yansıtabileceği bir arenaya da sahip olacak.
AMATÖR NE NOKTADA ?
Meslektaşlarımla olsun, antrenörlerle olsun, spora emek vermiş insanlarla olsun, devamlı istişare yaparım. Şunu sorarım: “Ülkemizde ve Giresun’da amatör futbol ne noktada? İlerliyor muyuz, geriliyor muyuz?
Bu soruma verilen cevap ağırlıkta şöyledir: “Bir adım ileriye gittiğimiz yok, aksine her geçen gün geriye doğru ilerliyoruz”.

A GRUBUNA GENEL BAKIŞ ..
Boztekkespor 53 golle en golcü takım olurken, beraberlik almadı. Boztekkespor ve Altunsuspor 1’er mağlubiyet elde ettiler.
Altunsuspor 13 golle grubun en az gol yiyen takımı olurken, Çanakçıspor puan alamadı.
Akınspor 8 galibiyetle, Boztekke ve Altunsu’nun ardından en çok maç kazanan üçüncü takım oldu. Akınspor 40 atıp 18 gol yerken, dengeyi bir görüntü çizdi.
Darıköyspor istikrarsız başarısız geçen bir sezon yaşadı. 6 galibiyet, 6 mağlubiyet aldı. 30 gol atıp 29 gol yediler.
Güce Belediyespor 4 galibiyet alabildi. İç Saha maçlarını Espiye’de oynayan belde temsilcisi 23 gol atıp 32 gol yedi.
“Ben skora değil, spora bakarım” diyen 19 Eylül İlköğretim Okuluspor 12 maçta 2 galibiyet, 10 yenilgi alırken, 21 gol atıp 49 gol yedi.
2. Amatör Lig A Grubu’nda kısacası, Boztekkespor ve Altunsuspor başarılı olurken, Akınspor bu iki takımı zorladı. Diğer 5 takım başarıdan uzaktı. Ligden çekilmeler hiç hoş olmadı.
Kulüplerin skor ne olursa olsun, ‘Önce Spor’ mantığıyla hareket ederek, maçlarına çıkıp oynamaları üzerlerine düşeni yapmaları gerekmektedir.
A Grubu analizini burada tamamlıyoruz. Şimdi sırada B Grubu analizi var. Görüşmek dileğiyle …

2. AMATÖR LİG GOL KRALLIĞI
A GRUBU GOL KRALLIĞI

20 GOL: Hakan Aykıt (Boztekkespor), 16 GOL: Yücel Elmalı (Darıköyspor), 10 GOL: İbrahim Keskin (Boztekkespor), 9 GOL: Zühtü Demir (Boztekkespor), Barış Melemez (Altunsuspor), 8 GOL: Onur Aydın (Akınspor), Mert Uçar (Boztekkespor), 7 GOL: Bekir Uzuner (Akınspor), İbrahim Yılmaz, Recep, Y. Özlü (Altunsuspor)

B GRUBU GOL KRALLIĞI
13 GOL: Hakan Köroğlu, Cemal Hisarkaya (Batlamaspor), 10 GOL: Salih Durmuş (Çavuşlu Belediyespor), 9 GOL: İlker Yazıcı (Sokakbaşıspor), Emre Avcı (Alucraspor), 8 GOL: Naim Öksüz, A. Kadir Korkmaz (Batlamaspor), 5 GOL: Ali Küçükbayrak, Yılmaz Güney (Batlamaspor), Emre Somuncu (Çavuşlu Belediyespor), Savaş Uran (Alucraspor), Sefa Artul (Samugüneyspor)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV