27 Mayıs 2018 Pazar

GİRESUN’A REİS SÖZÜ!

CHP, “Otel tahsisi yasaya aykırı”

CHP İl Genel Meclisi Grubu, Teyyaredüzü’ndeki İl Özel İdaresi Hizmet Binasının 5 yıldızlı otel olarak kullanımına izin veren anlaşmanın yasaya aykırı olduğunu ileri sürdü.

07 Haziran 2017 Çarşamba 09:30
Bu haber 748 kez okundu
CHP, “Otel tahsisi yasaya aykırı”

CHP Giresun İl Genel Meclisi Grubu, Teyyaredüzü Mahallesinde Özel İdareye Hizmet binasının yıkıldıktan sonra 5 yıldızlı otel olarak kullanılması yönünde yapılan anlaşmanın yasaya aykırı solduğunu öne sürdü. CHP İl genel Meclisi Grup Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, binanın yap-işlet devret” modeli çerçevesinde yaptırılma kararı alındığını halbuki bu kanunun ilgili maddelerine göre bu binanın otel olarak kullanımına ilişkin alınan kararında yasaya uygun olmadığını söyledi. Yılmaz konuya ilişkin açıklamasında şöyle dedi: “Teyyaredüzü mahallesindeki eski adıyla İl özel İdaresi Hizmet binası, yeni adıyla 5 Yıldızlı Otel binası ile ilgili bizimde basından takip ettiğimiz yeni bir firma ile sözleşme imzalandığını öğrenmiş bulunmaktayız. Bu yeni gelişme karşısında önceden olduğu gibi çok önemli bir yasa ihlalini yeniden hatırlatmak muhalefet olarak bizim görevimizdir. İl Genel Meclisimizin2015 Mayıs ayı 2. birleşim, 2.toplantı,05.05.2015 tarih,2015/103 karar sayılı kararda; mülkiyeti Özel idaremize ait olan Teyyaredüzü mah.1231 ada,224 parsel numarada kayıtlı 15.239,80 m2 yüzölçümlü taşınmazın üzerinde bulunan 11 katlı %80’i bitmiş binanın 5 yıldızlı Otele çevrilerek” Yap-İşlet-Devret Modeli” çerçevesinde yaptırılması kararı alınmıştır.

5302 sayılı kanunun 10. Maddesinin Açıklamasının 22. YAP-İŞLET-DEVRET MODELİ başlığında “Yap-İşlet-Devret modeli 3996 sayılı Bazı Yatırım ve Hizmetlerin Yap-işlet-Devret Modeli çerçevesinde yaptırılması hakkında kanun hükümleri çerçevesinde yapılır. Bu yasasının 3/a maddesine göre bu model, İleri teknoloji ve yüksek maddi kaynak ihtiyacı duyulan projelerin gerçekleştirilmesinde kullanılmak üzere geliştirilen özel finansman modelidir. Yap-işlet-devret modeli ile ancak 3996 sayılı yasanın 2. maddesinde belirtilen, köprü, tünel, baraj, sulama, içme ve kullanma suyu, arıtma tesisi, kanalizasyon, haberleşme, elektrik üretim, iletim, dağıtım ve ticareti, maden ve işletmeleri, fabrika ve benzeri tesisiler, çevre kirliliğini önleyici yatırımlar, otoyol, demiryolu, yeraltı ve yerüstü otoparkı, deniz ve hava limanları yaptırılması, işletilmesi ve devredilmesi konuları, yap-işlet-devret modeli çerçevesinde yaptırılabilir. Ayrıca 3996 sayılı yasanın 4. maddesi hükmüne göre yüksek planlama kurulundan izin alınması gerekmektedir. Kısaca özetleyecek olursak İl Genel Meclisimizin daha önce Otel için almış olduğu karar bu kanuna uygun değildir. Daha önce bu kararın düzeltilmesi gerektiğini defaten bu mecliste söylemiştik. Ancak biz dinleyen olmadı. Şimdi de ikinci bir firmayla kira sözleşme devri yapılmıştır. Daha önceki firmayla üst kullanım hakkı yine 5302 sayılı kanunda 25 yıl ile sınırlı iken 30 yıla çıkarılmıştı. Biz CHP grubu olarak bu yasaya aykırılıklar nedeniyle o gün Red oyu kullanmıştık. Bugün de üst kullanım hakkı yine 30 yıl olarak bu meclise gelirse, Red oyu vereceğimizi Giresun halkına şimdiden ilan ediyoruz.” 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV