25 Haziran 2018 Pazartesi

SÖZ MİLLETİN

“Tirebolu-Torul Demiryolu Unutulmasın”

İl Genel Meclisi Temmuz ayı toplantısı Meclis Başkanı Mürşit Gürel'in Başkanlığında toplanarak çalışmaya başladı.

05 Temmuz 2017 Çarşamba 09:44
Bu haber 562 kez okundu
“Tirebolu-Torul Demiryolu Unutulmasın”
Toplantıda gündem dışı söz alan CHP Grup Başkan Vekili Mehmet Yılmaz konuşmasında şunlara değindi: “CHP grubu olarak Giresun halkının bize verdiği denetim ve uyarı görevini en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Sık sık tekrarladığımız Giresun'umuzun kurtuluş reçetesinin en önemli ayağı, ilimizi doğuya bağlayan yani İran Kapısı dediğimiz yolun Torul-Tirebolu Karayolu iyileştirme projesi yapım ihalesi işidir. Yine aynı Harşıt Vadisi güzergahında ne olduğu tam anlaşılmayan demiryolu hikayesi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı tarafından Erzincan-Torul-Tirebolu etabı planlamasının ve proje ihalesinin henüz belli olmadığı, ancak Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Etabının planlandığı ve projelendi-rildiği yani bu etapta bir ilerleme olduğu söylenmektedir. 
Diğer yandan Torul-Tirebolu Demiryolu aksının kaderi, yeni konuşulmaya başlanan Samsun-Sarp Demiryolu projesine bağlanmıştır. Bunun adı halk arasında göz boyama, gaz alma politikası olarak bilinir. Biz Giresun olarak, AK Parti Hükümetinden Erzincan-Trabzon demiryolu hattıyla, Torul-Tirebolu aksının birlikte yapımını ısrarla istemek zorundayız. İstemeye de devam edeceğiz. Doğu ve İran Ulaşım stratejimizi, Samsun –Sarp demiryolu gibi Kıyı bağlantısı esaslı, bir büyük ve ne zaman planlanacağı belli olmayan bir düşünce-nin kaderine bırakamayız. İlerde yapıldığında, yapılırsa da bu projeyi ayakta alkışlarız muhalefet olarak. Lütfen, fırsatı ve zamanı bugün olan Tirebolu-Torul aksı için kimse bizi uyutmasın. Çünkü her zaman söylediğimiz gibi, Liman olarak uyuyan, liman faaliyeti dışında her türlü faaliyetin yapıldığı Giresun Limanının canlanmasına çok büyük katkı verir bu demiryolu. Öte yandan hep konuştuğumuz, ulaşım stratejimizin yaşamsal diğer ayağı da tabi ki Akdeniz yani Mersin Limanı-Giresun Limanı bağlantısıdır. Yine beraberinde önemli bir sanayi ve ihracat şehri olan Kayseri ilinin, yine Sivas'ın, Eğribel'in aşılması ile sağlanacak Giresun Limanı bağlantısı, bu illerin de Karadeniz'de kıyısı olan ülkelere deniz ulaşımını kolaylaştıracak bir stratejidir. Bu da Eğribel tünelinin bitmesi, ardından Pınarlar tünelinin yapılması ve Şebinkarahisar-Giresun etabının “ilçe yolu iyileştirme” kapsamından, Transit Karayolu niteliğine dönüştürülmesi ile mümkün olacaktır. İl Genel Meclisi CHP Grubu olarak, yeni Valimiz Harun Sarıfakıoğulları'ndan çaba göstermesini isteyeceğimiz konu, Giresun'un kalkınma alt yapısı yani kurtuluş reçetesi diye adlandırdığımız sacayağı formülüdür.
Bu da Özetle: 
1.Ayak İran Kapısı için, Tirebolu-Torul Karayolu İyileştirme projesi yapımı ve Erzincan-Torul-Tirebolu Demiryolu aksının yapımı.
2.Ayak Akdeniz Kapısı için, Eğribel ve Pınarlar Tüneli yapımı ve Sivas-Giresun yolunun Transit Yol olarak tamamlanması.
3.Ayak Ordu-Giresun Havaalanı kardeşliğinin, Giresun-Ordu Limanı olarak sürdürülmesi. Giresun Limanına Ordu'nun destek vermesinin sağlanmasıdır. Yine Valimizden önderlik bekleyen, Güney-Çevre yolu, Merkez Batlama ve Aksu, Bulancak Aydındere yolları, İkisu İçme suyu projesi gibi çok önemli konuların çözümünde de kolaylıklar ve başarılar dileriz.”

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV