"YUVALARI YIKILAN İNSANLARIN AHI ÜZERİNE SİYASET İNŞA EDİLEMEZ”

 CHP Giresun Merkez İlçe Başkanı Hakan Türker, Giresun Belediyesi’nde işlerine son verilen işçilerle ilgili uygulamasından ötürü Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’na Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanları ile yaptığı toplantıda” "Unutmayınız, kağıt üzerinde bir toplam olarak önünüze gelen personel sayısındaki her bir rakam, bir insana ve onun etrafında şekillenen daha geniş bir hayata tekabül ediyor. Belediye başkanlarının kurumlarını yönetme tasarrufu, emekleriyle ekmek paralarını kazanma peşindeki insanların hayatlarını diledikleri gibi altüst edebilecekleri anlamına gelmiyor. Kapının önüne konan, canları yanan, yuvaları başlarına yıkılan insanların ahı üzerinde ne siyaset, ne hizmet inşa edilebilir” demişti.
CHP Merkez İlçe Başkanı Hakan Türker, Giresun Belediyesi’nde işten çıkartmalarla ilgili bir açıklama yaptı. Türker, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan davette bulunduğu büyükşehir belediye başkanları toplantısında; 
"Unutmayınız, kağıt üzerinde bir toplam olarak önünüze gelen personel sayısındaki her bir rakam, bir insana ve onun etrafında şekillenen daha geniş bir hayata tekabül ediyor. Belediye başkanlarının kurumlarını yönetme tasarrufu, emekleriyle ekmek paralarını kazanma peşindeki insanların hayatlarını diledikleri gibi altüst edebilecekleri anlamına gelmiyor. Kapının önüne konan, canları yanan, yuvaları başlarına yıkılan insanların ahı üzerinde ne siyaset, ne hizmet inşa edilebilir.” 
Kamunun diğer tüm kurumlarında olduğu gibi belediyelerde çeşitli statülerde çalışan personelin tamamına, hakka, hukuka, adalete ve vicdana uygun şekilde davranılmasının şart olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Şayet varsa birkaç kötü örnek bahane edilerek, yüzlerce, binlerce kişinin ekmeğiyle oynanması ne hakka ne hukuka ne adalete ne de insanlığa sığar.” 
Bu sebeple keyfi uygulamalara maruz kalmamaları için tüm kamuda sayıları milyonu bulan taşeron şirketler üzerinden çalışan işçileri sözleşmeli statüyle kadroya geçirdiklerini hatırlatan Erdoğan, “Buna rağmen son aylarda bazı belediyelerimizde yaşanan hadiseleri üzüntüyle takip ediyoruz.” ifadelerini kullanarak kamuoyuna taşeron işçilere ve belediye başkanlarına dönük mesajlar verdi. 
Yine buradan 31 mart yerel seçimler öncesi sayın Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu'nun da; "Bizim alın terine, emeğe ve emekçiye saygımız var. Allah’a şükürler olsun bu zamana kadar kimsenin ekmeğiyle oynamadık, bundan sonrada oynamamız söz konusu dahi olamaz. Bizim evine aş götürmek için belediyede çalışan emekçilerle ilgili böyle bir düşüncemiz yok. Ancak çalışmayıp da iddia edildiği gibi belediyeden maaş alanlar var ise bu konuyla ilgili tasarruf hakkımızı kullanacağız." ifadelerini hatırlayalım. 
Sayın Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ve AKP yetkililerine sesleniyorum; İşinden, ekmeğinden ettiğiniz her bir kişi, ayrıca bir eş, bir ana, bir baba, bir kaç evlat, bir aile ve kısacası halka halinde bir Giresun demektir. Sayın Cumhurbaşkanının da ifadeleri üzerine,belediye başkanlarının görevi, ekmeğinin peşinde olan insanların ekmekleri ile oynamak değildir, bu yanlış karar ve vebal üzerinden de siyaset yapılamayacağını bir defa daha hatırlatalım. Yine Sayın Erdoğan'ın ifadeleri ile, şayet bir kaç kötü örnek varsa,bunlar bahane edilerek, diğer emekçiler ile hesaplaşma, ekmekleri ile oynanması,ne hakka sığar ne hukuka nede insanlığa. 
Sayın Cumhurbaşkanı sayıları milyonları bulan taşeron şirketler üzerinden çalışan işçileri sözleşmeli statüyle kadroya geçirdiklerini hatırlatarak, bu işçilerinin işten atılmalarının hukuksuzca olduğu ve bu taşeron işçilerin sözleşmeli kadrolu taşeron işçiler olduğunu açıkça belirtmiştir. Kaldı ki bu 27 arkadaşımızın tamamı bu kapsamda olan, yıllardır çalışan insanlardır. Hakları gasp edilmiştir. Sayın Belediye Başkanı Şenlikoğlu'da seçim arefesinde hiç bir çalışanın ekmeği ile oynamayacağını, çalışanın teminatının kendisi olduğunu açıkça ifade etmiştir. Belediyemizde elliye yakın taşeron personel, kurum ile karşılıklı mutabakat ve tazminatta anlaşarak veya emekli olarak yollarını ayırmıştır. Yine idare tarafından seçim dönemi öncesinde alındığı iddia edilen yaklaşık yirmi personelin işlerine son verilmiştir. Yine Sayın Şenlikoğlu idaresi tarafından, işinin gücünün başında, yıllardır da mesaisine gelen,emek veren,çalışan,27 arkadaşımız trajikomik bir şekilde ülkemiz ve belediyemiz ekonomisi neden gösterilerek kapı önüne konmuştur. İdarenin yeni liste ve listelere çeşitli kulplar takarak isim arama çalışmaları da kamuoyunda 12.09.2019 sesli bir şekilde konuşulmaktadır. Bu vahim tablonun konuşulması bile büyük sıkıntılara gebedir. Bu 27 arkadaşımız bankamatik işçisi filan değillerdir. Kendilerine verilen görev doğrultusunda emek veren işçilerdir. İdarenin fen işlerine, oradan da temizlik işlerine baskılarına rağmen, yol süpüren,çöp toplayan, park bahçede çiçek diken, özel yetenekleri doğrultusunda bu şehrin çocuklarına eğitim veren, şoförlük yapan insanlardır. Aksini iddia edip bu emekçileri işlerinden atanları, daire müdürlerinin, belediye ve birim yetkilerinin, meclis üyelerinin, sendika temsilcilerinin huzurunda acilen kurulması gereken ilgili ve yetkili komisyonda gerçekleri görmeye davet ediyorum. 
Gelin siyaseti, gelin bu şehir ve insanları için politikaları, projeleri bizler yapalım, hayata geçirelim. İktidarı da muhalefeti de kendi aramızda bırakalım. Ama bırakın işini yapıp ekmeğini kazanma derdinde olan kimse ile uğraşmayalım. Hamile bir kadının işinden hukuksuzca atılmasına göz yummayalım. Siyasi düşüncesi ne olursa olsun, çalışan herkese sahip çıkalım.Yeni iş imkanları yaratalım. Yarın yerel iktidar değiştiğinde de bugün ki yapacağımız her olumlu hareket,her olumlu ve birliktelikle alınacak karar,çalışan tüm işçilere birer teminat, birer güvence,birer güç olsun. 
Sayın Belediye Başkanının bir an önce bu hatalı karardan geri dönmesi, yanlış kararlara imza atmaması adına kendine çağrıda bulunuyoruz. Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanına ve Cumhurbaşkanlığı yetkililerine konuyu detayları ile ifade edecek şekilde hazırladığımız dilekçeyi bugün Cimer (Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi) ilettik, katkısının da olacağına inanarak, bu konunun mağduru olaan emekçilerimiz başta olmak üzere, bu adaletsizliğe dur diyecek herkesi, bu iletişim kanalını kullanmaya ve mücadeleye davet ediyorum” dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 1 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık