istanbul escort

19 Eylül 2018 Çarşamba

BEKTAŞOĞLU, “DEPOLARA SAHİP ÇIKIN!”

CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, TMO’nun ‘randıman ayarı’ iddiasını TBMM ’ye taşıdı ve bakan Fakıbaba’yı uyardı.

08 Mart 2018 Perşembe 09:20
Bu haber 404 kez okundu
BEKTAŞOĞLU, “DEPOLARA SAHİP ÇIKIN!”

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, TMO tarafından tüccara satışı yapılan fındıkların randıman ölçümlerinde usulsüzlük yapıldığına ilişkin iddiaları gündeme getirerek, Bakan Eşref Fakıbaba’ya göreve çağırdı.

“RANDIMANLARLA OYNANARAK HAKSIZ KAZANÇ MI SAĞLANIYOR?”

TBMM’de bir konuşma yapan Bektaşoğlu, 2017 ürünü 138 bin ton fındık için satış kararı aldığını ancak uygulamanın kuralları ve satış yöntemi tam olarak belirlenemediğini hatırlattı. Kampanya sırasında randıman ölçümleri yapılan ve buna göre ödeme yapılarak alınıp stoklanan fındıkların, yeniden randımanlarının belirlenerek tüccara teslim edilmesi sırasında depolarda oynamalar yapıldığını belirten CHP Milletvekili Bektaşoğlu, şunları söyledi: “İddiaya göre, randımanla oynanıyor, bazı alıcılara haksız kazanç sağlanıyor.

Aynı işlem kampanyada da yapıldığı için, şimdi ise depolardaki kayıp kaçak oranlarının denkleştirilmeye çalışıldığı belirtiliyor. Denetim mekanizmaları işletilsin. Sayın Bakan Eşref Fakıbaba'yı depolara, üreticinin alın terine, ülkemizin millî değerine sahip çıkmaya çağırıyoruz, önergeme de acil cevap bekliyorum”.

ÖNERGE VERDİ: “NEDEN DOĞRUDAN SATIŞ YÖNTEMİNİ SEÇTİNİZ”

Konuya ilişkin olarak Bakan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM başkanlığına beş soruluk önerge veren Bülent Bektaşoğlu, randıman uyumsuzluğunun kapatılmaya çalışıldığını ifade ederek şu soruları yöneltti:

-Bakanlığınız tarafından satışlar için herhangi bir kural konulmadığından, satışlar sırasında daha önce belirlenen randımanı değiştirme, buna göre fiyat belirleme veya randımanı düşürme- yükseltme yetkisi depolardaki görevlilere mi verilmiştir? Bu görevlilerin inisiyatifle, keyfiyetle, tercihe dayalı işlemler yapmalarının önüne geçilecek midir?

-Arada doğan itilafları önlemek için satış sırasında tarafsız gözlemcilerin görev yapmasını sağlamayı, şikayet-ihbar hattı oluşturmayı ve diğer denetim, kontrol mekanızmalarını devreye sokmayı düşünecek misiniz?

- 1-2 puanlık aşağı yukarı randıman oynanmaları yapılarak bazı alıcılara haksız kazanç sağlandığı, bazılarının ise zarara uğratıldığı iddiaları doğru mudur? 

-TMO depolarındaki fındıklar için neden değerlerine, kayıt altına alınan randıman ve depo kalitelerine göre aralıklarla ihale, pazarlık veya diğer satış yöntemleri kullanılmadan doğrudan satış tercih edilmiştir? 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV