YAZAR ZEKERİYA BEŞİRLİ İLE RÖPORTAJ

Muhabirimiz Taner Karaman, Kişisel ve Kurumsal Danışman ve Yazar Zekeriya Beşirli ile röportaj gerçekleştirdi. Beşirli, “Özgüveni düşük insanlar geçmişte yaşar, kolay depresif olur” dedi

YAZAR ZEKERİYA BEŞİRLİ İLE RÖPORTAJ

Taner Karaman


Kişisel ve Kurumsal Danışman ve Yazar Zekeriya Beşirli ile Giresun Belediyesi’nin kitap fuarı öncesi muhabirimiz Taner Karaman röportaj gerçekleştirdi. Kişisel gelişim ve Psikoloji alanında kitaplar yazan Zekeriya Beşirli muhabirimizin birçok sorusuna içtenlikle cevap verdi.

KLASİK SORUDAN BAŞLAYALIM. ÖNCELİKLE SİZİ TANIYALIM?
“Giresun’un, Espiye ilçesi, Cibril mahallesi, Orman köy mevkiinde dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimim Cibril Mahallesi ilkokulunda, Espiye’de ve Ankara’da tamamladım. Üniversiteyi Akdeniz üniversitesinde tamamladım, aslen mühendisim. Okul yıllarından beri farklı alanlarda çalışma imkanım oldu. Bilgisayar yazılımı, eğitmenliği, çeşitli okullarda bilgisayar işletmenliği öğreticiliği yaptım, özel matematik dersi verdim. Şuan ise kişisel ve kurumsal danışmanlık yapıyorum. Söyleşi ve konferanslara konuşma yapıyorum. Okuyorum, yazıyorum. İnsan Hayatını zorlaştıran, insanı ilgilendiren ne varsa, cinsel sorunlarda dahil ki, zaten hepsi birbiri ile bağlantılıdır, ilgileniyorum. Kitaplarımda ’da sunuyorum. Kitaplarım kendine özgüdür.”

YAZMAYA NASIL BAŞLADINIZ? BAŞLAMA HİKAYENİZİ ANLATIR MISINIZ ?
“İnsan için önemli olan istediği hayatı yaşamaktır, bazıları buna cesaret eser, bedelini öder ve yaşar. Bazıları dayatılan hayatı mutsuzca yaşamak zorunda kalır. Demem o ki, ilgi meselesi. Yazmak kendine özgü ise, üreteceğine inanıyorsa yazar. Liseden beri okuyorum, araştırıyorum ve yazıyorum. Yazmak ilgi meselesidir. Herkesin ilgisi farklıdır, benim hayatımı yazmak, üretmek anlamlı hale getiriyor.”

KİŞİSEL VE KURUMSAL DANIŞMANLIK YAPIYORSUNUZ! BU KONUDA BİZLERE NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
“Öncelikle hatırlatmak zorundayım, işimiz ülkemizde pek bilinmiyor. Sadece belli sosyal sınıfta biliniyor. Zaten insanımız her şeyi bilirim imajı vermeyi sever. En kısa hali ile biz insan kapasitesini kullanışlı hale getiriyoruz. Özgüvenini oluşturmayı sağlayıcı öğretiler sunuyoruz, fark etmesini sağlıyoruz. İnsana dair sorunların merkezinde özgüven sorunu vardır, zamanımızın en büyük sorunu olan davranış ve cinsel sorun da buna dahildir. Başka ne yapıyoruz? Kişilik tiplerine göre davranış modellerini öğreniyoruz. Artık kişilik tipi bilmek insana dair çok şey bilmektir. Örneğin; İnsan değişmez bunu bilmek, bunun farkında olmak çok önemlidir. Dindar olmak demek kişinin narsist (gururlu, kibirli) olmadığının garantisi değildir, gibi yaşamında şahit olacağı öğretiler sunuyoruz. Beyninin analitik, sorgulayan, değişen, dönüşen tarafı olan bilinç kısmına hitap eden kavramlarla kişinin kendini fark etmesini sağlıyoruz.”

KİŞİSEL GELİŞİM VE PSİKOLOJİ ALANINDA KİTAPLARINIZ VAR BİZE KİTAPLARINIZDAN BAHSEDER MİSİNİZ?
“Kitaplarım en kısa hali ile; Korkuya son hoş geldin özgüven demek ister. Özgüven kişisel bütünlüğün sağlanmasıdır, kişinin kendine inanma oranıdır. Kendine inanan ve güvenen insan rahattır, dingindir, sakindir. Kendini kimseye ispat etmeye çalışmaz, doğasındaki insana dönüşmüştür. Özgüven sahibi insanlar anormallikten haz almaz, haz alma şekli insanıdır. Özgüven sorununu çözmüş insan aklının önündeki engelleri kaldırmıştır. Özgüveni düşük insanlar geçmişte yaşar, kolay depresif olur. Kitaplarımda kişilik tipleri ve insan davranışları anlatılmıştır. Ne tür kişiliğe karşı nasıl davranmalıyız bulunmalıyız. Algı yönetimi insanı ne hale getirdiler, düşünün masa başında yazıyorlar, milyonlarca insanı buna uygun tepki vermesini sağlıyorlar. Günümüz insanı çoğunlukla ne yaptığının bilincinde değildir. Bunları nasıl yapıyorlar, insanların kutsalını bile nasıl kullanışlı hale getiriyorlar görmelerini sağladım. Kitaplarım fakir avcılığı yapmaz. Bilgi içerir, toplumun farklı sosyal sınıfları okur, yaşamda karşılığını da görür. Fakir avcılığı diyorum zira genele sunulan kavramlar ticari amaç güder ve insanların bilinçaltına hitap eder. Bu tür kavramlara ben fakir avcılığı diyorum. Amacım uyutmak değil, uyandırmaktır. Bilmek sorun çözmektir, unutulmasın önce kişi kendi sorununu çözecek! Varoş anlayış ve kavrayışa son verecek! Düşünün, onlarca yüzlerce kitap okuyor ama hala minik sorununu bile çözemiyor. O zaman sorarlar insana, sen neler okudun? Evladının basit sorusuna bile cevap veremiyor ama okuyor.” 

ALANINIZ KİŞİSEL GELİŞİM VE PSİKOLOJİ; BU KONUYA İLGİNİZ Mİ VARDI YOKSA BİRİSİNİN YÖNLENDİRMESİYLE OLDU? 
“Sadece psikoloji değil, felsefe, mitoloji, sosyoloji, teoloji, strateji, algı yönetimi, davranış okuma kitaplarında var. Neden mi? İnsanı ne ilgilendiriyorsa onları kitaplarımda sundum. Biliyorsun biz de insanlar böyle şeylere yönlendirmez, sanat, yazmak iş olarak bile görülmez. Daha ziyade garantili meslekler önerilir. Kimseye sen ne olmak istiyorsun, ne yapmak istiyorsun denmez ki… İnsanlara açlık korkusu ile bir hayat dayatılır. Yazmak benim idealimdi, hem de kitap okuma oranının ne olduğunu bildiğim halde...”

GİRESUN SİZCE KİTAP OKUYOR MU İLİMİZİN KİTABA VE ONU YAZAN YAZARA İLGİSİ SİZCE NASIL?
“Zor soru, fuara geldik göreceğiz. İlgi artık maddi olanağıdır, kapasiteye ilgi yok. Bu zamanımızın paradoksudur.”

GİRESUN BELEDİYESİ 4 OCAKTA KİTAP FUARI DÜZENLİYOR. BU KONUDA SÖYLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VAR MI?
“5 Ocak saat 18:00 da benim de imza günüm var. Giresunlu olarak fuara gelmekten mutlu olacağım, umarım ilgi yüksek olur. Hemşerilerimi beklerim.”

KİŞİSEL DANIŞMANLIK ALANINIZ CİNSEL SORUNLAR BU KONU İLE İLGİLİ BİZE NELER ANLATMAK İSTERSİNİZ? 
“Popüler öğretilerimden, Cinsel sorun varsa, yaşanmayan cinsellik varsa, doyuma ulaşmamış cinsellik varsa bunların; davranış problemi, depresyon, sinir-stres, öfke, özgüven sorunu, psikosomatik ağrılar, obsesyon ve çene düşüklüğü olarak geri döneceğini bilin. Böyle kişiliklerle mümkün değil iyi geçinemezsiniz. Daima sorun üretir, asla memnun olmaz. Birey asıl doyumu sağlayacak, başka çare yok! Emin olun bu ruh hali fizyonomiye (görüntü, sima) yansır.”       

TOPLUMUMUZDA CİNSEL PROBLEMLERİN BÜYÜKLÜĞÜ SİZCE NE BOYUTTA?
“Özgüven ile cinsellik orantılıdır. Sevişmeyi bilmiyoruz, sevişmek bilinçsel düzeydir. Zaten zamanımız depresyon çağıdır, korku-kaygı çağı, Narsizm çağı yani insan doğasına uygun olmayan psikolojik hal çağı, bu da cinsel sorunu oluşturuyor. Psikolojik soruna bağlı olmak üzere cinsellik çok önemli sorundur. Özellikle erkekler cinsel sorunu kendine yakıştıramadığından çözüm aramıyor. Şiddet eğilimi ile cinsellik arasında doğru oran vardır. İnsan normal yolla tatmin olacak, eğer cinsel tatmin yoksa sorun başlar. Yaşanmayan, doyuma ulaşmayan cinsellik sadece davranış problemi oluşturmaz, aynı zamanda yakışıklılığı ve güzelliği de bozar.”

BİR GİRESUNLU OLARAK GİRESUN MARKALAŞMASI İÇİN SOSYAL ALANLARDA NE GİBİ FAALİYETLER YAPMASI LAZIM
“Bir şehir ya da bölgenin Marka Haline gelmesi için; Olmazsa olmaz mutlaka kendi insanına değer vermelidir. Gençler o şehirde veya bölgede gelecek hayali kurmalıdır. Kendi insanına değer vermemek üstesinden gelinmesi çok zor düşünsel hatadır. Kendi insanına değer vermeyen yabancı hayranı olur. Çünkü konuştuklarımız daima akıllıca sözler söyler, bu söylemlerin uygulamada karşılığını göremezsiniz. Bir takım sosyolojik analiz yapmak başka bunu hayata geçirmek başkadır. Kendi insanına sahip çıkmayan şehir veya bölge markalaşamaz! Giresun’umuz da kendi insanına ilgi çok az, zamanla değişeceğini umarım. Değişmezse beyinlerimiz başka şehir ve ülkede kimlik arayışına girecek ve kendi şehrine gelmek istemeyecek.”

SON OLARAK NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
“Giresun'un keyfini Giresunlunun çıkarmasını dilerim.”
 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 1 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık