YEŞİLGİRESUN’UN DAVA ADAMI: ŞÜKRÜ KOCUK

YEŞİLGİRESUN’UN DAVA ADAMI: ŞÜKRÜ KOCUK
FEYZA ALİUSTAOĞLU

Bu haftaki konuğum Yeşil Giresun Belediyespor’un basın sözcüsü olan Şükrü Kocuk. Giresun İmam Lisesinden mezun olduktan sonra Ankara Hukuk fakültesini bitiren Şükrü Kocuk halen çok sevdiği Giresun’da serbest avukatlık yapıyor.
Spor’a olan tutkusu küçük yaşlarda başlayan Şükrü Kocuk 15 yıl gibi uzun bir süre Giresun Amatör futbol disiplin kurulunda başkanlık yapmakla beraber Giresunspor yönetiminde de iki dönem yer almış.
YGBS’un başarı dolu basketbol hikayesinde en başından beri işin merkezinde bulunan Şükrü Kocuk aynı zamanda takımın geldiği seviyenin en önemli pay sahiplerinden birisi konumunda bulunuyor.

Öncelikle basketbol sevdanız nasıl başladı?

Nahit Yamak kardeşim sayesinde başladı. Giresunspor yönetimi için Nahit Yamak ve diğer arkadaşlarla beraber tekrardan görev almak istiyorduk. Yaptığımız bir toplantı neticesinde mevcut birlikteliğimize Yeşilgiresun Basketbol takımında devam etme kararı aldık. Grup içerisinde basketbol geçmişi olmayan tek kişi bendim ancak bilgisel alt yapım ve basketbol sevgim peşimi bırakmadı ve bugünlere kadar geldik.


YGBS’nin hayatınıza getirdiği zorluk ya da kolaylıklar nelerdir? Ayrıca “yeter benden bu kadar” dediğiniz zamanlar oluyor mu?

Hiçbir kolaylık getirmiyor aksine çok zamanımı ve enerjimi alıyor. Doğrusunu isterseniz hiçbir zaman “yeter benden bu kadar” demedim.

Yönetim olarak en çok hangi konularda zorlanıyorsunuz?
Tabiki maddi konularda zorlanıyoruz. Mesela oyuncu 15 gün parasını alamazsa ihtar çekiyor ve bu süre 1 ay olursa çekip gidebiliyor.

Basketbol maceranızda yapmak isteyipte yapamadığınız şeyler nelerdir? Keşke dediğiniz durumlar oldu mu?
Hiçbir zaman keşke demedik aksine hep “iyi ki yapmışız” dedik. Biz daha ilk günden hedef koyarken “siena buraya gelecek” demiştik.Üst düzey bir Avrupa kupasında oynamadan hedeflerimizi gerçekleştirmiş sayılmayız.YGBS için olmazsa olmaz dediğiniz şeyler nelerdir?
Öncelikle taraftar sonra Bülent Yavuz ve Fatih Yamak olmazsa bu işler olmaz, olamaz.

Gelelim bu sezona ve sezondan beklediklerinize. Öncelikle çoğu basketbol ilgilisi bu sezon Yeşil Giresun’a küme düşer gözüyle bakıyor. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?
Açıkçası biz bu düşüncelere yabancı değiliz. Her sezon öncesi bizim için “kesin küme düşerler” deniliyor ancak biz bu tür beklentileri boşa çıkarmayı alışkanlık haline getirdik. Kimse merak etmesin biz alışkanlıklarımızdan vaz geçmeyeceğiz.

Eleştirilerden bir tanesi de bu sezon oluşturulan kadro ile ilgili. Şu ana kadar oluşturulan kadronun bir alt ligde orta sıra mücadelesini bile zor verebileceği düşünülüyor. Siz ne dersiniz?
Biz transferlerimizi hocamızın isteği doğrultusunda en doğru şekilde yapmaya çalışıyoruz. Hiç şüphesiz yapılan transferlerde yüzde yüz isabet bulmak olanaksız ancak sizi yolunuzdan çıkarmayacak oranları elde edebilirsiz. Her şeyden önemlisi kariyeri ne olursa olsun Giresun’a basketbol oynamaya gelen basketbolcu arkadaşlarım bizim kapalı salonumuzdaki atmosferi görünce yüreğiyle oynamayı yeniden keşfediyor. Bu atmosfer ölüyü bile diriltir.Evet ; Giresun bu konuda diğer rakiplerinden pozitif olarak ayrışıyor ama yeni oyuncularımızın kariyerleri gerçekten kısıtlı değil mi?
Dediğim gibi Giresun ortamı belki de bize gelen oyuncuların basketbol karakterini bulmalarını sağlıyor. Mesela geçen sene Ledo ve Gill geldiğinde çok eleştiri almıştık ancak her iki oyuncumuz da kendi potansiyellerinin çok üzerine çıktılar. Belki isimsiz oyuncu alıyoruz ama onları isim sahibi yapabiliyoruz.

Bu sezon bütçeniz ne kadar? Sezon sonuna kadar yeterli olabilecek mi? Federasyondan gelen paralar bu sezon işinizi kolaylaştırdı mı?
Öncelikle biz parayla gemisini yüzdüren bir takım değiliz.
Her sezon olduğu gibi bu sezon da ligin en az bütçeli takımıyız ve federasyondan gelen paralarla birlikte geçen seneki kadar bütçemiz oluştu . Ancak bunların bir kısmı ile geçen sezondan kalan borçlarımızı kapatmak zorunda kaldık. Geriye kalan bütçeyle de özellikle patlama yapabilecek oyuncuları seçmeye özen gösteriyoruz. Amacımız atlet bir takım ortaya çıkarmak.

Bu sezon menajer olarak Serdar Apaydın ile çalışıyoruz. Kendisi ile uyum sorunu yaşıyor musunuz?
Yaşamıyoruz. Serdar Apaydın kendisini kanıtlamış bir basketbol adamı. Son derece titiz ve işine aşırı saygısı olan birisi. Mevcut kadroya sınıf atlatabileceğini düşünüyorum.Bu sezon takımın başında Uvalin olacak ve kendisi uzun süredir boşta olan bir çalıştırıcı. Bu durum sizi endişelendirmiyor mu?
Biz hocamıza güveniyoruz. Sırp ekolünden gelmesi önemli bir avantaj ve basketbol bilgisi de çok üst seviyede. Eldeki malzemeden iyi bir takım çıkaracağını düşünüyoruz. Unutmayalım ki Trifunoviç ile anlaştığımız da kendisi boştaydı ve çalışmıyordu. Trifunoviç’in başarısız olduğunu söyleyebilir misiniz?

Bu sezon hedefiniz nedir?
Geçen sezon kimse ihtimal vermezken Türkiye kupası oynadık. Bu sezon yine kimse ihtimal vermiyor ancak biz playoff’a kalmak istiyoruz. Transferleri yeterli buluyor musunuz?
Transfer çalışmalarımız sürüyor. Bu çalışmaların sonunda Giresun’un alıştığı başarılı bir takımın ortaya çıkacağını düşünüyorum.
Bu sezonda galiba bir sponsorumuz olamayacak gibi görünüyor. Bu konuda çalışmalar nasıl gidiyor?
Sponsor çalışmalarımız sürekli olacak ancak benim gönlümden bir Giresun Markasının bu takımı desteklemesi geçiyor. Fakat ne olursa olsun biz bu noktalara sponsor desteği ile gelmedik ve yapacak daha çok işimiz var.

Giresun kamuoyunun size olan ilgisi hakkında neler diyeceksiniz? Bu konuda bir kırgınlığınız var mı?
Doğrusunu söylemek gerekirse ne olursa olsun taraftarı tribünde görünce her şeyi unutuyorsunuz. Bizim varlık gayemiz basketbolu bilen taraftarımız ve Giresun sevgimiz diyebilirim.

Türkiye basketbolunda bir marka olduğumuzu düşünüyor musunuz?
Evet düşünüyorum. Aslında ikinci ligde oynadığımız ikinci sezon markalaşmaya başladığımızı düşünüyorum. Giresun’a gelen rakiplerimiz istisnasız bir seyirci baskısını bilerek geliyorlar ve ligin en zor deplasmanı olduğumuzu herkes kabul ediyor. Bu kazanımlar öyle akşamdan sabaha olmuyor değil mi? Her şeyden önemlisi geçen sezon uyguladığımız proje tüm basketbol kamuoyunun takdirini kazandı ve ligin felsefesini değiştirdik.


Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık