istanbul escort

22 Eylül 2018 Cumartesi

Bektaşoğlu tercih sistemine tepki gösterdi

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Milli eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl uygulamaya konulacak olan orta okuldan liseye geçişte ki tercih sistemi ve okul belirleme yöntemine tepki gösterdi.

12 Nisan 2018 Perşembe 16:47
Bu haber 410 kez okundu
Bektaşoğlu tercih sistemine tepki gösterdi

Bektaşoğlu, “İlimizde kontenjanı 780 kişi olan ikisi imam hatip olmak üzere sadece 11 okul nitelikli okul kapsamına alınmıştır.

Oysa ilimiz genelinde sekizinci sınıflardaki öğrenci sayısı oldukça fazladır ve nitelikli okullara başka illerden de tercihler yapılabileceğine göre, ilimizdeki öğrencilerin pek çoğu ‘niteliksiz’ bir eğitime mecbur edilecek ve eğitim hakkı, fırsat eşitliği açısından ciddi bir sorun oluşacaktır.

Amaç ilimiz öğrencilerini ‘niteliksiz’ bir eğitime mahkûm etmektir” dedi.

Bektaşoğlu açıklamasında şöyle dedi” Önceki yıllarda puan sıralamasında üstlerde yer alan birçok başarılı okulun listede yer bulamaması, düşük puanlarla öğrenci alan okulların ‘nitelikli’ ilan edilmesi bunun kanıtıdır. 

Örneğin, il merkezinde başarıları ile isim yapmış, sosyal kültürel alanda da başarılı olmuş Hamdi Bozbağ Anadolu Lisesi ve Mimar Sinan Anadolu Lisesi kapsam dışında tutulmuştur. Bu art niyetli bir tutumdur.

İlçeler arasındaki mesafeler de düşünülmemiştir.  Pek çok ilçemizde tercih edilecek lise yoktur. Dolayısıyla kendi ilçesinde tercih yapacak okul bulunmayan öğrenciler, başka ilçelerden tercih yapmak zorunda kalacaklar, bu durum barınma sorununu gündeme getirecek, öğrenciler tarikat ve cemaat yurtlarına mecbur kalacaklardır.

Sonuç olarak bu sistemle, eğitimde fırsat eşitliği ortadan kalkmaktadır.  Laik- demokratik, bilimsel, çağdaş eğitime, anayasada yer alan eğitim hakkına darbe vurulmaktadır.

Bu konunun takipçisi olacağım. Konuyu önergelerimle, konuşmalarımla, TBMM gündemine taşıyacağım.

Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın eğitim ve öğretimine engel olan bu sisteme karşı her türlü mücadeleyi, veliler, eğitimciler ve sendikalarla birlikte vereceğiz.”

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV