istanbul escort mp3 indir

15 Ekim 2018 Pazartesi

Uzman Dr. Doulat’tan Hetatip Hastalığı açıklaması

28 Temmuz Dünya Hepatit Günü nedeniyle Özel Giresun Kent Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Emir Doulat ABADİ tarafından hastalık ve süreçleri ile ilgili açıklamalarda bulunuldu.

30 Temmuz 2018 Pazartesi 09:38
Bu haber 766 kez okundu
Uzman Dr. Doulat’tan Hetatip Hastalığı  açıklaması
Dr. Doulat hepatit hastalığı ile ilgili verdiği bilgide şöyle dedi:
“Viral Hepatitler (A,B,C,D,E) Bulaşıcı Sarılıklar Viral hepatitler tüm dünyada yaygın olarak görülen, ülke ekonomilerini çok yakından ilgilendiren ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Dünya genelinde hastalığın büyük oranda geç dönemlerde belirti vermesi ve hastaların büyük çoğunluğunun hastalıklarını farkında olmamaları nedeniyle hepatite dikkat çekmek amacıyla 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü olarak belirlenmiştir, Dünya Sağlık Örgütü'nün 20l8 yılı Hepatit Günü için belirlediği tema. ‘’Hepatiti Test Et ve Tedavi Et"tir. Böylece risk altında olan veya hastalığının farkında olmayan kişilerin bu konuya dikkati çekilerek teste yönlendirilmesi ve hastaların tedavi olma oranlarının artırılması hedeflenmektedir.
Hepatitler basit anlamıyla karaciğerin iltihabıdır ve pek çok nedene bağlı olarak oluşabilir. Bu nedenlerin başında viral enfeksiyonlar gelmektedir. Viral hepatitlere sebep olan farklı hepatit virüs tipleri (Hepatit A, B, C, D ve E) bulunmaktadır. Bunlardan hepatit B, C ve D kronik karaciğer hastalıklarına yol açmaktadır.
Dünya Sağlık Örgütü 20l7 Küresel Hepatit Raporu'nda dünyada 20l5 yılında 257 milyon kişinin hepatit B ve 7l milyon kişinin Hepatit C enfeksiyonu ile infekte olduğu belirtilmiştir. Yine aynı rapora göre 20l5 yılında 1.34 milyon kişinin viral hepatitlere bağlı gelişen siroz ve karaciğer kanseri gibi nedenlerden dolayı yaşamını yitirdiği tahmin edilmektedir.
Viral hepatitlerin %90’ından fazlasından Hepatit A, Hepatit B ve Hepatit C sorumludur. Akut viral hepatitlerde %50’den fazlasının belirti vermeden seyrettiği unutulmamalı, belirti veren kişilerde ise klinik tablo (belirtiler):
Gözlerde sararma, İdrarın koyulaşması (çay rengi),Dışkı renginin açılması, Halsizlik, bitkinlik, Ateş, Karın ağrısı, bulantı – kusma – ishal şeklinde görülebilmektedir.”

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV