16 Ağustos 2018 Perşembe

BİN DOLARI BOZDURANA AYAKKABI BOYAMA 1 HAFTA BEDAVA

“Arazilerimiz TOKi'ye peşkeş mi çekiliyor?”

CHP Milletvekili Bektaşoğlu, Kale Hastanesi arazisinin TOKİ ye devrini ve konut yapımı kararını önergeyle Başbakan Binali Yıldırım'a sordu

06 Aralık 2017 Çarşamba 09:15
Bu haber 438 kez okundu
“Arazilerimiz TOKi'ye  peşkeş mi çekiliyor?”
 CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, TOKİ'ye devredilen arazilerle ilgili araştırma ve inceleme yapılması için Başbakan Binali Yıldırım'a çağrıda bulundu. Giresun'daki konumları nedeniyle önemi ve rant değeri yüksek bazı kamu arazilerinin bir başka alandaki değeri daha düşük arazilerle takas yöntemiyle veya bazı bakanlıklara bağlı bina ve diğer hizmetlerin yapımı karşılığında devir edildiğini belirten Bektaşoğlu, “Maddeleri kamuoyunca bilinmeyen, yasa ve yönetmeliklere uygunluğu tartışmalı protokollerle TOKİ'ye bu araziler devredildiğine ilişkin bilgiler mevcuttur” dedi.
Bektaşoğlu önergesinde Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti: (Devamı
1-Giresun'da üzerinde şu anda hiçbir proje çalışması olmayan TOKİ'nin havuzunda atıl durumda tutulan arazilerin metrekare büyüklüğü ve değerleri nedir, nasıl ve hangi yöntemlerle elde edilmiştir, protokollerinin içerikleri imza tarafları kimlerdir?
2-TOKİ şu anda hangi arazide hangi kurumlara ait inşaat faaliyetleri yürütmektedir?
3- SSK Giresun Kale Devlet Hastanesi, kurumsal kimliği ortadan kaldırılarak teknik araç, gereç ve personelleri devlet hastanesiyle birleştirilmiş ve 24 dönüm arazisi hazineye kalmış, bu arazi üzerinde çeşitli projeler tasarlanmış, bazı kurumlara devirler yapılmış ancak bunlardan vaz geçilmiş, şimdi ise TOKİ'ye devredilmiştir.
Bu devir yapılmışsa hangi koşullara bağlı olarak yapılmıştır, bir protokol mevcut mudur, bu arazi hangi amaç için değerlendirilecektir?
4-Kale Devlet Hastanesi'nin arazisine konut projelendirilmesindeki amaç nedir, Giresun halkının hak ve menfaatle-rini gözetmeyen, kamu yararı olmayan bu kararınızı yeniden gözden geçirmeyi, ilgili kuruluşlar ve STK'ların görüşünü alarak bir değerlendirme yapmayı düşünmekte misiniz?
5- Giresun'da şu ana kadar TOKİ tarafından gerçekleştirilen konut projelerinin tümünün mali boyutu, bu konutların metrekare büyüklükleri ve satış oranları nedir?
6-Giresun'da 10 binin üzerinde konut fazlası olduğu bilinirken, hiç konut ve barınma sorunu yokken bu tür gözde arazilere konut yapılmasını nasıl izah etmektesiniz?
7-Giresun'da bu ve benzeri rant değeri yüksek arazilerin kamu yararı gözetilmeden, TOKİ'yi kullanarak paylaşım ve bölüşümünün yapıldığına ilişkin iddiaların araştırılması için bir inceleme- soruşturma yaptırmayı düşünmekte misiniz?

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV